Kdo je to?
Kdo byl Ivan Alexejevič Bunin? Životopis Ivan Alexejevič Bunin, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Ivan Alexejevič Bunin

Kdo byl Ivan Alexejevič Bunin? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Ivan Alexejevič Bunin byl ruský prozaik a básník.
Ivan Alexejevič pocházel ze šlechtické rodiny. Studoval gymnázium v Jelci, dále však ve vzdělání nepokračoval. Zpočátku se živil různými zaměstnáními, například jako korektor nebo knihovník, poté začal psát a publikovat básně a také překládal. Na přelomu století začal spolupracovat s nakladatelstvím Znanije (česky: Poznání), které vedl spisovatel Maxim Gorkij. Od té doby začíná psát Bunin také prózu a hodně cestovat, což se zpětně projevuje v jeho tvorbě. Bunin nikdy nepřijal výsledky Velké říjnové revoluce, ostře se postavil proti občanské válce, vymezil se vůči ní i ve svých dílech - Okajannyje dni (česky: Prokleté dny) a emigroval do Francie. Tam se stal jednou z nejvýznamnějších postav ruské emigrace. Ačkoliv žil již do konce života v emigraci, jeho dílo stále čerpalo z ruských zážitků, dějin a prostředí. Za svou tvorbu získal také roku 1933 Nobelovu cenu za literaturu.
Básně Ivana Alexejeviče Bunina můžeme nejlépe přirovnat hudebním názvoslovím k mollovému ladění. Již jeho první sbírka Básně se vyznačuje tím, že zachycuje svět nenávratně mizejícího starého Ruska s patriarchálním uspořádáním a Buninův melancholický stesk po starých časech (je to dáno do jisté míry tím, že byl šlechtic, a tak mu staré uspořádání světa nutně vyhovovalo více než „nové“). Ale i Buninovy prozaické povídky mají totéž melancholické ladění, neboť v nich nenalezneme ani tak děj, jako spíše nejrůznější dojmy a pocity. Známé jsou jeho povídky Antonovská jablka, Vesnice, Suchodol. V pozdějších obdobích se Bunin přiklonil k impresionismu, což je ale původně směr hlavně ve výtvarném umění. Nicméně Buninovy další povídky znaky impresionismu bezezbytku naplňují - Sosny, Čangovy sny, Bratři, Lehký dech. Ve všech těchto povídkách se prolíná niterní svět jednotlivce s objektivní realitou a vytváří naprosto nečekaný „obraz“ - dojem (stejně jako když si stoupnete k impresionistickému obrazu z větší dálky). Sociální cítění vyjadřuje Bunin v povídce Pán ze San Franciska. V emigraci pak vznikají díla, ze kterých přímo čiší jeho stesk po domově, kam se však nemůže vrátit z důvodu změny sociálních i politických poměrů. Próza Proces korneta Jelagina je prvním dílem vzniklým mimo domov. Druhým je pak autobiografický román plný vzpomínek s názvem Život Arseňjevův, později doplněn o další oddíl a vydán pod názvem Život Alexeje Arseňjeva. Cyklus Temné aleje pak obsahuje vzpomínky a reminiscence na zaniklou Rus. Buninova díla můžeme charakterizovat jako velmi poetická (a to, i když se jedná o prózu), s vysokým uměleckým stylem a tragickou tóninou. Protože sám autor má velkou pokoru vůči světovému řádu, nahlíží na člověka jako na součást většího celku a všechny tragické osudy jeho hrdinů jsou jakoby předurčeny, hrdinové jsou s nimi smířeni a vše působí velmi přirozeně.Kdo byl Ivan Alexejevič Bunin? Životopis Ivan Alexejevič Bunin, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Ivan Alexejevič Bunin

Národnost: ruská
Datum narození: 10. 10. 1870
Místo narození: Voroněž
Datum úmrtí: 8. 11. 1953 (Paříž)

Líbí se stručný životopis s osobou Ivan Alexejevič Bunin? Pak se podělte s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co znamená slovo Dekadentní? Znáte termín Ascites? Víte, co je to Interaktivní tabule? Víte, co je to Meteorologie?

Klíčová slova: popis, biografie, literatura, lexikon, nežijící, osobnost, kdo je Ivan Alexejevič Bunin?, datum úmrtí, kdy se narodil Ivan Alexejevič Bunin?, wiki, datum narození, Ivan Alexejevič Bunin, národnost, život, vysvětlení, zajímavosti

Pojem Ivan Alexejevič Bunin je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Ivan Alexejevič Bunin

Zkusit najít termín Ivan Alexejevič Bunin ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Ivan Alexejevič Bunin ve vyhledávači Yahoo

Najít termín Ivan Alexejevič Bunin ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít Ivan Alexejevič Bunin na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Ivan Alexejevič Bunin na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Ivan Alexejevič Bunin například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Ivan Alexejevič Bunin

Teďka již bezesporu víte Kdo byl Ivan Alexejevič Bunin? Kdy se narodil Ivan Alexejevič Bunin? Kde se narodil Ivan Alexejevič Bunin? Kdy zemřel Ivan Alexejevič Bunin? Ivan Alexejevič Bunin se nachází v sekci Literatura

Kategorie literatura, scénáristka psací stroj, ivan Alexejevič Bunin, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Předem se omlouváme za případné chyby v textech. Uvítáme vaši pomoc a zpětnou vazbu.Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Ivan Alexejevič Bunin dejme tomu např. v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ivan Alexejevič Bunin i v jiné kategorii než je literatura.