Kdo je to?
Kdo byl Jim Clark? Životopis Jim Clark, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Jim Clark

Kdo byl Jim Clark? Životopis, informace, biografie, sport

Skotský automobilový závodník Jimmy Clark získal za svoji krátkou kariéru pilota F 1 několik významných cen a ocenění. V letech 1963 a 1965 se stal mistrem světa. Zvítězil v soutěži 500 mil Indianapolis. Byl považovaný za nejlepšího jezdce své doby a je řazený mezi největší velikány Formule 1. Na své konto si připsal několik rekordů, z nichž některé dodnes nebyly překonány.
Narodil se do rodiny skotského farmáře jako nejmladší potomek z pěti dětí, jako jediný syn. V jeho rodném listě bylo zapsané jméno James. Dětství prožíval ve skotském hrabství Fifeshire. Po dosažení 15 let si poprvé přičichl k závodním autům, a to díky manželovi své nejstarší sestry. Byl to místní závodník, který Jimmyho zasvětil do všech tajů závodění. Clark byl od té doby doslova posedlý usednout za volant závodního auta, a to i přes velký odpor jeho rodiny. Poprvé se dočkal výstupu na stupeň vítězů hned na ten nejvyšší v sedmnácti letech. Tehdy poprvé ochutnal výhru v místním automobilovém testu. O tři roky později již startoval jako pravý závodník ve vypůjčeném sedanu DKW.
Po dovršení dvaceti dvou let (1958) začal jezdit pro tým Border Reivers. Vyzkoušel sílu Jaguáru D, aby později přesedlal na vůz Elite začínající automobilky Lotus. S touto společností podepsal smlouvu a už při svém čtvrtém startu na domácí půdě v Brands Hatch zvítězil.
Při Velké ceně Nizozemska na okruhu v Zandvoortu si Jim odbýval svůj debut. Ačkoliv si vedl velmi dobře, havaroval. Tehdy vyvázl bez zranění, ale cena mu díky tomu utekla. Následoval start na belgické Grand Prix ve Spa. Během tréninku jeho kolega havaroval a polámal si obě nohy. Tehdy začal být Jim maličko opatrnější. Při samotném závodě na tomto okruhu se stala tragická nehoda, kdy zemřeli dva jeho kolegové. Jednomu z nich přispěchal právě Jim na pomoc, ale pozdě. Tehdy pojal k tomuto okruhu doslova odpor. Přesto ale závodil dál.
Až přišla jeho osudová sezóna 1968. Jim startoval v silně obsazeném závodě F2 v německém Hockenheimu. Když jel páté kolo prvního závodu na extrémně rychlé trati, Jim nezvládl zřejmě v důsledku prasklé pneumatiky zatáčku a havaroval. Narazil při vysoké rychlosti do stromu a utrpěl vážné zranění hlavy a krční páteře. Zemřel dřív, než k němu dojela první pomoc. Bylo mu pouhých 32 let.Kdo byl Jim Clark? Životopis Jim Clark, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Hlavní informace o osobě Jim Clark

Národnost: skotská
Datum narození: 4. března 1936
Místo narození: Kilmany, skotské hrabství Fifeshire
Datum úmrtí: 7. dubna 1968

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jim Clark sdílet s kolegy na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Rozumíte pojmu Chat? Vzpomněli byste si co znamená slovo Špaletové okno? Znáte definici termínu BOZP? Víte co je Saturace?

Klíčová slova: nežijící, wiki, kdy se narodil Jim Clark?, narození, informace, sport, místo narození, zajímavosti, datum úmrtí, lexikon, Jim Clark, život, datum narození, národnost, wikipedie, biografie

Pojem Jim Clark je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Vyhledat heslo Jim Clark ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít termín Jim Clark na Google obrázcích

Zkusit najít Jim Clark ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Jim Clark ve Wikislovníku

Najít slovo Jim Clark v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Jim Clark například ve vyhledávači Seznam.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jim Clark

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Jim Clark? Kdy se narodil Jim Clark? Kde se narodil Jim Clark? Kdy zemřel Jim Clark? Jim Clark patří do sekce Sport

Text napsán pro Superia.cz. Žádným způsobem neručíme za informace nebo obsah uvedený na těchto internetových stránkách. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Jim Clark např. v projektu Wikipedie, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jim Clark i v jiné kategorii než je sport.