Kdo je to?
Kdo je Jana Zwyrtek Hamplová? Životopis Jana Zwyrtek Hamplová, osobnosti, slavná žena z kategorie politici

Jana Zwyrtek Hamplová

Kdo je Jana Zwyrtek Hamplová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Jana Zwyrtek Hamplová je advokátka, politička a aktivistka. Vystudovala gymnázium v Zábřehu a Střední školu sociálně právní v nedaleké České Třebové. Poté se přestěhovala do Prahy a úspěšně vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. V Praze ale nezůstala a vrátila se do rodného kraje, kde začala pracovat jako referentka na městském úřadu v Mohelnici. Na začátku 90. let z úřadu odešla a několik let se živila jako novinářka. Následně se vrátila k právu a v roce 1999 si v Mohelnici otevřela vlastní advokátní kancelář. Profesně se zaměřuje primárně na veřejné a správní právo. V roce 2019 vyhrála soutěž Právník roku v kategorii Správní právo.
Díky zaměření na oblast státní správy měla Hamplová vždy blízko k politickým tématům. Na úrovni komunální politiky působila už od roku 1998 a opakovaně byla zvolena do zastupitelstva v Mohelnici. V roce 2002 se poprvé pokusila vstoupit do nejvyšší politiky, ale kandidatura za ČSSD byla neúspěšná. Navzdory tomu se v roce 2005 dostala do Poslanecké sněmovny jako náhradnice za zesnulého poslance Pavla Dostála a do voleb v roce 2006 byla poslankyní. Roku 2008 neúspěšně kandidovala do Senátu za obvod Olomouc, ale na komunální úrovni byla úspěšnější a po mnoha letech v zastupitelstvu Mohelnice byla v roce 2013 zvolena starostkou. Už o rok později ale rezignovala kvůli sporům s opozicí i s vlastními zastupiteli. V roce 2022 znovu kandidovala do Senátu, tentokrát v obvodu Kroměříž. V druhém kole těsně zvítězila nad kandidátkou ANO Lucií Pluhařovou a stala se senátorkou.
V posledních letech se stala veřejně známou rovněž za aktivismus a psaní kontroverzního blogu. Během pandemie covidu-19 byla označována za jednu z předních manipulátorek a z těchto důvodů jí blogerská sekce serveru Aktuálně.cz zablokovala vkládání dalších textů. Druhá vlna kritiky přišla během kandidatury do Senátu, kdy se vyjadřovala k válce na Ukrajině, kritizovala přijímání uprchlíků a schvalovala anexe ukrajinského území.Kdo je Jana Zwyrtek Hamplová? Životopis Jana Zwyrtek Hamplová, osobnosti, slavná žena z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Jana Zwyrtek Hamplová

Národnost: česká
Datum narození: 18. května 1965
Místo narození: Mohelnice

Popis osobnosti Jana Zwyrtek Hamplová můžete sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Camembert? Pamatujete si definici pojmu Spyware? Vzpomněli byste si co znamená slovo Mašlovačka? Vzpomněli byste si co znamená slovo Prvočíslo?

Klíčová slova: biografie, kdo je Jana Zwyrtek Hamplová?, wiki, datum narození, informace, popis, kde se narodila Jana Zwyrtek Hamplová?, vysvětlení, národnost, osobnost, místo narození, životopis, politici, zajímavosti, narození, kdy se narodila Jana Zwyrtek Hamplová?

Pojem Jana Zwyrtek Hamplová je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Jana Zwyrtek Hamplová

Hledat výraz Jana Zwyrtek Hamplová na Google obrázcích

Najít termín Jana Zwyrtek Hamplová ve Wikipedii

Vyhledat pojem Jana Zwyrtek Hamplová ve vyhledávači Yahoo

Najít pojem Jana Zwyrtek Hamplová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít výraz Jana Zwyrtek Hamplová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Jana Zwyrtek Hamplová například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jana Zwyrtek Hamplová

Právě nyní již víte Kdo je to Jana Zwyrtek Hamplová? Kdy se narodila Jana Zwyrtek Hamplová? Kde se narodila Jana Zwyrtek Hamplová? Jana Zwyrtek Hamplová je v sekci Politici

Kategorie politici, šedovlasý politik, jana Zwyrtek Hamplová, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Jana Zwyrtek Hamplová řekněme na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jana Zwyrtek Hamplová i v jiné kategorii než je politici.