Kdo je to?
Kdo je Irena Greifová? Životopis Irena Greifová, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Kdo je Irena Greifová?

Kdo je Irena Greifová? Životopis, informace, biografie, umělci

Irena Greifová se narodila 21. dubna 1939 ve slovenských Michalovcích západně od Košic. Na počátku druhé světové války, pár měsíců po Irenině narození se ale rodina přestěhovala na Moravu. Nejprve do Měrotína až posléze zakotvila v Olomouci. Zde také Irena prožila své dětství. Když bylo Ireně třináct let, přestěhovala se rodina znovu. Tentokrát zamířila do Prahy, kde otec získal místo v orchestru Ústředního divadla československé armády v Praze jako flétnista.
Nejprve se věnovala studiu na Střední průmyslové škole grafické v Praze, v roce 1958 ale pokračovala ve studiu sochařství pod vedením Jana Laudy. Dále docházela do ateliéru Vladimíra Nývlta a Adolfa Weniga.
Irena Greifová působila jako kostýmní výtvarnice pro mnoho českých a později i zahraničních divadel. Její jméno je spojeno s Národním divadlem, Divadlem Na zábradlí, Hudebním divadlem Karlín, Severočeským divadle opery a baletu v Ústní nad Labem, městskými divadly pražskými aj.
Spolupracovala s mnoha známými jmény včetně Petra Novotného, Ivana Rajmonta, Evžena Sokolovského nebo Jana Grossmana. Mezi její úzké spolupracovníky patřil scénograf Ivo Žídek.
Mezi lety 1979 a 1990 působila jako externí vyučující kostýmní tvorby na DAMU.
Irena Greifová se rozhodla svou profesní dráhu ukončit v roce 2008. Do té doby vytvořila kostýmy k téměř třem stovkám inscenací, a to nejen divadelních.
Mezi filmy, v nichž si mohou diváci dodnes její práci prohlédnout patří Panna a netvor, Noc na Karlštejně, Světáci, Holky z porcelánu, Tajemství hradu v Karpatech, Létající Čestmír, Trhák, Tři veteráni či Petrolejové lampy. Seznam filmů, k nimž Irena kostýmy vytvořila však skýtá téměř čtyřicet položek.
V soukromém životě byla dvakrát vdaná. S prvním manželem má syna Karla narozeného v roce 1963, který je hercem. Hrál například Popeláka ve stejnojmenné pohádce nebo JuDr. Macháčka ze seriálové adaptace knihy Miroslava Švandrlíka Černí baroni.
Po rozvodu se Irena stala manželkou českého herce a zpěváka s francouzskými kořeny Josefa Laufera. Manželé se brali v roce 1969 a ještě v tom samém roce se jim narodila jediná dcera Ester. Vydrželi spolu až do Ireniny smrti, k níž došlo 22. prosince 2022, tedy v jejích třiaosmdesáti letech. Poslední roky strávila v soukromém pečovatelském domě v pražských Malvazinkách.
Její manžel, s nímž strávila více než padesát let svého života o tom však neví. V roce 2020, tedy dva roky před manželčinou smrtí prodělal operaci srdce, která se však velmi zkomplikovala, v důsledku čehož musel být Laufer uveden do umělého spánku, v němž je stále.Kdo je Irena Greifová? Životopis Irena Greifová, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Hlavní data o osobě Irena Greifová

Národnost: slovenská
Datum narození: 21. dubna 1939
Místo narození: Michalovce

Sdílejte tuto stránku s osobností Irena Greifová s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co znamená slovo Leidenská mutace? Znáte pojem Aktivní uhlí? Víte, co je to Total Commander? Vzpomenete si na definici slova Florbal?

Klíčová slova: informace, kdo je Irena Greifová?, místo narození, kde se narodila Irena Greifová?, život, narození, Irena Greifová, osobnost, osobnosti, lexikon, datum narození, popis, wiki, kdy se narodila Irena Greifová?, národnost, umělci

Pojem Irena Greifová je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Irena Greifová

Hledat videa s názvem Irena Greifová na Youtube

Zkusit najít termín Irena Greifová na Google.cz

Hledat pojem Irena Greifová ve Wikislovníku

Hledat termín Irena Greifová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Irena Greifová ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Irena Greifová například ve fulltextu Yahoo.com, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je Irena Greifová? Stručná biografie

Teď už víte Kdo je to Irena Greifová? Kdy se narodila Irena Greifová? Kde se narodila Irena Greifová? Irena Greifová je v kategorii Umělci

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Irena Greifová dejme tomu v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Irena Greifová i v jiné kategorii než je umělci.