Adolf Heyduk
Kdo byl Adolf Heyduk? Životopis, informace, biografie, literatura
Adolf Heyduk byl český spisovatel, básník, člen skupiny májovců.
Adolf se narodil 6. června 1835 (v některé literatuře se mylně uvádí 7. červen). Otec byl truhlář, později se stal majitelem usedlosti a hostinským. Matka byla obdivovatelkou lidových písní, dědeček pak český bratr. Oba posledně jmenovaní měli na Heyduka obrovský vliv. Chlapec vyrůstal s dalšími 5 sourozenci, s nimiž udržoval i v dospělosti vřelý vztah. Základní školu vychodil v rodném Rychmburku a ve Skutči. Potom studoval německou podreálku v Poličce a nakonec českou vyšší reálku v Praze v Panské ulici. Již zde přispíval do studentského časopisu. Po maturitě nejprve studoval techniku v Brně, po roce přešel na techniku do Prahy. Navštěvoval však i přednášky z umění a dějin umění. Po absolvování školy byl nejprve kresličem na stavbě turnovsko-kralupské dráhy, potom asistentem kreslení na novoměstské reálce. V roce 1857 se seznámil s Janem Nerudou, se kterým udržoval přátelství po celý život. Vystřídal ještě několik postů profesora kreslení nebo krasopisu. V Písku, kde také pracoval jako učitel, se oženil se svou bývalou žačkou Emilií Reinerovou, z manželství vzešly dvě dcery - Jarmila a Ludmila, ale obě zemřely v dětském věku. Během života také podnikl mnoho zahraničních cest: na Slovensko, do Itálie, Hamburku, Porýní, na Kavkaz. V roce 1896 byl jmenován školním radou, roku 1899 odešel do důchodu. Zemřel v nedožitých 88 letech a pohřben je v Písku.
Heydukova tvorba se soustředila hlavně na poezii, která vykazuje po celé období neměnné rysy. Vycházela z lidové slovesné tvorby a obracela se hlavně k lidovému čtenáři. V prvotině Básně je poněkud ovlivněn přátelstvím s Nerudou a najdeme zde i básně se společenskou tematikou. V oddíle Cigánské melodie vyjadřuje například touhu českého národa po životě, který by nebyl spoután politickými a společenskými normami. Heyduk se také ve svých básních velmi často opírá o osobní zážitky, sbírka Lesní kvítí například čerpá z přírody, zatímco Cimbál a husle ze zážitků z návštěvy Slovenska. Ze šťastných i smutných událostí prožívaných se ženou a dětmi vznikly pak sbírky V zátiší nebo Zaváté listy. Vlastenecké zaměření mají sbírky Šípy a paprsky a historizující Oldřich a Božena. Heyduk je autorem i drobných epických útvarů, jako například Na přástkách, Na černé hodince, Za dlouhých večerů. V pozdějších sbírkách je jasně cítit pocit stáří a smrti - Černé růže. Mnohé Heydukovy básně byly rovněž zhudebněny, např. Antonínem Dvořákem.
Hlavní informace o osobě Adolf Heyduk
Národnost: česká
Datum narození: 6. 6. 1835
Místo narození: Rychmburk u Hlinska
Datum úmrtí: 6. 2. 1923
Hledejte výraz Adolf Heyduk v dalších zdrojích
Najít výraz Adolf Heyduk ve vyhledávači Yahoo
Najít heslo Adolf Heyduk na Google obrázcích
Hledat videa s názvem Adolf Heyduk na Youtube
Najít výraz Adolf Heyduk ve vyhledávači Qwant
Zkusit najít pojem Adolf Heyduk ve Wikipedii
Dál můžete zkusit hledat slovo Adolf Heyduk například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ruském vyhledávači Yandex, v metavyhledávači Info.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.
Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?
Stručná biografie, resp. životopis osoby Adolf Heyduk
Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Adolf Heyduk? Kdy se narodil Adolf Heyduk? Kde se narodil Adolf Heyduk? Kdy zemřel Adolf Heyduk? Adolf Heyduk je v kategorii Literatura
Text vytvořen pro server Superia.cz. Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Adolf Heyduk řekněme ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Adolf Heyduk i v jiné kategorii než je literatura.