Kdo je to?
Kdo byl Victor Hugo? Životopis Victor Hugo, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Victor Hugo?

Kdo byl Victor Hugo? Životopis, informace, biografie, literatura

Victor Hugo byl básník, spisovatel a politik. Vyrůstal ve vojenské rodině a otec sloužil jako generál v Napoleonově armádě. Kvůli tomu se museli často stěhovat a na několik let se usadili v Madridu, kde Hugo začal navštěvovat tamní školu. Poté se přesunul do Paříže na soukromou internátní školu a začal sklízet obdiv za svůj literární talent. Pokračoval studiem práv a zasnoubil se s Adèle Foucher, kterou znal už od dětství. V roce 1819 založil časopis Le Conservateur littéraire, na kterém spolupracoval se svými bratry. Když dostudoval práva, plně se zaměřil na literární kariéru a napsal první romány. Jeho vzorem byl preromantický básník Chateaubriand, kterého obdivoval a ve vlastní tvorbě proto často používal romantické motivy.
Brzy po vydání prvních knih se stal jedním z nejslavnějších spisovatelů a přední osobností francouzského romantismu. Jeho první velký román se jmenoval Chrám Matky Boží v Paříži a díky překladu do ostatních evropských jazyků získal velkou popularitu po celém kontinentu. Děj je spojen s katedrálou Notre-Dame, která byla zanedbaná, ale díky slavné knize došlo k její opravě a začlenění mezi hlavní pařížské památky. Následujících několik let pracoval na rozsáhlém sociálním románu, který vyšel v roce 1862 a v českém překladu se jmenuje Bídníci. Tento román je považován za vrchol Hugovy tvorby a díky upozorňování na společenské problémy měl vliv i na jejich politická řešení. Mezi jeho další romány patří Muž, který se směje nebo Dělníci moře. Kromě toho psal básně, divadelní hry, cestopisy nebo eseje.
Hugo se aktivně zapojil také do politiky, ve které se zabýval podobnými tématy jako v literatuře. Zaměřoval se zejména na bídu a těžký život chudých vrstev, ale rovněž na ochranu občanských svobod. V roce 1851 se k moci dostal Napoleon III., omezil pravomoci parlamentu a Hugo odešel do exilu. Po několika letech cestování se usadil na normanském ostrovu Guernsey, kde strávil patnáct let života. V roce 1870 se mohl vrátit do Paříže, protože Napoleon III. byl sesazen po prohrané válce s Německem. V témže roce byla Paříž obléhána pruskou armádou a kvůli nedostatku potravin musel jíst maso exotických zvířat, která mu darovala zoologická zahrada.
Na základě svých humanistických názorů odsuzoval války mezi evropskými národy, označoval je za občanské války a podporoval vytvoření Spojených států evropských podle amerického vzoru. Patřil tak k prvním myslitelům, kteří podporovali politické sjednocení Evropy a vytvořili realistický model, který v budoucnu sloužil jako základ pro Evropskou Unii. Po návratu do Francie v roce 1870 předpokládal, že mu Francouzi svěří diktátorskou funkci a bude moci své politické vize realizovat, ale navzdory pověsti národního hrdiny se tak nestalo. Po mozkové mrtvici se jeho zdravotní stav zhoršil a následně zemřel na zápal plic. Byl mu vypraven velký státní pohřeb, kterého se zúčastnily přibližně dva miliony lidí.Kdo byl Victor Hugo? Životopis Victor Hugo, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Victor Hugo

Národnost: francouzská
Datum narození: 26. února 1802
Místo narození: Besançon, Francie
Datum úmrtí: 22. května 1885

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Victor Hugo sdílet s kolegy na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Tumor? Znáte termín Ostropestřec mariánský? Víte, co je to Variabilní symbol? Víte, co je to Podologie?

Klíčová slova: Victor Hugo, nežijící, wiki, literatura, zajímavosti, kdo to je, kde se narodil Victor Hugo?, vysvětlení, národnost, kdy se narodil Victor Hugo?, datum úmrtí, Victor Hugo, wikipedie, národnost, život, lexikon

Pojem Victor Hugo je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat frázi Victor Hugo ve vyhledávači Yahoo

Najít termín Victor Hugo ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Victor Hugo na Google.cz

Hledat výraz Victor Hugo ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít termín Victor Hugo ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Victor Hugo například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Životopis, kdo je Victor Hugo? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Victor Hugo? Kdy se narodil Victor Hugo? Kde se narodil Victor Hugo? Kdy zemřel Victor Hugo? Victor Hugo je v kategorii Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Victor Hugo dejme tomu v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Victor Hugo i v jiné kategorii než je literatura.