Kdo je to?
Kdo byl Amedeo Modigliani? Životopis Amedeo Modigliani, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Amedeo Modigliani

Kdo byl Amedeo Modigliani? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, umělci

Amedeo Modigliani byl slavný italský malíř a sochař, známý především svými charakteristickými portréty a akty, které se vyznačují jejich stylizovanou, téměř abstraktní formou.
Modigliani se narodil 12. července 1884 do židovské rodiny v italském Livornu.
V mládí studoval Modigliani u různých učitelů v Itálii, kde se seznámil s tradičními technikami a klasickými díly. V roce 1906 se přestěhoval do Paříže, což bylo v té době centrem uměleckého světa. Zde se setkal a byl ovlivněn uměleckými hnutími doby, jako byl např. kubismus. V té době se přátelil s významným španělským malířem Pablem Picassem.
Ačkoli byl Modigliani v době svého života relativně neznámý, postupně se mu podařilo vypracovat svůj jedinečný styl, který kombinoval tradici s moderností. Modigliánův styl se stal okamžitě rozpoznatelným a významným příspěvkem k modernímu umění.
Mezi Modiglianiho nejznámější díla patří portréty jeho milenky a múzy Jeanne Hébuterne, jakož i série aktovek, které vytvořil v letech 1916 až 1919. Tato díla jsou dnes vystavena v předních světových galeriích a muzeích, jako je třeba Newyorské muzeum moderního umění. Patří mezi ně obrazy s názvem Dáma s kloboukem – Madam Pompadour, Alice (1915), Strom a dům (1919), aj.
Modigliani se oženil v roce v roce 1917 se svou múzou a přítelkyní Jeanne Hébuterne, se kterou měl jedinou dceru, kterou pojmenovali Jeanne Modigliani (*1918).
Přestože byl Modigliani známý svými portréty a akty, v raných letech své kariéry se věnoval i sochařství. Jeho sochy však nezískaly takové uznání jako jeho malby.
Amedeo Modigliani zemřel na tuberkulózu 24. ledna 1920 ve věku pouhých 35 let. O dva dny později spáchala manželka Jeanne sebevraždu, když vyskočila z okna svého bytu, který se nacházel v pátém patře. V tu dobu byla již podruhé těhotná.
Ačkoli byl Modiglianiho život plný bojů a tragédií, jeho odkaz jako jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století zůstává nesmazatelný. Jeho jedinečný styl a přístup k portrétu ovlivnily generace umělců po něm a jeho díla nadále inspirovala a fascinují publikum po celém světě.Kdo byl Amedeo Modigliani? Životopis Amedeo Modigliani, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Základní údaje o osobě Amedeo Modigliani

Národnost: italská
Datum narození: 12. 7. 1884
Místo narození: Livorno, Itálie
Datum úmrtí: 24. 1. 1920

Zaujala vás biografie osobnosti Amedeo Modigliani? Potom se podělte s kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Znáte termín PPL? Znáte termín Limbus? Vzpomenete si na definici slova Růžovka? Víte, co je to Veletucet?

Klíčová slova: zajímavosti, kdy se narodil Amedeo Modigliani?, osobnosti, wiki, národnost, informace, místo narození, biografie, Kdy zemřel Amedeo Modigliani, kde se narodil Amedeo Modigliani?, lexikon, umělci, kdo to je, životopis, wikipedie, datum narození

Pojem Amedeo Modigliani je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít pojem Amedeo Modigliani ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Amedeo Modigliani na Youtube

Najít výraz Amedeo Modigliani na Google obrázcích

Zkusit najít termín Amedeo Modigliani ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Amedeo Modigliani ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Amedeo Modigliani například ve fulltextu Yahoo.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikipedii nebo v Lingea slovnících.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Životopis, kdo je Amedeo Modigliani? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Amedeo Modigliani? Kdy se narodil Amedeo Modigliani? Kde se narodil Amedeo Modigliani? Kdy zemřel Amedeo Modigliani? Amedeo Modigliani se nachází v kategorii Umělci

Kategorie umělci, malíř sedí, amedeo Modigliani, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Amedeo Modigliani třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Amedeo Modigliani i v jiné kategorii než je umělci.