Josef Mengele
Kdo byl Josef Mengele? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, zločin
Josef Mengele byl lékař, důstojník SS a válečný zločinec. Pocházel z obchodnické rodiny a po dokončení střední školy studoval filosofii a antropologii v Mnichově. Tam se začal setkávat s nacisty a na začátku 30. let vstoupil do jednotek SA. Když dokončil studium v Mnichově, přesunul se do Frankfurtu nad Mohanem a začal působit v Ústavu pro dědičnou a rasovou hygienu, kde se zabýval genetikou. V roce 1938 získal doktorát z medicíny a jeho vědecké výzkumy získaly velký ohlas.
V roce 1937 oficiálně vstoupil do nacistické strany a brzy vstoupil také do jednotek SS. Po vypuknutí druhé světové války se dobrovolně přidal ke zdravotnickému oddílu. Za působení na východní frontě získal Železný kříž druhé třídy. Po vyproštění vojáků z hořícího tanku obdržel rovněž Železný kříž první třídy. Po vážném zranění se v roce 1942 vrátil do Německa, byl povýšen do vedení SS a začal se zabývat eugenickými teoriemi.
Mengele byl v roce 1943 na vlastní žádost přeložen do koncentračního tábora v Osvětimi. Tam dohlížel na práci lékařů a posílal židy do plynových komor. Kvůli zájmu o genetiku se začal podílet na selekci přijíždějících židů a vyhledával vhodné subjekty pro výzkum. Byl známý tím, že židovské, romské a další vězně hromadně posílal do plynových komor, takže se podílel na smrti ohromného množství lidí. Primárně se však zaměřoval na experimenty a pro tyto účely si v rámci tábora vybudoval vlastní laboratoře. Vězni určení pro experimenty měli vlastní oddělení s lepšími podmínkami. Ty byly vykoupeny sadistickými experimenty, které nebraly ohled na tělesné ani psychické utrpení. Mnoho vězňů zemřelo na následky pokusů, ostatní byli posláni do plynových komor, když přestali být užiteční. Zaměřoval se hlavně na dvojčata a sešíváním se pokoušel vytvořit srostlá dvojčata. Vedle toho prováděl pokusy na těhotných ženách a postižených lidech, experimenty s barvou očí a četné operace, které obvykle probíhaly za plného vědomí vězňů. Kvůli sadismu se stal jedním z nejobávanějších lidí v Osvětimi a začalo se mu přezdívat Anděl smrti.
Na konci války uprchl před Rudou armádou do Československa a chtěl pokračovat dál, ale byl zajat americkými vojáky. Kvůli chaotické poválečné situaci nebyl identifikován jako válečný zločinec a díky falešným dokladům se mu podařilo uniknout a několik let žil v Německu. Předpokládal, že nakonec bude dopaden a popraven, proto využil kontakty s bývalými nacisty a uprchl do Jižní Ameriky. Nejdříve žil v Argentině, následně se usadil v Paraguayi. Během Norimberského procesu se sice řešily i jeho zločiny, ale předpokládalo se, že zemřel na konci války. Lovci nacistů však vypátrali jeho skutečný osud a usilovali o jeho dopadení. Hlavně izraelský Mosad se ho snažil chytit a odvézt před soud, ale Mengele neustále měnil adresy, takže dokázal unikat až do konce života. Nakonec se utopil, když během plavání prodělal mrtvici.
Základní údaje o osobě Josef Mengele
Národnost: německá
Datum narození: 16. března 1911
Místo narození: Günzburg, Německo
Datum úmrtí: 7. února 1979
Pro další informace o termínu Josef Mengele zkuste tyto odkazy
Najít slovo Josef Mengele ve fulltextu Seznam.cz
Zkusit najít frázi Josef Mengele ve vyhledávači Yahoo
Hledat videa s názvem Josef Mengele na Youtube
Vyhledat termín Josef Mengele ve Wikislovníku
Hledejte bez špehování slovo Josef Mengele ve vyhledávači DuckDuckGo
Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Mengele například ve fulltextu Yahoo.com, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Google obrázcích, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.
Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla
Stručná biografie, resp. životopis osoby Josef Mengele
Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Josef Mengele? Kdy se narodil Josef Mengele? Kde se narodil Josef Mengele? Kdy zemřel Josef Mengele? Josef Mengele se nachází v sekci Zločin

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou být některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Josef Mengele dejme tomu např. v projektu Wikipedia, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Mengele i v jiné kategorii než je zločin.