Kdo je to?
Kdo byl Gérard Philipe? Životopis Gérard Philipe, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo byl Gérard Philipe?

Kdo byl Gérard Philipe? Životopis, informace, biografie, herectví

Gérard Philipe byl francouzský filmový a divadelní herec, kterého nejvíce proslavila hlavní role ve slavném francouzském snímku Fanfán Tulipán. Philipe se narodil na jihu Francie ve městě Cannes do bohaté rodiny. Jeho babička z matčiny strany měla německé předky a narodila se v Praze. V mládí Gérard chodíval na kurzy herectví, ale na přání jeho rodiny se po maturitě na střední škole přihlásil na právnickou fakultu v jihofrancouzském městě Nice. Avšak záhy studium práv opustil, protože ho více lákalo hraní. V 19 letech debutoval v divadle v Nice a širší veřejnosti o sobě dal vědět hlavní rolí ve hře Caligula od autora Alberta Camuse. Dále si zahrál v divadelních hrách Matka, Ruy Blas, S láskou nejsou žádné žerty, Richard III. a Cid (v kostýmu ze hry Cid byl Philipe pohřben).
Roku 1946 Philipe debutoval ve filmu Idiot. Dále se objevil v úspěšných filmech Věznice parmská (1948), Taková hezká malá pláž (1949), Ďáblova krása z roku 1950, kde hrál dvojroli (Mefisto a Faust). Největší úspěch zaznamenal hlavní rolí v legendárním dobrodružném snímku Fanfán Tulipán. Tento film z něj udělal absolutní hereckou hvězdu. Mezi jeho další úspěšné snímky patří filmy Pyšní (1953), Červený a černý (1954), Velké manévry (1955), Nejlepší část, Dobrodružství Tilla Ulenspiegla (1956), Pod pokličkou (1957), Hráč (1958), Nebezpečné známosti a jeho poslední snímek Horečka stoupá v El Pao (1959). Celkem pětkrát byl zvolen nejlepším francouzským filmovým hercem (1948, 1952, 1953, 1954 a 1955).
Během let 1952-59 nahrával gramofonové desky. Namluvil například knihu Malý princ, texty komunisty Karla Marxe nebo básně francouzských básníků. Jeho ženou byla herečka a spisovatelka Nicole Fourcaude, se kterou měl dvě děti. Ta o svém manželovi napsala dvě knihy.
Philipe byl členem francouzské komunistické strany, obdivoval kubánského diktátora Fidela Castra a roku 1950 jako jeden z prvních Francouzů podepsal zákaz jaderných zbraní.
Gérard Philipe zemřel na rakovinu jater 25. 11. 1959 ve věku nedožitých 37 let.
Na jeho počest vznikla filmová Cena Gérarda Philipa (pro nadějné filmové herce) a bylo po něm pojmenováno několik divadel, škol a filmový festival.Kdo byl Gérard Philipe? Životopis Gérard Philipe, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Základní údaje o osobě Gérard Philipe

Národnost: francouzská
Datum narození: 4. 12. 1922
Místo narození: Cannes, Francie
Datum úmrtí: 25. 11. 1959

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Gérard Philipe s kolegy prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Víte co je Shyb? Pamatujete si definici pojmu Próza? Rozumíte pojmu Workout? Vzpomněli byste si co znamená slovo Čečetka?

Klíčová slova: kdy se narodil Gérard Philipe?, wikipedie, nežijící, Gérard Philipe, lexikon, wiki, herectví, narození, biografie, informace, datum narození, kdo to je, životopis, herectví, život, místo narození

Pojem Gérard Philipe je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Gérard Philipe ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Gérard Philipe ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Gérard Philipe ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Gérard Philipe ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Gérard Philipe ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Gérard Philipe například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Životopis, kdo je Gérard Philipe? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Gérard Philipe? Kdy se narodil Gérard Philipe? Kde se narodil Gérard Philipe? Kdy zemřel Gérard Philipe? Gérard Philipe je v kategorii Herectví

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Vyzkoušejte nalézt osobnost, osobu, člověka Gérard Philipe dejme tomu v projektu Wikipedia, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Gérard Philipe i v jiné kategorii než je herectví.