Kdo je to?
Kdo je Ian McKellen? Životopis Ian McKellen, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Ian McKellen

Kdo je Ian McKellen? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Sir Ian Murray McKellen je britský filmový, divadelní, dabingový a televizní herec. McKellen se narodil v anglickém městě Burnley. V mládí začal hrát divadlo a u hraní již zůstal. Dlouhou dobu patřil k londýnským divadelním spolkům Royal Shakespeare Company a Royal National Theatre. Nejčastěji hrával v inscenacích W. Shakespeara (Král Lear, Richard III., Hamlet, Romeo a Julie, Macbeth, Othello, Zimní pohádka). Dále vytvořil role v divadelních hrách Mnoho povyku pro nic, Amadeus, Strýček Váňa, aj. Za roli Salieriho ve hře Amadeus (v divadle Broadway v New Yorku) obdržel roku 1981 cenu Tony Award v kategorii Nejlepší herec.
Ve filmu McKellen debutoval v 60. letech. Od té doby se představil ve více než šedesáti filmech. Zahrál si v oblíbených snímcích jako Čas smyslnosti (1995), Rasputin (cena Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli), Bent (1997), Bohové a monstra (nominace na Oscara), Nadaný žák (1998), David Copperfield (1999). V roce 2000 se poprvé představil v komixové sérii X-Men, kde ztvárnil roli Magneta. Jako Magneto se představil i v pokračováních X-Men 2 (2003), X-Men: Poslední vzdor (2006), Wolverine (2013) a X-Men: Budoucí minulost (2014).
McKellen se však nejvíce proslavil rolí kouzelníka Gandalfa v trilogii Pán prstenů (Společenstvo prstenů, Dvě věže, Návrat krále) v letech 2001-2003. Roli Gandalfa si zopakoval ve trilogii Hobit (Neočekávaná cesta, Šmakova dračí poušť, Bitva pěti armád) v letech 2012-2014. Za tuto roli byl podruhé v kariéře nominován na Oscara. Později se představil v úspěšných snímcích Šifra mistra Leonarda (2006), Hvězdný prach (2007) nebo Kráska a zvíře (2017).
Jako televizní herec se McKellen objevil v několika epizodách televizních seriálů David Copperfield (1966), Jackanory (1978), Coronation Street (2005), Vězeň (2009), Jízlivě tvůj (2013-2016). Svůj hlas propůjčil epizodám v animovaných seriálech Simpsnovi (daboval sám sebe) a Griffinovi a také animovanému filmu Spláchnutej (2007).
Ian McKellen je homosexuál a zasazuje se za práva sexuálních menšin.Kdo je Ian McKellen? Životopis Ian McKellen, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Ian McKellen

Národnost: anglická
Datum narození: 25. 5. 1939
Místo narození: Burnley, Anglie

Sdílejte tuto stránku s osobností Ian McKellen s vašimi sledujícími na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Oligofrenie? Víte co je Cílová částka? Znáte definici termínu Medikace? Vzpomněli byste si co označuje výraz Úvěrový podvod?

Klíčová slova: národnost, herectví, životopis, kdo je Ian McKellen?, osobnosti, kdy se narodil Ian McKellen?, Ian McKellen, lexikon, vysvětlení, kde se narodil Ian McKellen?, informace, osobnost, zajímavosti, biografie, popis, Ian McKellen

Pojem Ian McKellen je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Ian McKellen zkuste navštívit tyto odkazy

Vyhledat termín Ian McKellen v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ian McKellen ve Wikimedia Commons

Hledat frázi Ian McKellen ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Ian McKellen na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Ian McKellen na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Ian McKellen například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Ian McKellen

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo je to Ian McKellen? Kdy se narodil Ian McKellen? Kde se narodil Ian McKellen? Ian McKellen patří do kategorie Herectví

Kategorie herectví, kinofilm stůl, ian McKellen, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Ian McKellen dejme tomu třeba na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ian McKellen i v jiné kategorii než je herectví.