Kdo je to?
Kdo byl John Fitzgerald Kennedy? Životopis John Fitzgerald Kennedy, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

John Fitzgerald Kennedy

Kdo byl John Fitzgerald Kennedy? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

John Fitzgerald Kennedy byl americký prezident. Vyrůstal ve velké katolické rodině ve státu Massachusetts. Otec byl podnikatel a politik, který působil také jako velvyslanec ve Velké Británii. Děti vedl k soutěživosti a touze vyhrát za každou cenu, také výchova ze strany matky byla přísná. Kennedy vystudoval Harvard a patřil mezi nejlepší studenty. V 30. letech cestoval po Evropě a v roce 1939 navštívil rovněž Prahu okupovanou nacisty. Zajímal se o předválečnou situaci v Evropě a souhlasil s politikou appeasementu. Tímto tématem se zabýval ve své diplomové práci. Přepracovaná verze vyšla pod názvem Proč Anglie spala a v anglosaském světě získala velkou popularitu. Kennedy měl od dětství zdravotní problémy, přesto se v průběhu druhé světové války přidal k armádě. Nakonec velel torpédovému člunu v oblasti Šalomounových ostrovů, kde byl zraněn a několik dní se musel společně s dalšími vojáky skrývat. Za to později dostal vojenské vyznamenání Purpurové srdce.
Po skončení druhé světové války se Kennedy rozhodl věnovat politice. Na rodinu měl velký vliv otec a k politice byl původně vyvolen nejstarší syn Joe. Ten však zemřel při pilotování bombardéru, takže se rodinné politické ambice upřely na druhého syna. Kennedyho politická kariéra byla rychlá. V roce 1947 byl zvolen do Kongresu a v roce 1953 se stal senátorem. Prokazoval přirozený talent pro politiku a schopnost získat lidi na svou stranu. Rostoucí popularita ho přiměla kandidovat na prezidenta za Demokratickou stranu ve volbách roku 1960. Jeho protivníkem byl republikán Richard Nixon. Volby přinesly novinku v podobě televizních předvolebních debat, které se ujaly a staly neodmyslitelnou součástí politických kampaní.
Volby byly těsné, ale Kennedy nakonec vyhrál. Jeho pozice jako prezidenta byla komplikovaná nejen kvůli těsnému výsledku, ale také kvůli rozložení politických sil. Demokraté měli ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu většinu, ale rozdíl mezi stranami ještě nebyl tak výrazný a řada demokratických politiků zastávala konzervativní postoje. Zejména při prosazování zákonů podporujících lidská práva tak musel bojovat nejen proti republikánům, ale také proti členům vlastní strany. Jeho zahraniční politika byla oblíbená, ale v domácí politice měl problém s naplněním řady předvolebních slibů. Velkým problémem byla rasová segregace, ale nedařilo se prosadit důležité zákony. Obecně byl Kennedy u veřejnosti populární, stejně tak jeho manželka a první dáma Jacqueline Kennedy Onassis. V zahraniční politice se zaměřoval na soupeření se SSSR. Neúspěšně se pokusil svrhnout komunistický režim na Kubě, viz invaze v zátoce Sviní. Následovala karibská krize, která se týkala sovětského plánu umístit na Kubě jaderné zbraně. Amerika takovou hrozbu odmítla připustit a hrozila invazí na Kubu, ale nakonec došlo k dohodě, v rámci které musela Amerika stáhnout vlastní jaderné zbraně z Turecka a zaručit, že Kubu neobsadí. Výměnou za to se SSSR vzdal plánu na jaderné vyzbrojení Kuby.
Přestože Kennedy nesplnil všechna předvolební očekávání, těšil se obecnému uznání a měl šanci na obhajobu mandátu. K tomu už nemohlo dojít, protože 22. listopadu 1963 byl zastřelen, když v rámci předvolební kampaně projížděl Dallasem. Atentát měla vyšetřit tzv. Warrenova komise, která došla k závěru, že střelcem byl bývalý voják Lee Harvey Oswald. Dále bylo konstatováno, že jeho čin byl součástí většího spiknutí, ale to se už dále nevyšetřilo. Dodnes je tak zdrojem otázek a konspiračních teorií, kdo za celou akcí stál.Kdo byl John Fitzgerald Kennedy? Životopis John Fitzgerald Kennedy, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě John Fitzgerald Kennedy

Národnost: americká
Datum narození: 29. května 1917
Místo narození: Brookline, USA
Datum úmrtí: 22. listopadu 1963

Zaujala vás biografie osobnosti John Fitzgerald Kennedy? Potom se podělte s dalšími lidmi na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Infrastruktura? Znáte pojem Hygiena? Znáte definici termínu Nástrčkový klíč? Vzpomenete si na definici slova Fixní plat?

Klíčová slova: osobnosti, Kdy zemřel John Fitzgerald Kennedy, národnost, popis, wiki, politici, lexikon, zajímavosti, kde se narodil John Fitzgerald Kennedy?, kdo je John Fitzgerald Kennedy?, národnost, místo narození, životopis, vysvětlení, John Fitzgerald Kennedy, datum úmrtí

Pojem John Fitzgerald Kennedy je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Více informací o slovu John Fitzgerald Kennedy doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Vyhledat pojem John Fitzgerald Kennedy ve Wikipedii

Hledat heslo John Fitzgerald Kennedy ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem John Fitzgerald Kennedy na Youtube

Hledat termín John Fitzgerald Kennedy ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo John Fitzgerald Kennedy na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo John Fitzgerald Kennedy například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Biografie, životopis, kdo je to John Fitzgerald Kennedy?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl John Fitzgerald Kennedy? Kdy se narodil John Fitzgerald Kennedy? Kde se narodil John Fitzgerald Kennedy? Kdy zemřel John Fitzgerald Kennedy? John Fitzgerald Kennedy se nachází v sekci Politici

Kategorie politici, poradkyně, john Fitzgerald Kennedy, ilustrační obrázek

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Zveřejněné texty, byly pečlivě kontrolovány. Nicméně i tak mohou obsahovat nesprávné, nepřesné nebo neaktuální informace, za což se předem moc omlouváme. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka John Fitzgerald Kennedy třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost John Fitzgerald Kennedy i v jiné kategorii než je politici.