Kdo je to?
Kdo byla Božena Komárková? Životopis Božena Komárková, osobnosti, slavná žena z kategorie filozofie

Božena Komárková

Kdo byla Božena Komárková? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Božena Komárková byla česká pedagožka, teoložka a zejména známá filozofka. Po střední škole začala studovat v Brně na Masarykově univerzitě filosofii, historii a geografii. Po úspěšném studiu učila v nedalekých Ivančicích na gymnáziu během let 1935-39. Po začátku druhé světové války Komárkovou přeložili do Ostravy. Zde se mimo vyučování začala věnovat odboji a připojila se k organizaci s názvem Obrana národa. Za její účast v odboji byla roku 1940 zatčena a byl ji uložen trest odnětí svobody na dvanáct let v ženské káznici. Propuštěna byla po pěti letech po konci druhé světové války. Následně se vrátila do Brna, kde mezi roky 1945-48 vyučovala filosofii na místním gymnáziu. Kvůli ideologickým důvodům byla z gymnázia propuštěna a od roku 1952 začala Komárková pobírat invalidní důchod.
Už jako studentka byla členkou křesťanského studentského hnutí známé pod názvem YMCA. Po zrušení této organizace Komárková roku 1950 nechala vzniknout tzv. Lesní studentské brigády, kde se po dvou letech dostala na pozici vedoucí (1952).
Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77 a velkou měrou se podílela na činnostech s ní spjatých. Psala do různých sborníků a strojopisných edic, které vycházely dokonce i v zahraničí. Díky těmto spisům začala být považovaná za socioložku, která popsala vývoj moderní společnosti a vyzdvihovala sílu občanských práv. Díky habilitačnímu spisu Původ a význam lidských práv získala roku 1982 čestný doktorát teologie na univerzitě v Basileji.
V roce 1991 dostala z rukou prezidenta Václava Havla ocenění Řád T. G. Masaryka za její celoživotní boj a zápas o demokracii.
O deset let později (1992) se stala docentkou na Masarykově univerzitě v Brně (obor dějiny filosofie).
Božena Komárková zemřela v roce 1997 den před svými 94 narozeninami.Kdo byla Božena Komárková? Životopis Božena Komárková, osobnosti, slavná žena z kategorie filozofie

Hlavní data o osobě Božena Komárková

Národnost: česká
Datum narození: 28. 1. 1903
Místo narození: Tišnov, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 27. 1. 1997

Tento text (Božena Komárková) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Víte co je Luneta? Vzpomenete si na definici slova Poluce? Rozumíte pojmu Křest? Vzpomněli byste si na význam slova Rozedma plic?

Klíčová slova: kdo to je, datum narození, kdy se narodila Božena Komárková?, informace, nežijící, národnost, národnost, život, datum úmrtí, kde se narodila Božena Komárková?, popis, osobnosti, filozofie, zajímavosti, Kdy zemřela Božena Komárková, Božena Komárková

Pojem Božena Komárková je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít frázi Božena Komárková na Google.cz

Najít heslo Božena Komárková ve Wikislovníku

Hledat slovo Božena Komárková ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi Božena Komárková na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Božena Komárková na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Božena Komárková například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Životopis, kdo je Božena Komárková? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byla Božena Komárková? Kdy se narodila Božena Komárková? Kde se narodila Božena Komárková? Kdy zemřela Božena Komárková? Božena Komárková se nachází v sekci Filozofie

Sepsáno redaktory Superia.cz. Předem se omlouváme za případné chyby v textech. Uvítáme vaši pomoc a zpětnou vazbu.Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Božena Komárková dejme tomu například na české Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Božena Komárková i v jiné kategorii než je filozofie.