Kdo je to?
Kdo byl Antal Stašek? Životopis Antal Stašek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Antal Stašek?

Kdo byl Antal Stašek? Životopis, informace, biografie, literatura

Antal Stašek, vlastním jménem Antonín Zeman, byl český prozaik, básník, autor sociálních románů a venkovských próz, publicista a překladatel. Byl otcem spisovatele Ivana Olbrachta.
Antal Stašek se narodil jako nejstarší z deseti synů rolníka a písmáka Antonína Zemana. Doma i ve škole se seznámil s politickými a náboženskými nonkonformními proudy, vypěstoval si odpor proti autoritám, zejména proti Habsburkům. Po vystudování obecné školy studoval gymnázium v Jičíně, ale odmaturoval v Polsku na krakovském gymnáziu, kde měl strýce. Po maturitě odešel do Prahy studovat práva. Přivydělával si výukou češtiny a dějepisu na dívčím ústavu. Vypomáhal také jako novinář ve večerníku Pozor a v Národních listech. Když dostudoval práva, živil se jako advokátní koncipient v Kolíně a v Praze. Účastnil se činnosti Umělecké besedy, v 70. letech se seznámil s Janem Nerudou a Svatoplukem Čechem. Začalo se mu dařit v literární tvorbě, a tak zanechal právnické praxe a odjel do Ruska, kde působil jako vychovatel v rodině právníka I. P. Brilkina. Rusko jej však zklamalo na celé čáře, protože zde viděl neutěšené politické poměry, úplatnost zejména úředníků a nezájem ruské inteligence o českou otázku. Vrátil se tedy opět domů (a když později Rusko ještě 2x navštívil, bylo to vždy na jižní Ukrajinu a do Volyně k volyňským Čechům). Po návratu do Čech se vrátil i k advokátní praxi, otevřel si vlastní advokátní kancelář v Semilech. Oženil se s Kamilou Schönfeldovou. Měli spolu 2 syny: Kamila Zemana (pozdějšího spisovatele s pseudonymem Ivan Olbracht) a Vladimíra Zemana. Roku 1889 se stal poslancem za staročechy. Později se přiklonil k mladočechům, ale i od nich pro neshody odešel. V roce 1905 se stal ředitelem Městské spořitelny v Semilech, která poskytovala úvěry podnikatelům, aniž by žádala dostatečné záruky, což vyústilo v její krach. Stašek pak většinu svého majetku musel odevzdat na úhradu ztrát. V roce 1913 se přestěhoval do Krče, do vily, kde později žil se svým synem Ivanem Olbrachtem a jeho družkou Helenou Malířovou. Roku 1917 podepsal Manifest československých spisovatelů a roku 1919 byl zvolen členem Národního shromáždění za národní demokraty. Zemřel na onemocnění žaludku, pohřeb proběhl v krematoriu v Praze-Strašnicích a urna s popelem byla odvezena do urnového háje v Semilech (dnes byste ji ale nenašli, protože se ztratila).
Antal Stašek byl literárně činný téměř 70 let, a tak není divu, že se jeho spisovatelský talent vyvíjel a že jeho literární dílo je velmi obsáhlé. Zpočátku obdivoval zejména polskou a ruskou romantickou literaturu a jeho lyrika rezonuje také společenskými problémy doby - ponížení českého národa (Básně, Živý hrob, Synové smutku). V jeho básních i povídkách najdeme vykreslení lidových figurek a typů jako např. ve skladbě Z krčmy horské. Některé náměty čerpá i z legend nebo historie (Záboj, Z doby táborů). První opravdu úspěšnou prózou byli pak Blouznivci našich hor, kdy se jedná o povídkový cyklus o lidech, kteří prožili nějakou osobní katastrofu, ale nevzdali se a hledají jiné východisko pro své životy. Sociální problémy a germanizace spojené s první světovou válkou se odrážejí v dílech V temných vírech, Na rozhraní a Přelud. V poslední etapě své tvorby se přiklonil k myšlenkám komunismu - např. v díle O ševci Matoušovi a jeho přátelích. Děj je situován do roku 1848 a hlavní hrdina je průkopníkem sociální revoluce. Za pozornost stojí i Staškovy Vzpomínky, které jsou vlastně pamětmi významného spisovatele a dávají nám nahlédnout do jeho života, vztahu k přátelům i do jeho myšlenek. Antal Stašek také příležitostně překládal, a to z francouzštiny, polštiny a němčiny, zejména romantické autory.Kdo byl Antal Stašek? Životopis Antal Stašek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Antal Stašek

Národnost: česká
Datum narození: 22. 7. 1843
Místo narození: Stanov u Vysokého nad Jizerou
Datum úmrtí: 9 10. 1931

Tento text (Antal Stašek) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Kuří oko? Znáte definici termínu Nonsens? Víte, co je to Revoluce? Pamatujete si definici pojmu Agonie?

Klíčová slova: informace, osobnost, kdy se narodil Antal Stašek?, literatura, vysvětlení, Antal Stašek, Kdy zemřel Antal Stašek, kdo to je, osobnosti, datum úmrtí, kdo je Antal Stašek?, kde se narodil Antal Stašek?, zajímavosti, wikipedie, popis, národnost

Pojem Antal Stašek je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Najít termín Antal Stašek na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Antal Stašek na Youtube

Najít pojem Antal Stašek ve vyhledávači Yahoo

Najít pojem Antal Stašek ve vyhledávači Qwant

Najít termín Antal Stašek na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Antal Stašek například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Biografie, životopis, kdo je to Antal Stašek?

Nyní již víte Kdo byl Antal Stašek? Kdy se narodil Antal Stašek? Kde se narodil Antal Stašek? Kdy zemřel Antal Stašek? Antal Stašek patří do sekce Literatura

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Antal Stašek dejme tomu například na české Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antal Stašek i v jiné kategorii než je literatura.