Kdo je to?
Kdo byl Giordano Bruno? Životopis Giordano Bruno, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Giordano Bruno

Kdo byl Giordano Bruno? Životopis, informace, biografie, filozofie

Giordano Bruno byl renesanční učenec, astronom, filosof a dominikánský mnich. V mládí byl poslán do kláštera v Neapoli, aby tam získal kvalitní vzdělání. Pod klášterním vlivem vstoupil do dominikánského řádu a stal se mnichem. Jeho intelektuální schopnosti vzbuzovaly obdiv a paměťové techniky si nechal ukazovat samotný papež. Kvůli svobodomyslnosti a studiu zakázaných knih se stále častěji dostával do sporů s církví. Když se tábor jeho nepřátel rozšířil, raději se vzdal mnišského roucha a začal cestovat po Itálii, poté i po Evropě.
Přes Švýcarsko se dostal do Paříže, kde začal přednášet filosofii a teologii. Díky fenomenální paměti znovu zaujal mocné lidi a dostal se na dvůr francouzského krále Jindřicha III. Následně vydal spisy, ve kterých vysvětloval mnemotechnické paměťové techniky. Při cestách po Anglii přednášel mimo jiné na Oxfordu a vydal řadu významných děl, například spis Večeře na Popeleční středu nebo O nekonečnu, univerzu a světech. Během pobytu v Anglii přišel na své zásadní myšlenky ohledně mnohosti světů.
Kvůli kontroverzním názorům a jejich horlivému obhajování nikde nevydržel příliš dlouho. Krátce působil i v Praze u Rudolfa II. Nakonec se vrátil do Itálie a v Benátkách působil jako domácí učitel. To se ukázalo jako chybné rozhodnutí, protože byl udán inkvizici a vydán do Říma. Proces probíhal sedm let a hlavní body obžaloby tvořily Brunovy kosmologické názory, které popíraly dobová církevní dogmata. Inkvizice požadovala, aby názory kompletně odvolal, což odmítl a papež Klement VIII. jej prohlásil za kacíře a odsoudil k smrti. Bruno byl upálen a veškeré jeho spisy církev zakázala.
V astronomických názorech předběhl dobu a nejen že nepovažoval Zemi za střed vesmíru, ale dokonce ani Slunce, které viděl jen jako jednu z mnoha hvězd. Věřil, že je vesmír nekonečný, tudíž existuje nespočet dalších hvězd a planet. Tuto úvahu prohloubil a došel k tomu, že jestliže existuje lidstvo, stejně tak mohou být obydlené další planety. Církev věřila v ústřední postavení Země a člověka, proto podobné teorie stíhala a trestala. Dnes je Bruno symbolem svobodného myšlení a odporu proti dogmatismu.Kdo byl Giordano Bruno? Životopis Giordano Bruno, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě Giordano Bruno

Národnost: italská
Datum narození: leden 1548
Místo narození: Nola, Itálie
Datum úmrtí: 17. února 1600

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Giordano Bruno? s vašimi kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Léto? Znáte definici termínu Fraška? Vzpomenete si na definici slova Superpočítač? Pamatujete si definici pojmu Elevace?

Klíčová slova: nežijící, národnost, biografie, osobnosti, Kdy zemřel Giordano Bruno, vysvětlení, místo narození, kde se narodil Giordano Bruno?, životopis, filozofie, informace, osobnost, lexikon, wiki, datum úmrtí, filozofie

Pojem Giordano Bruno je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít frázi Giordano Bruno ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Giordano Bruno v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Giordano Bruno ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Giordano Bruno ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Giordano Bruno ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Giordano Bruno například ve Wikipedii, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve fulltextu Yahoo.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je Giordano Bruno? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Giordano Bruno? Kdy se narodil Giordano Bruno? Kde se narodil Giordano Bruno? Kdy zemřel Giordano Bruno? Giordano Bruno patří do sekce Filozofie

Sepsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Giordano Bruno dejme tomu například v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Giordano Bruno i v jiné kategorii než je filozofie.