Kdo je to?
Kdo byl Guy de Maupassant? Životopis Guy de Maupassant, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Guy de Maupassant

Kdo byl Guy de Maupassant? Životopis, informace, biografie, literatura

Guy de Maupassant byl francouzský spisovatel, představitel kritického realismu a naturalismu.
Guy se narodil na zámku Miromesnil do šlechtické rodiny de Maupassant, avšak rod to nebyl starodávný, neboť šlechtický titul získali teprve v 19. století. Guy měl ještě bratra Hervého, avšak obě děti zemřely dříve než jejich rodiče. Guy studoval císařské gymnázium. Rodiče se záhy rozvedli a oba syny si ponechala matka, která se s nimi přestěhovala do Normandie. Tam Guy vyrůstal obklopen přírodou a matčinou láskou. Nejprve studoval seminář, náboženství jej ale nenadchlo, a tak přestoupil na lyceum. V té době se také seznámil se spisovatelem Flaubertem, který měl na jeho život i dílo obrovský vliv. Po ukončení lycea se Guy vydal do Paříže, aby zde studoval práva. Jakmile vypukla prusko-francouzská válka, byl odveden na frontu. Potom se natrvalo usadil v Paříži, kde pracoval jako úředník a přitom psal svá díla. Kvůli bohémskému způsobu života onemocněl syfilidou a do konce života trpěl bolestmi. Přesto dokázal napsal díla světové proslulosti, slávy se dokonce dočkal již za svého života. Všechny své romány, povídky a cestopisy vydal během deseti let. Pracoval opravdu poctivě a vytrvale, protože se mu dařilo ročně vydávat 2 až 4 svazky děl. Ke konci života podnikl ještě zahraniční cestu do Alžírska, Itálie a Anglie, z nichž čerpal náměty pro své cestopisy. V samém závěru života trpěl depresemi, bolestmi i strachem ze smrti. Pokusil se o sebevraždu, v níž mu však zabránil jeho sluha. Poté byl převezen do ústavu pro choromyslné, kde zanedlouho zemřel. Je pochován na pařížském hřbitově Montparnasse.
Maupassantovo dílo je charakteristické odmítáním všeho romantického a naopak prosazováním realistického, objektivního až naturalistického vidění světa. Detailně popisuje záležitosti všedního života a každodenní rutiny, používá různé jazykové formy včetně dialektů a hovorového jazyka. Charakteristické je také jasné vymezení děje, popis, který má přesně danou funkci, a hra jazyka zejména v dialozích.
Máme-li jmenovat nejznámější povídky, pak jsou to bezesporu Kulička a Slečna Fifi. Zatímco Kulička vypráví příběh prostitutky z prusko-francouzské války, která se obětuje a poskytne své služby nepřátelskému důstojníkovi, aby zachránila obec, Slečna Fifi více než cokoliv jiného přibližuje zrůdné chování pruských vojáků.
Maupassantovy romány byly přeloženy do mnoha světových jazyků a nejslavnější jsou: Miláček - vypráví o mladém floutkovi-novináři, který si buduje kariéru přes využívání různých typů žen, až se mu nakonec podaří dostat se až do šlechtického stavu. Román Mont-Oriol je zase satirou na lázeňské prostředí, hlavní hrdinka přijíždí do lázní kvůli léčbě domnělé neplodnosti, avšak ihned zde otěhotní s milencem. Román Petr a Jan je dílem zachycujícím nevraživost mezi sourozenci, která nastane po dědictví, které spadne do klína pouze jednomu z nich.
Maupassant je kromě Flauberta a Zoly nejvýraznějším představitelem naturalismu.Kdo byl Guy de Maupassant? Životopis Guy de Maupassant, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Guy de Maupassant

Národnost: francouzská
Datum narození: 5. 8. 1850
Místo narození: Tourville-sur-Arques (Francie)
Datum úmrtí: 6. 7. 1893

Tento text (Guy de Maupassant) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Test? Vzpomněli byste si co označuje výraz Vyrážečka? Pamatujete si definici pojmu Dozimetr? Znáte termín Moka káva?

Klíčová slova: národnost, Guy de Maupassant, národnost, narození, datum narození, zajímavosti, Kdy zemřel Guy de Maupassant, nežijící, datum úmrtí, biografie, literatura, wiki, lexikon, kdy se narodil Guy de Maupassant?, vysvětlení, literatura

Pojem Guy de Maupassant je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Zkusit najít pojem Guy de Maupassant ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Guy de Maupassant ve Wikimedia Commons

Hledat termín Guy de Maupassant ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Guy de Maupassant na Youtube

Zkusit najít výraz Guy de Maupassant na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Guy de Maupassant například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Guy de Maupassant

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Guy de Maupassant? Kdy se narodil Guy de Maupassant? Kde se narodil Guy de Maupassant? Kdy zemřel Guy de Maupassant? Guy de Maupassant patří do sekce Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Guy de Maupassant řekněme například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Guy de Maupassant i v jiné kategorii než je literatura.