Kdo je to?
Kdo byl Antal Stašek? Životopis Antal Stašek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Antal Stašek

Kdo byl Antal Stašek? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Antal Stašek, vlastním jménem Antonín Zeman, byl český prozaik, básník, autor sociálních románů a venkovských próz, publicista a překladatel. Byl otcem spisovatele Ivana Olbrachta.
Antal Stašek se narodil jako nejstarší z deseti synů rolníka a písmáka Antonína Zemana. Doma i ve škole se seznámil s politickými a náboženskými nonkonformními proudy, vypěstoval si odpor proti autoritám, zejména proti Habsburkům. Po vystudování obecné školy studoval gymnázium v Jičíně, ale odmaturoval v Polsku na krakovském gymnáziu, kde měl strýce. Po maturitě odešel do Prahy studovat práva. Přivydělával si výukou češtiny a dějepisu na dívčím ústavu. Vypomáhal také jako novinář ve večerníku Pozor a v Národních listech. Když dostudoval práva, živil se jako advokátní koncipient v Kolíně a v Praze. Účastnil se činnosti Umělecké besedy, v 70. letech se seznámil s Janem Nerudou a Svatoplukem Čechem. Začalo se mu dařit v literární tvorbě, a tak zanechal právnické praxe a odjel do Ruska, kde působil jako vychovatel v rodině právníka I. P. Brilkina. Rusko jej však zklamalo na celé čáře, protože zde viděl neutěšené politické poměry, úplatnost zejména úředníků a nezájem ruské inteligence o českou otázku. Vrátil se tedy opět domů (a když později Rusko ještě 2x navštívil, bylo to vždy na jižní Ukrajinu a do Volyně k volyňským Čechům). Po návratu do Čech se vrátil i k advokátní praxi, otevřel si vlastní advokátní kancelář v Semilech. Oženil se s Kamilou Schönfeldovou. Měli spolu 2 syny: Kamila Zemana (pozdějšího spisovatele s pseudonymem Ivan Olbracht) a Vladimíra Zemana. Roku 1889 se stal poslancem za staročechy. Později se přiklonil k mladočechům, ale i od nich pro neshody odešel. V roce 1905 se stal ředitelem Městské spořitelny v Semilech, která poskytovala úvěry podnikatelům, aniž by žádala dostatečné záruky, což vyústilo v její krach. Stašek pak většinu svého majetku musel odevzdat na úhradu ztrát. V roce 1913 se přestěhoval do Krče, do vily, kde později žil se svým synem Ivanem Olbrachtem a jeho družkou Helenou Malířovou. Roku 1917 podepsal Manifest československých spisovatelů a roku 1919 byl zvolen členem Národního shromáždění za národní demokraty. Zemřel na onemocnění žaludku, pohřeb proběhl v krematoriu v Praze-Strašnicích a urna s popelem byla odvezena do urnového háje v Semilech (dnes byste ji ale nenašli, protože se ztratila).
Antal Stašek byl literárně činný téměř 70 let, a tak není divu, že se jeho spisovatelský talent vyvíjel a že jeho literární dílo je velmi obsáhlé. Zpočátku obdivoval zejména polskou a ruskou romantickou literaturu a jeho lyrika rezonuje také společenskými problémy doby - ponížení českého národa (Básně, Živý hrob, Synové smutku). V jeho básních i povídkách najdeme vykreslení lidových figurek a typů jako např. ve skladbě Z krčmy horské. Některé náměty čerpá i z legend nebo historie (Záboj, Z doby táborů). První opravdu úspěšnou prózou byli pak Blouznivci našich hor, kdy se jedná o povídkový cyklus o lidech, kteří prožili nějakou osobní katastrofu, ale nevzdali se a hledají jiné východisko pro své životy. Sociální problémy a germanizace spojené s první světovou válkou se odrážejí v dílech V temných vírech, Na rozhraní a Přelud. V poslední etapě své tvorby se přiklonil k myšlenkám komunismu - např. v díle O ševci Matoušovi a jeho přátelích. Děj je situován do roku 1848 a hlavní hrdina je průkopníkem sociální revoluce. Za pozornost stojí i Staškovy Vzpomínky, které jsou vlastně pamětmi významného spisovatele a dávají nám nahlédnout do jeho života, vztahu k přátelům i do jeho myšlenek. Antal Stašek také příležitostně překládal, a to z francouzštiny, polštiny a němčiny, zejména romantické autory.Kdo byl Antal Stašek? Životopis Antal Stašek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Antal Stašek

Národnost: česká
Datum narození: 22. 7. 1843
Místo narození: Stanov u Vysokého nad Jizerou
Datum úmrtí: 9 10. 1931

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Antal Stašek? s rodinou a kamarády na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Sochor? Rozumíte pojmu Test? Víte, co je to Ginkgo biloba? Znáte pojem Sójové maso?

Klíčová slova: datum narození, osobnost, wikipedie, informace, wiki, kde se narodil Antal Stašek?, životopis, osobnosti, literatura, biografie, nežijící, vysvětlení, Kdy zemřel Antal Stašek, narození, zajímavosti, národnost

Pojem Antal Stašek je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Antal Stašek

Hledat heslo Antal Stašek na Google obrázcích

Najít heslo Antal Stašek ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít Antal Stašek ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Antal Stašek ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Antal Stašek ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Antal Stašek například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve fulltextu Yahoo.com, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Antal Stašek

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Antal Stašek? Kdy se narodil Antal Stašek? Kde se narodil Antal Stašek? Kdy zemřel Antal Stašek? Antal Stašek je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, knihovna lampička, antal Stašek, ilustrační obrázek

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Antal Stašek např. ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antal Stašek i v jiné kategorii než je literatura.