Kdo je to?
Kdo byla Anna Boleynová? Životopis Anna Boleynová, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Kdo byla Anna Boleynová?

Kdo byla Anna Boleynová? Životopis, informace, biografie, panovníci

Anna Boleynová, anglicky Anne Boleyn, byla anglická královna v letech 1533-1535, manželka krále Jindřicha VIII. a matka královny Alžběty I. Boleynová se narodila do rodiny Sira Thomase Boleyna a Lady Alžběty Howardové. Vzdělání získala v Nizozemsku a následně ve Francii, kde byla dvorní dámou Klaudie Francouzské. Následně se v roce 1522 vrátila do Anglie. Měla si vzít irského bratrance Jamese Butlera, avšak svatba se nekonala a Anna získala místo u dvora anglické královny Kateřiny Aragonské. V následujícím roce se tajně zasnoubila s Jindřichem Percym, avšak jeho otec zasnoubení zrušil.
V průběhu roku 1526 se král Jindřich VIII. zamiloval do Anny a začal o ní usilovat. Byl však ženatý s Kateřinou Aragonskou a papež Klement VII. nepovolil jejich rozvod. Proto v roce 1532 udělal Jindřich z Anny markýzu z Pembroku. Následně spolu měli 14. listopadu 1532 tajnou svatbu a oficiální obřad proběhl 25. ledna 1533. Korunovace Anny na anglickou královnu proběhla 1. června 1533. O tři měsíce později se ji narodila dcera Alžběta (budoucí královna Alžběta I.). Následně třikrát potratila a nemohla počít mužského potomka. Po třech letech manželství se její manžel zamiloval do Jany Seymourové a chtěl se s Annou rozvést. V roce 1536 byla nařčena z velezrady, zatčena a uvězněná ve věznici Tower. Její poprava proběhla dne 19. května. Byla sťata mečem a následně se z ní stala mučednice a hrdinka anglické reformace. Sama podpořila náboženské reformy, které vedly ke vzniku anglikánské církve.
I když nebyla Anna oblíbená u anglického lidu, je považována za jednu z nejvlivnějších a nejvýznamnějších anglických královen v historii.Kdo byla Anna Boleynová? Životopis Anna Boleynová, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Základní informace o osobě Anna Boleynová

Národnost: anglická
Datum narození: 1501
Místo narození: Blickling Hall, Norfolk, Anglie
Datum úmrtí: 19. 5. 1536

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Anna Boleynová? s vašimi přáteli prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Privatizace? Víte, co je to Pícnina? Pamatujete si definici pojmu Nota bene? Rozumíte pojmu Státní pohřeb?

Klíčová slova: místo narození, životopis, lexikon, osobnost, Anna Boleynová, vysvětlení, nežijící, osobnosti, národnost, panovníci, informace, kdo to je, wikipedie, wiki, popis, zajímavosti

Pojem Anna Boleynová je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Anna Boleynová lze najít v následujících zdrojích

Najít heslo Anna Boleynová na Google obrázcích

Najít heslo Anna Boleynová na Google.cz

Zkusit najít termín Anna Boleynová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat pojem Anna Boleynová ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Anna Boleynová ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Anna Boleynová například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, ve fulltextu Yahoo.com, ve Wikipedii nebo v Google překladači.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Životopis, kdo je Anna Boleynová? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byla Anna Boleynová? Kdy se narodila Anna Boleynová? Kde se narodila Anna Boleynová? Kdy zemřela Anna Boleynová? Anna Boleynová patří do kategorie Panovníci

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Anna Boleynová kupříkladu ve známé Wikipedii, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Anna Boleynová i v jiné kategorii než je panovníci.