Kdo je to?
Kdo byl Edward Teller? Životopis Edward Teller, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Edward Teller

Kdo byl Edward Teller? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Edward Teller byl americký vědec, fyzik, spisovatel a vysokoškolský profesor s maďarskými kořeny, který po sobě v dějinách vědy zanechal výraznou stopu. Je často označovaný jako „otec vodíkové bomby“ a řadí se mezi nejkontroverznější vědce 20. století. V oblasti jaderné fyziky zanechal svým přínosem nesmazatelnou stopu.
Edward Teller se narodil 15. ledna 1908 v židovské rodině v Budapešti a již v raném věku projevoval nadání pro matematiku. Jeho studijní cesta vedla do Německa, kde studoval chemické inženýrství na univerzitě v Karlsruhe. Později se zaměřil na fyziku a pokračoval v doktorském studiu na univerzitě v Lipsku, kde pracoval pod vedením Wernera Heisenberga, průkopníka kvantové mechaniky. Během druhé světové války nastal v Tellerově kariéře významný obrat. Na útěku před nastupujícím nacismem se na krátkou dobu přestěhoval do Anglie, poté žil rok v Kodani a v roce 1935 odešel do Spojených států, v nichž o několik let později získal státní občanství.
Nejprve se zabýval molekulární spektroskopií a v roce 1937 společně s kolegou učinil první významný objev své kariéry nazvaný jako Jahn-Tellerův efekt. V Americe se stal nedílnou součástí projektu Manhattan, tajné americké iniciativy na vývoj atomové bomby. Tellerova vize však přesahovala rámec atomové bomby. Zasazoval se o vývoj termonukleární zbraně neboli vodíkové bomby. Jeho neúnavné prosazování této myšlenky spolu se spoluprací s matematikem Stanislavem Ulamem vedlo v roce 1952 k úspěšnému vývoji a testování vodíkové bomby.
Tellerova kariéra se neobešla bez kontroverzí. Jeho svědectví proti kolegovi fyzikovi J. Robertu Oppenheimerovi, které vedlo ke zrušení Oppenheimerovy bezpečnostní prověrky, vyvolalo značnou kritiku. Tellerova neochvějná podpora jaderného zbrojení a jeho role při odsunutí Oppenheimera na vedlejší kolej z něj udělaly polarizující postavu vědecké komunity. Po celý zbytek života se se zasazoval o silnou obrannou politiku a významně se podílel na založení druhé laboratoře pro jaderné zbraně v USA, Lawrence Livermore National Laboratory. Ve vědecké komunitě byl aktivní i v pozdním věku. Za svou činnost obdržel několik ocenění, mimo jiné Cenu Alberta Einstein či Národní vyznamenání za vědu. Byl ženatý s významnou vědkyní a počítačovou programátorkou Augustou H. Teller. Zemřel 9. září 2003 ve Stanfordu v Kalifornii.Kdo byl Edward Teller? Životopis Edward Teller, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Edward Teller

Národnost: maďarská/americká
Datum narození: 15.1.1908
Místo narození: Budapešť, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 9.9.2003

Popis osobnosti Edward Teller můžete sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Víte co je Mac adresa? Pamatujete si definici pojmu Býkovec? Rozumíte pojmu Svátost? Vzpomněli byste si co znamená slovo Kondiční cvičení?

Klíčová slova: lexikon, Kdy zemřel Edward Teller, popis, život, narození, wiki, Edward Teller, wikipedie, národnost, osobnost, věda, informace, kdo je Edward Teller?, datum narození, místo narození, osobnosti

Pojem Edward Teller je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Edward Teller

Zkusit najít termín Edward Teller ve Wikislovníku

Hledejte bez špehování slovo Edward Teller ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Edward Teller ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Edward Teller ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít frázi Edward Teller v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Edward Teller například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Edward Teller?

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Edward Teller? Kdy se narodil Edward Teller? Kde se narodil Edward Teller? Kdy zemřel Edward Teller? Edward Teller je v sekci Věda

Kategorie věda, medik muž, edward Teller, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Informace obsažené na našich webových stránkách byly pečlivě zkontrolovány. I přesto však nepřebíráme odpovědnost za případné chyby. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Edward Teller řekněme třeba ve Wikipedii, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Edward Teller i v jiné kategorii než je věda.