Kdo je to?
Kdo byla Ája Vrzáňová? Životopis Ája Vrzáňová, osobnosti, slavná žena z kategorie sport

Kdo byla Ája Vrzáňová?

Kdo byla Ája Vrzáňová? Životopis, informace, biografie, sport

Alena Ája Vrzáňová, provdaná Steindlerová byla česká krasobruslařka, čtyřnásobná mistryně Československa, dvojnásobná mistryně světa, mistryně Evropy a podnikatelka. Vrzáňová se narodila v Praze. S krasobruslením začala v útlém věku pod trenérem Karlem Glogarem. Již v sedmi letech vyhrála své první závody. Po druhé světové válce začal Áju trénovat Arnold Gershwiller.
Poprvé se představila na Mistrovství Evropy 1947 v Davosu ve Švýcarsku, kde si vybojovala pátou příčku. V onom roce se radovala z prvenství na Mistrovství Československa. Úspěch zopakovala ještě tři roky po sobě. Páté místo získala v roce 1948 na Zimních Olympijských hrách ve Svatém Mořici ve Švýcarsku. Ve stejném roce získala svou první bronzovou medaili na Mistrovství Evropy v Praze. Rok 1949 byl pro Vrzáňovou úspěšnější. Nejprve získala druhé místo na Mistrovství Evropy v italském Miláně a následně se radovala z prvního místa na Mistrovství světa v Paříži. Nejúspěšnějším rokem byl rok 1950, kdy zvítězila na Mistrovství Evropy v Oslu a i na Mistrovství světa v Londýně.
Během Mistrovství světa v Londýně požádala o politický azyl a po šampionátu emigrovala do USA. V USA následujících 16 let vystupovala jako krasobruslařka v lední revue s názvem Ice Follies a poté v revue Ice Capades, kde vystupovala pod pseudonymem Aja Zanova. V USA se provdala za Američana českého původu Pavla Steindlera (1969). Manželé společně podnikali v gastronomii. Vrzáňová se také podílela na otevření Trumpova kluziště v New Yorku.
Z rukou prezidenta Václava Klause obdržela roku 2004 Medaili Za zásluhy II. stupně. O dva roky později získala čestné občanství Prahy 2. V roce 2009 se stala první českou krasobruslařkou v Síni slávy a vyhlásili ji také jako českou Sportovní legendu.Kdo byla Ája Vrzáňová? Životopis Ája Vrzáňová, osobnosti, slavná žena z kategorie sport

Hlavní data o osobě Ája Vrzáňová

Národnost: česká
Datum narození: 16. 5. 1931
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 30. 7. 2015

Tento text (Ája Vrzáňová) můžete samozřejmě sdílet s blízkými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co označuje výraz Biomasa? Vzpomněli byste si co znamená slovo Slovosled? Znáte pojem Tornádo? Víte co je Překotné myšlení?

Klíčová slova: kde se narodila Ája Vrzáňová?, osobnosti, životopis, nežijící, Kdy zemřela Ája Vrzáňová, Ája Vrzáňová, wiki, místo narození, narození, kdo to je, lexikon, datum úmrtí, život, datum narození, wikipedie, biografie

Pojem Ája Vrzáňová je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít termín Ája Vrzáňová ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ája Vrzáňová ve Wikimedia Commons

Najít výraz Ája Vrzáňová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít slovo Ája Vrzáňová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Ája Vrzáňová ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Ája Vrzáňová například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Yahoo.com, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Ája Vrzáňová?

Nyní již víte Kdo byla Ája Vrzáňová? Kdy se narodila Ája Vrzáňová? Kde se narodila Ája Vrzáňová? Kdy zemřela Ája Vrzáňová? Ája Vrzáňová patří do sekce Sport

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Ája Vrzáňová kupř. na české Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ája Vrzáňová i v jiné kategorii než je sport.