Kdo je to?
Kdo byl Giordano Bruno? Životopis Giordano Bruno, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Giordano Bruno?

Kdo byl Giordano Bruno? Životopis, informace, biografie, filozofie

Giordano Bruno byl renesanční učenec, astronom, filosof a dominikánský mnich. V mládí byl poslán do kláštera v Neapoli, aby tam získal kvalitní vzdělání. Pod klášterním vlivem vstoupil do dominikánského řádu a stal se mnichem. Jeho intelektuální schopnosti vzbuzovaly obdiv a paměťové techniky si nechal ukazovat samotný papež. Kvůli svobodomyslnosti a studiu zakázaných knih se stále častěji dostával do sporů s církví. Když se tábor jeho nepřátel rozšířil, raději se vzdal mnišského roucha a začal cestovat po Itálii, poté i po Evropě.
Přes Švýcarsko se dostal do Paříže, kde začal přednášet filosofii a teologii. Díky fenomenální paměti znovu zaujal mocné lidi a dostal se na dvůr francouzského krále Jindřicha III. Následně vydal spisy, ve kterých vysvětloval mnemotechnické paměťové techniky. Při cestách po Anglii přednášel mimo jiné na Oxfordu a vydal řadu významných děl, například spis Večeře na Popeleční středu nebo O nekonečnu, univerzu a světech. Během pobytu v Anglii přišel na své zásadní myšlenky ohledně mnohosti světů.
Kvůli kontroverzním názorům a jejich horlivému obhajování nikde nevydržel příliš dlouho. Krátce působil i v Praze u Rudolfa II. Nakonec se vrátil do Itálie a v Benátkách působil jako domácí učitel. To se ukázalo jako chybné rozhodnutí, protože byl udán inkvizici a vydán do Říma. Proces probíhal sedm let a hlavní body obžaloby tvořily Brunovy kosmologické názory, které popíraly dobová církevní dogmata. Inkvizice požadovala, aby názory kompletně odvolal, což odmítl a papež Klement VIII. jej prohlásil za kacíře a odsoudil k smrti. Bruno byl upálen a veškeré jeho spisy církev zakázala.
V astronomických názorech předběhl dobu a nejen že nepovažoval Zemi za střed vesmíru, ale dokonce ani Slunce, které viděl jen jako jednu z mnoha hvězd. Věřil, že je vesmír nekonečný, tudíž existuje nespočet dalších hvězd a planet. Tuto úvahu prohloubil a došel k tomu, že jestliže existuje lidstvo, stejně tak mohou být obydlené další planety. Církev věřila v ústřední postavení Země a člověka, proto podobné teorie stíhala a trestala. Dnes je Bruno symbolem svobodného myšlení a odporu proti dogmatismu.Kdo byl Giordano Bruno? Životopis Giordano Bruno, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní data o osobě Giordano Bruno

Národnost: italská
Datum narození: leden 1548
Místo narození: Nola, Itálie
Datum úmrtí: 17. února 1600

Sdílejte tuto stránku s osobností Giordano Bruno s vašimi kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Kovadlina? Víte co je Bonmot? Vzpomenete si na definici slova Parodie? Vzpomněli byste si co označuje výraz OMG?

Klíčová slova: nežijící, datum narození, zajímavosti, biografie, filozofie, wiki, kdy se narodil Giordano Bruno?, národnost, filozofie, kde se narodil Giordano Bruno?, osobnosti, kdo je Giordano Bruno?, narození, osobnost, datum úmrtí, Giordano Bruno

Pojem Giordano Bruno je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Giordano Bruno v následujících zdrojích

Hledat výraz Giordano Bruno na Google.cz

Najít termín Giordano Bruno ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Giordano Bruno ve Wikipedii

Zkusit najít termín Giordano Bruno ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Giordano Bruno na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Giordano Bruno například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Yahoo.com, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Životopis, kdo je Giordano Bruno? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Giordano Bruno? Kdy se narodil Giordano Bruno? Kde se narodil Giordano Bruno? Kdy zemřel Giordano Bruno? Giordano Bruno se nachází v sekci Filozofie

Sepsáno redaktory Superia.cz. Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Doporučujeme taktéž hledat osobnost, osobu, člověka Giordano Bruno kupříkladu v populární Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Giordano Bruno i v jiné kategorii než je filozofie.