Kdo je to?
Kdo je Joan Baez? Životopis Joan Baez, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Joan Baez

Kdo je Joan Baez? Životopis, informace, biografie, hudba

Joan Baez je americká zpěvačka a písničkářka.
Už do počátku své hudební kariéry se Joan Baez věnovala folkové hudbě. Hrála na kytaru a zpívala, věnovala se hlavně lidovým a tradičním náboženským či gospelovým písním, postupně se začala přesouvat k vlastní folkové tvorbě a spolupracovat s dalšími umělci z této scény.
Její výrazný, snadno zapamatovatelný hlas ji předurčil k velké hudební kariéře. Ta započala v roce 1959 na Newport Folk Festival, o rok později už vydala své první album pojmenované po sobě. O rok později vydala Joan Baez, Vol. 2 a následovalo Joan Baez in Concert. V té době už byla známou folkovou zpěvačkou a její desky se dobře prodávaly.
V průběhu 60. letech Joan Baez hodně experimentovala. Vydala tak například křesťanské album Noël (1966) nebo konceptuální album Baptism: A Journey Through Our Time (1968). Kromě hudebních experimentů Baez v tomto období například zhudebňovala slavné básně (například ty od Walta Whitmana) nebo spolupracovala s dalšími známými hudebníky nebo reinterpretovala jejich písně (např. Bob Dylan, John Lennon, Paul McCartney apod.)
Během své kariéry vydala Joan Baez na tři desítky alb. Z těch pozdějších zmiňme ještě například: Blessed Are... (1971), Where Are You Now, My Son? (1973), Diamonds & Rust in the Bullring (1988), Day After Tomorrow (2008) nebo zatím poslední (k roku 2023) Whistle Down the Wind (2018).
Joan Baez vlastně od začátku své hudební kariéry zároveň prezentovala i své aktivistické a politické názory. S jejím jménem je spojen hlavně odpor proti válce ve Vietnamu, ale také celkové zapojení do mírového hnutí a do různých emancipačních aktivit. Osobní postoje její i její rodiny zasáhly do jejího života například tak, že její manžel novinář David Harris odmítl narukovat do armády a byl odsouzen do vězení. Z tohoto období pochází její deska David’s Album (1969).
Do politiky se zapojovala i v pozdějších letech - například vystupovala v Sarajevu během konfliktu v bývalé Jugoslávii, aby k tomuto regionu a válce v něm přitáhla pozornost americké a světové veřejnosti. V novém tisíciletí pak například složila virální protestsong namířený proti Donaldu Trumpovi.
Joan Baez zanechala stopu i v našem československém prostoru. V pomalu se uvolňujícím roce 89 vystupovala na Bratislavské lyře, kde se setkala s disidenty včetně Václava Havla a podpořila iniciativu Charta 77 a undergroundovou a disidentskou scénu. S Havlem je pak pojilo celoživotní přátelství. Vystupovala v Praze například v roce 2006, a toto její vystoupení bylo koncipováno jako překvapení pro Havla. Následně se účastnila oslav 20. výročí sametové revoluce. Spolupracovala také s českou kapelou Monkey Business.
Joan Baez byla v 60. letech partnerkou Boba Dylana, v 80. letech po rozvodu s novinářem Davidem Harrisem žila se Stevem Jobsem.
Do Rock and Roll Hall of Fame byla uvedena v roce 2017. V roce 2007 obdržela Cenu Grammy za celoživotní dílo.Kdo je Joan Baez? Životopis Joan Baez, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Základní údaje o osobě Joan Baez

Národnost: americká
Datum narození: 9. ledna 1941
Místo narození: New York, USA

Zaujala vás biografie osobnosti Joan Baez? Potom se podělte s blízkými na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Pamatujete si definici pojmu Šovinismus? Znáte termín Nezisková organizace? Znáte termín Fazeta? Víte, co je to Ašvaganda?

Klíčová slova: informace, vysvětlení, hudba, wikipedie, wiki, životopis, kde se narodila Joan Baez?, osobnost, Joan Baez, život, hudba, národnost, narození, zajímavosti, osobnosti, lexikon

Pojem Joan Baez je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Najít pojem Joan Baez ve vyhledávači Yandex

Hledejte bez špehování slovo Joan Baez ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Joan Baez na Google obrázcích

Vyhledat slovo Joan Baez ve Wikipedii

Najít výraz Joan Baez ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Joan Baez například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Biografie, životopis, kdo je to Joan Baez?

Právě jste zjistili Kdo je to Joan Baez? Kdy se narodila Joan Baez? Kde se narodila Joan Baez? Joan Baez patří do sekce Hudba

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Joan Baez řekněme třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Joan Baez i v jiné kategorii než je hudba.