Kdo je to?
Kdo byla Anna Boleynová? Životopis Anna Boleynová, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Kdo byla Anna Boleynová?

Kdo byla Anna Boleynová? Životopis, informace, biografie, panovníci

Anna Boleynová, anglicky Anne Boleyn, byla anglická královna v letech 1533-1535, manželka krále Jindřicha VIII. a matka královny Alžběty I. Boleynová se narodila do rodiny Sira Thomase Boleyna a Lady Alžběty Howardové. Vzdělání získala v Nizozemsku a následně ve Francii, kde byla dvorní dámou Klaudie Francouzské. Následně se v roce 1522 vrátila do Anglie. Měla si vzít irského bratrance Jamese Butlera, avšak svatba se nekonala a Anna získala místo u dvora anglické královny Kateřiny Aragonské. V následujícím roce se tajně zasnoubila s Jindřichem Percym, avšak jeho otec zasnoubení zrušil.
V průběhu roku 1526 se král Jindřich VIII. zamiloval do Anny a začal o ní usilovat. Byl však ženatý s Kateřinou Aragonskou a papež Klement VII. nepovolil jejich rozvod. Proto v roce 1532 udělal Jindřich z Anny markýzu z Pembroku. Následně spolu měli 14. listopadu 1532 tajnou svatbu a oficiální obřad proběhl 25. ledna 1533. Korunovace Anny na anglickou královnu proběhla 1. června 1533. O tři měsíce později se ji narodila dcera Alžběta (budoucí královna Alžběta I.). Následně třikrát potratila a nemohla počít mužského potomka. Po třech letech manželství se její manžel zamiloval do Jany Seymourové a chtěl se s Annou rozvést. V roce 1536 byla nařčena z velezrady, zatčena a uvězněná ve věznici Tower. Její poprava proběhla dne 19. května. Byla sťata mečem a následně se z ní stala mučednice a hrdinka anglické reformace. Sama podpořila náboženské reformy, které vedly ke vzniku anglikánské církve.
I když nebyla Anna oblíbená u anglického lidu, je považována za jednu z nejvlivnějších a nejvýznamnějších anglických královen v historii.Kdo byla Anna Boleynová? Životopis Anna Boleynová, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Základní údaje o osobě Anna Boleynová

Národnost: anglická
Datum narození: 1501
Místo narození: Blickling Hall, Norfolk, Anglie
Datum úmrtí: 19. 5. 1536

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Anna Boleynová s jinými lidmina sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Poptávka? Rozumíte pojmu Šarm? Pamatujete si definici pojmu Notebook? Znáte pojem Strukturované učení?

Klíčová slova: osobnost, narození, národnost, kdo to je, Anna Boleynová, datum narození, kdo je Anna Boleynová?, datum úmrtí, národnost, životopis, osobnosti, panovníci, kdy se narodila Anna Boleynová?, zajímavosti, informace, nežijící

Pojem Anna Boleynová je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Anna Boleynová

Najít termín Anna Boleynová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Anna Boleynová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat výraz Anna Boleynová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít termín Anna Boleynová ve Wikipedii

Vyhledat termín Anna Boleynová ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Anna Boleynová například v Google obrázcích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Anna Boleynová

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byla Anna Boleynová? Kdy se narodila Anna Boleynová? Kde se narodila Anna Boleynová? Kdy zemřela Anna Boleynová? Anna Boleynová patří do kategorie Panovníci

Text napsán pro Superia.cz. Uvedené texty jsou poskytovány bez záruky. Mohou obsahovat faktické, resp. pravopisné chyby za něž se předem omlouváme. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Anna Boleynová řekněme například v projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Anna Boleynová i v jiné kategorii než je panovníci.