Kdo je to?
Kdo byla Božena Komárková? Životopis Božena Komárková, osobnosti, slavná žena z kategorie filozofie

Kdo byla Božena Komárková?

Kdo byla Božena Komárková? Životopis, informace, biografie, filozofie

Božena Komárková byla česká pedagožka, teoložka a zejména známá filozofka. Po střední škole začala studovat v Brně na Masarykově univerzitě filosofii, historii a geografii. Po úspěšném studiu učila v nedalekých Ivančicích na gymnáziu během let 1935-39. Po začátku druhé světové války Komárkovou přeložili do Ostravy. Zde se mimo vyučování začala věnovat odboji a připojila se k organizaci s názvem Obrana národa. Za její účast v odboji byla roku 1940 zatčena a byl ji uložen trest odnětí svobody na dvanáct let v ženské káznici. Propuštěna byla po pěti letech po konci druhé světové války. Následně se vrátila do Brna, kde mezi roky 1945-48 vyučovala filosofii na místním gymnáziu. Kvůli ideologickým důvodům byla z gymnázia propuštěna a od roku 1952 začala Komárková pobírat invalidní důchod.
Už jako studentka byla členkou křesťanského studentského hnutí známé pod názvem YMCA. Po zrušení této organizace Komárková roku 1950 nechala vzniknout tzv. Lesní studentské brigády, kde se po dvou letech dostala na pozici vedoucí (1952).
Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77 a velkou měrou se podílela na činnostech s ní spjatých. Psala do různých sborníků a strojopisných edic, které vycházely dokonce i v zahraničí. Díky těmto spisům začala být považovaná za socioložku, která popsala vývoj moderní společnosti a vyzdvihovala sílu občanských práv. Díky habilitačnímu spisu Původ a význam lidských práv získala roku 1982 čestný doktorát teologie na univerzitě v Basileji.
V roce 1991 dostala z rukou prezidenta Václava Havla ocenění Řád T. G. Masaryka za její celoživotní boj a zápas o demokracii.
O deset let později (1992) se stala docentkou na Masarykově univerzitě v Brně (obor dějiny filosofie).
Božena Komárková zemřela v roce 1997 den před svými 94 narozeninami.Kdo byla Božena Komárková? Životopis Božena Komárková, osobnosti, slavná žena z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě Božena Komárková

Národnost: česká
Datum narození: 28. 1. 1903
Místo narození: Tišnov, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 27. 1. 1997

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Božena Komárková s jinými lidmi na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Víte co je Spotify? Vzpomněli byste si co označuje výraz Korporátní daň? Rozumíte pojmu PCR test? Znáte termín USB?

Klíčová slova: lexikon, kdo je Božena Komárková?, osobnosti, datum narození, Božena Komárková, osobnost, život, wikipedie, filozofie, narození, informace, popis, vysvětlení, Božena Komárková, wiki, životopis

Pojem Božena Komárková je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Hledat pojem Božena Komárková ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat slovo Božena Komárková na Google.cz

Zkusit najít Božena Komárková ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Božena Komárková ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Božena Komárková na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Božena Komárková například ve videích na Youtube, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Božena Komárková

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byla Božena Komárková? Kdy se narodila Božena Komárková? Kde se narodila Božena Komárková? Kdy zemřela Božena Komárková? Božena Komárková je v kategorii Filozofie

Napsáno redaktory Superia.cz. Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Božena Komárková dejme tomu třeba v projektu Wikipedia, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Božena Komárková i v jiné kategorii než je filozofie.