Kdo je to?
Kdo byl Karl Dönitz? Životopis Karl Dönitz, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Karl Dönitz

Kdo byl Karl Dönitz? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, zločin

Karl Dönitz byl politik, důstojník, velkoadmirál a jeden z předních představitelů nacistického Německa. Vojenskou kariéru zahájil v roce 1910 vstupem do císařského námořnictva. Během první světové války sloužil na křižníku ve Středozemním moři, ale postupně se přeorientoval na ponorky. Stoupal ve vojenské hierarchii a nakonec se stal velitelem německé ponorky UB-68. Ke konci války byl zajat Brity a zbytek války strávil jako válečný zajatec.
V roce 1920 se vrátil do Německa a pokračoval ve vojenské kariéře u námořních složek Výmarské republiky. V roce 1933 byl povýšen do hodnosti velitele a byl mu svěřen slavný německý křižník Emden. V roce 1935 bylo Německu dovoleno vlastnit ponorky, se kterými měl Dönitz zkušenosti z první světové války a byl proto vybrán jako velitel německé ponorkové flotily. Díky vysoké hodnosti měl vliv na celé německé námořnictvo a prosazoval větší orientaci na ponorky.
Dönitz se už během 30. let připravoval na rozsáhlou válku a řídil přezbrojování německého námořnictva. Na začátku války v roce 1939 byl německou ponorkou potopen britský parník Athenia a zemřelo více než sto civilistů. Kvůli mínění světové veřejnosti se Dönitz snažil útok ututlat, ale poté přišly další ponorkové útoky, protože mu Hitler dal volnou ruku. Brzy se však začala nacistická ponorková flotila zmenšovat, neboť některá plavidla byla potopena a Hermann Göring podporoval hlavně letectvo, takže se výroba lodí a ponorek zpozdila. I s menším počtem ponorek se podařilo potopit mnoho válečných a obchodních lodí.
V dalších etapách války se schopnosti německých ponorek omezily. Spojenci totiž rozluštili šifrovací stroj Enigma a dokázali odposlouchávat komunikaci nacistů. Dönitz dokázal zareagovat, po útlumu se ponorky opět staly obávaným nepřítelem a efektivně ničily zejména americké lodě. Byl schopný velitel i loajální nacista, díky tomu ho Hitler v roce 1943 povýšil na velkoadmirála a řadil ho do okruhu nejbližších spolupracovníků. Ponorkám na moři se nadále dařilo, ale výrobní kapacita byla limitovaná spojeneckým bombardováním německých měst a továren. Němci navíc ztráceli technologickou převahu a nedokázali dostatečně rychle vyrábět nové typy ponorek. V roce 1944 už Spojenci dokázali německé ponorky hromadně likvidovat a během vylodění v Normandii ponorková obrana selhala.
Spojenecká vojska postupovala a kvůli neodvratné prohře se Hitler zastřelil. Dönitz byl v závěti jmenován nástupcem a na krátkou dobu se stal německým prezidentem. Byl si vědom, že německá armáda nemá šanci zvrátit průběh války, takže souhlasil s kapitulací. Následně byl zatčen a souzen před Mezinárodním vojenským tribunálem v Norimberku. Dönitz patřil k nejoddanějším nacistům a antisemitům, takže jeho pokusy popřít vinu nebyly úspěšné. Za zločiny proti lidskosti a za válečné zločiny byl odsouzen k deseti letům vězení. Nikdy nezapřel oddanost Hitlerovi a po propuštění strávil zbytek života v ústraní.Kdo byl Karl Dönitz? Životopis Karl Dönitz, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Základní údaje o osobě Karl Dönitz

Národnost: německá
Datum narození: 16. září 1891
Místo narození: Berlín, Německo
Datum úmrtí: 24. prosinec 1980

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Karl Dönitz s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Nádivka? Znáte termín Pokosová pila? Vzpomněli byste si co znamená slovo Úhelník? Víte, co je to Apartheid?

Klíčová slova: datum úmrtí, kdy se narodil Karl Dönitz?, osobnost, datum narození, lexikon, wiki, kdo to je, zločin, nežijící, životopis, zajímavosti, Kdy zemřel Karl Dönitz, život, popis, biografie, informace

Pojem Karl Dönitz je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Hledat videa s názvem Karl Dönitz na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Karl Dönitz ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Karl Dönitz ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít Karl Dönitz ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít pojem Karl Dönitz v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Karl Dönitz například v Google obrázcích, v Google překladači, ve fulltextu Yahoo.com, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karl Dönitz

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Karl Dönitz? Kdy se narodil Karl Dönitz? Kde se narodil Karl Dönitz? Kdy zemřel Karl Dönitz? Karl Dönitz se nachází v kategorii Zločin

Kategorie zločin, maskovaný zloděj, karl Dönitz, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Karl Dönitz řekněme například v projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karl Dönitz i v jiné kategorii než je zločin.