Kdo je to?
Kdo byla Anna Boleynová? Životopis Anna Boleynová, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Anna Boleynová

Kdo byla Anna Boleynová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Anna Boleynová, anglicky Anne Boleyn, byla anglická královna v letech 1533-1535, manželka krále Jindřicha VIII. a matka královny Alžběty I. Boleynová se narodila do rodiny Sira Thomase Boleyna a Lady Alžběty Howardové. Vzdělání získala v Nizozemsku a následně ve Francii, kde byla dvorní dámou Klaudie Francouzské. Následně se v roce 1522 vrátila do Anglie. Měla si vzít irského bratrance Jamese Butlera, avšak svatba se nekonala a Anna získala místo u dvora anglické královny Kateřiny Aragonské. V následujícím roce se tajně zasnoubila s Jindřichem Percym, avšak jeho otec zasnoubení zrušil.
V průběhu roku 1526 se král Jindřich VIII. zamiloval do Anny a začal o ní usilovat. Byl však ženatý s Kateřinou Aragonskou a papež Klement VII. nepovolil jejich rozvod. Proto v roce 1532 udělal Jindřich z Anny markýzu z Pembroku. Následně spolu měli 14. listopadu 1532 tajnou svatbu a oficiální obřad proběhl 25. ledna 1533. Korunovace Anny na anglickou královnu proběhla 1. června 1533. O tři měsíce později se ji narodila dcera Alžběta (budoucí královna Alžběta I.). Následně třikrát potratila a nemohla počít mužského potomka. Po třech letech manželství se její manžel zamiloval do Jany Seymourové a chtěl se s Annou rozvést. V roce 1536 byla nařčena z velezrady, zatčena a uvězněná ve věznici Tower. Její poprava proběhla dne 19. května. Byla sťata mečem a následně se z ní stala mučednice a hrdinka anglické reformace. Sama podpořila náboženské reformy, které vedly ke vzniku anglikánské církve.
I když nebyla Anna oblíbená u anglického lidu, je považována za jednu z nejvlivnějších a nejvýznamnějších anglických královen v historii.Kdo byla Anna Boleynová? Životopis Anna Boleynová, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Základní údaje o osobě Anna Boleynová

Národnost: anglická
Datum narození: 1501
Místo narození: Blickling Hall, Norfolk, Anglie
Datum úmrtí: 19. 5. 1536

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Anna Boleynová s dalšími osobami na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Nabídka? Znáte termín Ačokča? Pamatujete si definici pojmu Cílová částka? Víte, co je to Geologické kladivo?

Klíčová slova: panovníci, osobnosti, datum narození, Kdy zemřela Anna Boleynová, kdo to je, místo narození, národnost, nežijící, osobnost, wiki, kdo je Anna Boleynová?, zajímavosti, wikipedie, datum úmrtí, Anna Boleynová, životopis

Pojem Anna Boleynová je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Anna Boleynová doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledejte bez špehování slovo Anna Boleynová ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít Anna Boleynová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít termín Anna Boleynová ve Wikipedii

Zkusit najít frázi Anna Boleynová ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít slovo Anna Boleynová na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Anna Boleynová například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Anna Boleynová?

Právě jste zjistili Kdo byla Anna Boleynová? Kdy se narodila Anna Boleynová? Kde se narodila Anna Boleynová? Kdy zemřela Anna Boleynová? Anna Boleynová se nachází v kategorii Panovníci

Kategorie panovníci, španělská královna, anna Boleynová, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Anna Boleynová třeba v české Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Anna Boleynová i v jiné kategorii než je panovníci.