Emil Zátopek
Kdo byl Emil Zátopek? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, sport
Emil Zátopek byl československý vytrvalostní běžec, reprezentant a čtyřnásobný olympijský vítěz z roku 1952, který je považován za jednoho z největších běžců na dlouhé tratě v historii atletiky.
Zátopek se narodil 19. září 1922 v Kopřivnici v Moravskoslezském kraji jako šesté z osmi dětí. Jeho otec byl truhlář a jeho matka pracovala v továrně.
Zátopek v mládí ukončil základní školu v Kopřivnici ve 14 letech a hned poté začal pracovat v továrně na obuv Baťa ve Zlíně. V letech 1937-1941 zde také studoval na Průmyslové škole. Následně studoval na Vyšší průmyslové škole chemické Zlín. Zde se poprvé seznámil s atletikou, když se účastnil firemních závodů.
Po druhé světové válce se učil na Vojenské akademii v Hranicích (1945-1947). Roku 1948 se oženil s Danou Ingrovou v Uherském Hradišti. Působil jako voják z povolání a roku 1953 se stal členem Komunistické strany Československa. V roce 1956 začal spolupracovat s Vojenskou kontrarozvědkou pod krycím jménem Macek. Roku 1969 byl nucen opustit armádu. Měl hodnost plukovníka. Následně pracoval jako dělník šest let ve firmě Stavební geologie (1969-1975).
Zátopek začal svou atletickou kariéru v roce 1940 a rychle se propracoval k mezinárodnímu uznání. Byl známý svými náročnými tréninky a svým specifickým stylem běhu. Mezi jeho charakteristické rysy patřily bolestivé a křečovité výrazy.
Zátopek zaznamenal mnoho úspěchů v běhu na dlouhé tratě. Na Olympijských hrách v Londýně 1948 vybojoval svou první zlatou medaili v běhu na 10 km. V běhu na 5 km skončil na druhém místě. Vrcholem jeho kariéry byly Letní olympijské hry v Helsinkách v roce 1952, kde získal tři zlaté medaile v běhu na 5 km, 10 km a v maratonu. Bylo to vůbec poprvé, co někdo vyhrál všechny tři tyto disciplíny na jedné olympiádě. Maraton tehdy běžel poprvé ve svém životě. U nás získal přezdívku česká lokomotiva a Norové jej nazvali Satupekka – Pohádkový Péťa.
Kvůli poranění třísel se nezúčastnil Olympijských her 1956 a sportovní kariéru ukončil o dva roky později.
Zátopek obdržel řadu ocenění, včetně Řádu republiky (1952), Zasloužilý mistr sportu (1953), medaili Za zásluhy 1. stupně (1998) a další.
Zátopek byl ženatý s další významnou českou atletkou - oštěpařkou Danou Ingrovou, která také získala zlatou medaili na olympiádě v Helsinkách v roce 1952. Neměli žádné děti.
Zátopek byl znám svými inovativními tréninkovými metodami, které často zahrnovaly náročné intervalové tréninky a běh v těžkých botách a v jakémkoli počasí.
Zátopek zemřel 21. listopadu 2000 ve věku 78 let.
Hlavní informace o osobě Emil Zátopek
Národnost: česká
Datum narození: 19. 9. 1922
Místo narození: Kopřivnice, Československo
Datum úmrtí: 21. 11. 2000
Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech
Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Emil Zátopek ve Wikimedia Commons
Zkusit najít termín Emil Zátopek na Google.cz
Najít výraz Emil Zátopek v ekologickém vyhledávači Ecosia.org
Hledat videa s názvem Emil Zátopek na Youtube
Zkusit najít heslo Emil Zátopek ve vyhledávači Yahoo
Dál můžete zkusit hledat slovo Emil Zátopek například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, v Microsoft Bing nebo v Google překladači.
Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel
Životopis, kdo je Emil Zátopek? Stručná biografie
Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Emil Zátopek? Kdy se narodil Emil Zátopek? Kde se narodil Emil Zátopek? Kdy zemřel Emil Zátopek? Emil Zátopek je v kategorii Sport
Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Emil Zátopek kupříkladu ve Wikipedii, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Emil Zátopek i v jiné kategorii než je sport.