Kdo je to?
Kdo byl Josef Mengele? Životopis Josef Mengele, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Josef Mengele

Kdo byl Josef Mengele? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, zločin

Josef Mengele byl lékař, důstojník SS a válečný zločinec. Pocházel z obchodnické rodiny a po dokončení střední školy studoval filosofii a antropologii v Mnichově. Tam se začal setkávat s nacisty a na začátku 30. let vstoupil do jednotek SA. Když dokončil studium v Mnichově, přesunul se do Frankfurtu nad Mohanem a začal působit v Ústavu pro dědičnou a rasovou hygienu, kde se zabýval genetikou. V roce 1938 získal doktorát z medicíny a jeho vědecké výzkumy získaly velký ohlas.
V roce 1937 oficiálně vstoupil do nacistické strany a brzy vstoupil také do jednotek SS. Po vypuknutí druhé světové války se dobrovolně přidal ke zdravotnickému oddílu. Za působení na východní frontě získal Železný kříž druhé třídy. Po vyproštění vojáků z hořícího tanku obdržel rovněž Železný kříž první třídy. Po vážném zranění se v roce 1942 vrátil do Německa, byl povýšen do vedení SS a začal se zabývat eugenickými teoriemi.
Mengele byl v roce 1943 na vlastní žádost přeložen do koncentračního tábora v Osvětimi. Tam dohlížel na práci lékařů a posílal židy do plynových komor. Kvůli zájmu o genetiku se začal podílet na selekci přijíždějících židů a vyhledával vhodné subjekty pro výzkum. Byl známý tím, že židovské, romské a další vězně hromadně posílal do plynových komor, takže se podílel na smrti ohromného množství lidí. Primárně se však zaměřoval na experimenty a pro tyto účely si v rámci tábora vybudoval vlastní laboratoře. Vězni určení pro experimenty měli vlastní oddělení s lepšími podmínkami. Ty byly vykoupeny sadistickými experimenty, které nebraly ohled na tělesné ani psychické utrpení. Mnoho vězňů zemřelo na následky pokusů, ostatní byli posláni do plynových komor, když přestali být užiteční. Zaměřoval se hlavně na dvojčata a sešíváním se pokoušel vytvořit srostlá dvojčata. Vedle toho prováděl pokusy na těhotných ženách a postižených lidech, experimenty s barvou očí a četné operace, které obvykle probíhaly za plného vědomí vězňů. Kvůli sadismu se stal jedním z nejobávanějších lidí v Osvětimi a začalo se mu přezdívat Anděl smrti.
Na konci války uprchl před Rudou armádou do Československa a chtěl pokračovat dál, ale byl zajat americkými vojáky. Kvůli chaotické poválečné situaci nebyl identifikován jako válečný zločinec a díky falešným dokladům se mu podařilo uniknout a několik let žil v Německu. Předpokládal, že nakonec bude dopaden a popraven, proto využil kontakty s bývalými nacisty a uprchl do Jižní Ameriky. Nejdříve žil v Argentině, následně se usadil v Paraguayi. Během Norimberského procesu se sice řešily i jeho zločiny, ale předpokládalo se, že zemřel na konci války. Lovci nacistů však vypátrali jeho skutečný osud a usilovali o jeho dopadení. Hlavně izraelský Mosad se ho snažil chytit a odvézt před soud, ale Mengele neustále měnil adresy, takže dokázal unikat až do konce života. Nakonec se utopil, když během plavání prodělal mrtvici.Kdo byl Josef Mengele? Životopis Josef Mengele, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Základní údaje o osobě Josef Mengele

Národnost: německá
Datum narození: 16. března 1911
Místo narození: Günzburg, Německo
Datum úmrtí: 7. února 1979

Zaujala vás biografie osobnosti Josef Mengele? Potom se podělte s kolegy, přáteli a partnery na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Gateway? Vzpomněli byste si co znamená slovo Fáma? Vzpomněli byste si co označuje výraz Hmotnost? Víte co je Oscilace?

Klíčová slova: kdo je Josef Mengele?, nežijící, život, lexikon, místo narození, zločin, kdo to je, popis, kdy se narodil Josef Mengele?, osobnost, datum narození, biografie, národnost, zajímavosti, zločin, osobnosti

Pojem Josef Mengele je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Josef Mengele doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat výraz Josef Mengele v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít pojem Josef Mengele ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Josef Mengele ve vyhledávači Yandex

Hledejte bez špehování slovo Josef Mengele ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít Josef Mengele ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Mengele například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikipedii, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Josef Mengele?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Josef Mengele? Kdy se narodil Josef Mengele? Kde se narodil Josef Mengele? Kdy zemřel Josef Mengele? Josef Mengele je v sekci Zločin

Text vytvořen pro Superia.cz. Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Josef Mengele dejme tomu například v internetové Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Mengele i v jiné kategorii než je zločin.