Kdo je to?
Kdo byl Thomas Jefferson? Životopis Thomas Jefferson, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Thomas Jefferson?

Kdo byl Thomas Jefferson? Životopis, informace, biografie, politici

Thomas Jefferson byl v pořadí třetím prezidentem Spojených státu amerických. Narodil se 13. dubna 1743 v Shadwellu ve Virginii jako jedno z deseti dětí zámožných rodičů, kteří byli majiteli rozsáhlých plantáží. Jeho otec Peter Jefferson zemřel, když bylo Thomasovi Jeffersonovi čtrnáct let, a ten po něm zdědil pozemky.
Od roku 1752 navštěvoval školu a byl velmi talentovaný na studium jazyků. Zvládal mimo jiné latinu a francouzštinu. Po smrti otce se přestěhoval ke Gordonsville a studoval u reverenda Jamese Mauryho, u kterého i bydlel. Učil se historii a také přírodní vědy. Od roku 1760 pak studoval filozofii u profesora Williama Smalla na College of William & Mary. Zde se věnoval také matematice. Nadále se zdokonaloval také ve francouzštině a řečtině. Poté, kdy úspěšně tuto školu ukončil, se rozhodl pro studium práv u George Wytheho. Stal se jedním z nejproslulejších právníků své doby s velmi vysokou mírou úspěšnosti vyhraných procesů. V období své advokátní praxe poznal velmi zámožnou vdovu Marthu Wayles Skelton a v roce 1772 se s ní oženil. Měli spolu šest dětí, avšak jen dvě z nich se dožily dospělého věku. V roce 1782 pak zemřela také Martha.
Thomas Jefferson byl jedním z hlavních strůjců americké Deklarace nezávislosti z 4. července 1776. Ta měla vést k uplatnění práv a svobod občanů, týkala se práva na vlastnictví soukromého majetku, možnosti volby vlády apod. Jefferson se také zasazoval za zrušení otroctví, ač sám otroky vlastnil. Toto téma vedlo k vášnivým debatám a jeho návrh byl opakovaně zamítnut, což nesl s jistou dávkou nelibosti. Mezi roky 1779–1781 zastával post guvernéra Virginie. Poté se společně s Benjaminem Franklinem a Johnem Adamsem přesunul do Evropy, aby zde dojednali výhodnější obchodní styky s Velkou Británii, Španělskem a Francií. V období let 1785–1789 byl jmenován americkým velvyslancem ve Francii. Zde se také stal přívržencem Velké francouzské revoluce a hlásil se k ní i později i v Americe.
V roce 1789 se Thomas Jefferson vrátil zpět do Spojených států a stal se ministrem zahraničních věcí. Pro neustálé spory s ministrem financí Alexandrem Hamiltonem však z funkce v roce 1793 odstoupil. Poprvé se pokoušel uspět v prezidentských volbách v roce 1796. Prezidentem se však stal John Adams a Jefferson se stal viceprezidentem. V následujících volbách se stal v pořadí třetím prezidentem Spojených států amerických. Porazil jak Johna Adamse a Charlese Pinckneyho za federalisty, tak i svého konkurenta za republikány Aarona Burra. Ve svém prvním období v úřadě přijal opatření ke snížení státního dluhu. Mimo jiné zredukoval výdaje na armádu. Započal reformu v justičních zákonech a zrušil daň z lihovin. Jeho druhé funkční období, kdy obhájil setrvání v úřadě, započalo 4. března 1805. V tomto období mimo jiné vyšel zákon o zákazu dovozu otroků. Pro soustavné spory s Anglií a Francií, kdy obě země narušovaly suverenitu Ameriky, nařídil vyhlásit obchodní embargo. Toto usnesení se však v praxi nikterak neosvědčilo a vedlo naopak k destabilizaci amerického loďařství a ztrátě mnoha pracovních míst, jež byla na tomto obchodu závislá. Pod tímto tlakem toto embargo krátce před vypršením svého druhého prezidentského období zrušil. Před následujícími prezidentskými volbami se rozhodl, že již kandidovat nebude, a své místo přenechal příteli Jamesovi Madisonovi. Úřad opustil 4. března 1809 a vrátil se zpět do Virginie.
I po odchodu z prezidentského postu zůstal politicky aktivní a byl zdrojem rad pro své nástupce. Zemřel 4. července 1826, ve stejný den jako John Adams. Bylo to 50 let od ratifikace Deklarace nezávislosti.Kdo byl Thomas Jefferson? Životopis Thomas Jefferson, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Thomas Jefferson

Národnost: americká
Datum narození: 13. dubna 1743
Místo narození: Shadwell
Datum úmrtí: 4. července 1826

Zaujala vás biografie osobnosti Thomas Jefferson? Potom se podělte s kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Ekologie? Víte, co je to Stagnace? Vzpomněli byste si co označuje výraz Přívlač? Rozumíte pojmu EBITDA?

Klíčová slova: místo narození, politici, popis, kde se narodil Thomas Jefferson?, národnost, životopis, informace, zajímavosti, datum úmrtí, život, kdo to je, wiki, osobnost, biografie, národnost, politici

Pojem Thomas Jefferson je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Najít výraz Thomas Jefferson ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Thomas Jefferson ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít heslo Thomas Jefferson ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Thomas Jefferson na Google.cz

Vyhledat pojem Thomas Jefferson na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Thomas Jefferson například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Thomas Jefferson?

Právě jste zjistili Kdo byl Thomas Jefferson? Kdy se narodil Thomas Jefferson? Kde se narodil Thomas Jefferson? Kdy zemřel Thomas Jefferson? Thomas Jefferson je v kategorii Politici

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou být některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Thomas Jefferson kupř. na stránkách Wikipedie, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Thomas Jefferson i v jiné kategorii než je politici.