Kdo je to?
Kdo byl Václav I? Životopis Václav I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Václav I

Kdo byl Václav I? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Václav I., známý také jako svatý Václav, byl prvním českým králem z dynastie Přemyslovců. Jeho život a vláda měly zásadní význam pro formování českého státu a jeho křesťanské identity.
Václav I. se narodil kolem roku 907 jako syn Vratislava I., vévody z rodu Přemyslovců, a jeho manželky Drahomíry ve Stochově na Kladensku. Měl mladšího bratra Boleslava I. Dětství a mládí strávil na knížecím dvoře v Praze a v Budči.
Výchova mladého Václava byla svěřena jeho babičce svaté Ludmile, která ho vychovala v křesťanském duchu. Po smrti svého otce v roce 921 se Václav stal českým knížetem. Jeho vláda byla charakterizována snahou o posílení křesťanství a vztahů s církevními a světskými vládci v sousedních zemích.
Václav I. je nejvíce známý svým úsilím o konsolidaci křesťanství v Čechách, což vyvrcholilo založením prvního českého biskupství v Praze v roce 973. Za jeho vlády také došlo k výstavbě kostela svatého Víta na Pražském hradě.
Václav se sice oženil, ale o jeho manželce se dochovalo opravdu málo informací. Měli však spolu syna Zbraslava, který byl po otcově smrti poslán do východofranského exilu.
Václav I. je v české historii oceňován jako světec a patron země. Je hlavní postavou několika legend, z nichž nejznámější je legenda o svatém Václavu a jeho služebníkovi Podivenovi.
Václav I. byl zavražděn 28. září 935 ve Staré Boleslavi svým bratrem Boleslavem, který později získal přídomek Ukrutný. Václavova smrt je považována za mučednickou a později vedla k jeho svatořečení. Václavovy ostatky jsou uloženy v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.
Václav I. se stal symbolem české státnosti a křesťanské víry, a i přes dramatické okolnosti jeho smrti je jeho odkaz stále živý.
Svátek Sv. Václava je oslavován dne 28. září, tedy ve stejné datum, kdy se slaví Den české státnosti.Kdo byl Václav I? Životopis Václav I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní informace o osobě Václav I

Národnost: česká
Datum narození: 907
Místo narození: Stochov, České knížectví
Datum úmrtí: 28. 9. 935

Popis osobnosti Václav I můžete sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Echinacea? Pamatujete si definici pojmu List vlastnictví? Víte co je Osmóza? Vzpomněli byste si co znamená slovo Biologický pas?

Klíčová slova: wikipedie, nežijící, kdo je Václav I?, panovníci, životopis, biografie, vysvětlení, Václav I, lexikon, zajímavosti, národnost, kdy se narodil Václav I?, datum úmrtí, kde se narodil Václav I?, národnost, wiki

Pojem Václav I je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Václav I zkuste navštívit tyto odkazy

Vyhledat termín Václav I ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat pojem Václav I ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Václav I ve fulltextu Seznam.cz

Hledat frázi Václav I na Google obrázcích

Hledejte bez špehování slovo Václav I ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Václav I například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Yahoo.com, v evropském vyhledávači Qwant nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Václav I

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Václav I? Kdy se narodil Václav I? Kde se narodil Václav I? Kdy zemřel Václav I? Václav I je v sekci Panovníci

Kategorie panovníci, maďarská princezna, václav I, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Václav I řekněme na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Václav I i v jiné kategorii než je panovníci.