Kdo je to?
Kdo byl Giordano Bruno? Životopis Giordano Bruno, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Giordano Bruno?

Kdo byl Giordano Bruno? Životopis, informace, biografie, filozofie

Giordano Bruno byl renesanční učenec, astronom, filosof a dominikánský mnich. V mládí byl poslán do kláštera v Neapoli, aby tam získal kvalitní vzdělání. Pod klášterním vlivem vstoupil do dominikánského řádu a stal se mnichem. Jeho intelektuální schopnosti vzbuzovaly obdiv a paměťové techniky si nechal ukazovat samotný papež. Kvůli svobodomyslnosti a studiu zakázaných knih se stále častěji dostával do sporů s církví. Když se tábor jeho nepřátel rozšířil, raději se vzdal mnišského roucha a začal cestovat po Itálii, poté i po Evropě.
Přes Švýcarsko se dostal do Paříže, kde začal přednášet filosofii a teologii. Díky fenomenální paměti znovu zaujal mocné lidi a dostal se na dvůr francouzského krále Jindřicha III. Následně vydal spisy, ve kterých vysvětloval mnemotechnické paměťové techniky. Při cestách po Anglii přednášel mimo jiné na Oxfordu a vydal řadu významných děl, například spis Večeře na Popeleční středu nebo O nekonečnu, univerzu a světech. Během pobytu v Anglii přišel na své zásadní myšlenky ohledně mnohosti světů.
Kvůli kontroverzním názorům a jejich horlivému obhajování nikde nevydržel příliš dlouho. Krátce působil i v Praze u Rudolfa II. Nakonec se vrátil do Itálie a v Benátkách působil jako domácí učitel. To se ukázalo jako chybné rozhodnutí, protože byl udán inkvizici a vydán do Říma. Proces probíhal sedm let a hlavní body obžaloby tvořily Brunovy kosmologické názory, které popíraly dobová církevní dogmata. Inkvizice požadovala, aby názory kompletně odvolal, což odmítl a papež Klement VIII. jej prohlásil za kacíře a odsoudil k smrti. Bruno byl upálen a veškeré jeho spisy církev zakázala.
V astronomických názorech předběhl dobu a nejen že nepovažoval Zemi za střed vesmíru, ale dokonce ani Slunce, které viděl jen jako jednu z mnoha hvězd. Věřil, že je vesmír nekonečný, tudíž existuje nespočet dalších hvězd a planet. Tuto úvahu prohloubil a došel k tomu, že jestliže existuje lidstvo, stejně tak mohou být obydlené další planety. Církev věřila v ústřední postavení Země a člověka, proto podobné teorie stíhala a trestala. Dnes je Bruno symbolem svobodného myšlení a odporu proti dogmatismu.Kdo byl Giordano Bruno? Životopis Giordano Bruno, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě Giordano Bruno

Národnost: italská
Datum narození: leden 1548
Místo narození: Nola, Itálie
Datum úmrtí: 17. února 1600

Líbí se stručný životopis s osobou Giordano Bruno? Pak se podělte s vašimi přáteli na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Kovadlina? Víte, co je to Bronchitida? Vzpomenete si na definici slova Eroze? Rozumíte pojmu Ex offo?

Klíčová slova: filozofie, narození, Giordano Bruno, vysvětlení, kdo je Giordano Bruno?, filozofie, kdy se narodil Giordano Bruno?, nežijící, život, národnost, místo narození, osobnosti, osobnost, Kdy zemřel Giordano Bruno, zajímavosti, lexikon

Pojem Giordano Bruno je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Giordano Bruno doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat heslo Giordano Bruno ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Giordano Bruno ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Giordano Bruno ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat heslo Giordano Bruno ve vyhledávači Yahoo

Najít termín Giordano Bruno ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Giordano Bruno například v Google obrázcích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Giordano Bruno?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Giordano Bruno? Kdy se narodil Giordano Bruno? Kde se narodil Giordano Bruno? Kdy zemřel Giordano Bruno? Giordano Bruno je v kategorii Filozofie

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Giordano Bruno řekněme třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Giordano Bruno i v jiné kategorii než je filozofie.