Kdo je to?
Kdo je Ian McKellen? Životopis Ian McKellen, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo je Ian McKellen?

Kdo je Ian McKellen? Životopis, informace, biografie, herectví

Sir Ian Murray McKellen je britský filmový, divadelní, dabingový a televizní herec. McKellen se narodil v anglickém městě Burnley. V mládí začal hrát divadlo a u hraní již zůstal. Dlouhou dobu patřil k londýnským divadelním spolkům Royal Shakespeare Company a Royal National Theatre. Nejčastěji hrával v inscenacích W. Shakespeara (Král Lear, Richard III., Hamlet, Romeo a Julie, Macbeth, Othello, Zimní pohádka). Dále vytvořil role v divadelních hrách Mnoho povyku pro nic, Amadeus, Strýček Váňa, aj. Za roli Salieriho ve hře Amadeus (v divadle Broadway v New Yorku) obdržel roku 1981 cenu Tony Award v kategorii Nejlepší herec.
Ve filmu McKellen debutoval v 60. letech. Od té doby se představil ve více než šedesáti filmech. Zahrál si v oblíbených snímcích jako Čas smyslnosti (1995), Rasputin (cena Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli), Bent (1997), Bohové a monstra (nominace na Oscara), Nadaný žák (1998), David Copperfield (1999). V roce 2000 se poprvé představil v komixové sérii X-Men, kde ztvárnil roli Magneta. Jako Magneto se představil i v pokračováních X-Men 2 (2003), X-Men: Poslední vzdor (2006), Wolverine (2013) a X-Men: Budoucí minulost (2014).
McKellen se však nejvíce proslavil rolí kouzelníka Gandalfa v trilogii Pán prstenů (Společenstvo prstenů, Dvě věže, Návrat krále) v letech 2001-2003. Roli Gandalfa si zopakoval ve trilogii Hobit (Neočekávaná cesta, Šmakova dračí poušť, Bitva pěti armád) v letech 2012-2014. Za tuto roli byl podruhé v kariéře nominován na Oscara. Později se představil v úspěšných snímcích Šifra mistra Leonarda (2006), Hvězdný prach (2007) nebo Kráska a zvíře (2017).
Jako televizní herec se McKellen objevil v několika epizodách televizních seriálů David Copperfield (1966), Jackanory (1978), Coronation Street (2005), Vězeň (2009), Jízlivě tvůj (2013-2016). Svůj hlas propůjčil epizodám v animovaných seriálech Simpsnovi (daboval sám sebe) a Griffinovi a také animovanému filmu Spláchnutej (2007).
Ian McKellen je homosexuál a zasazuje se za práva sexuálních menšin.Kdo je Ian McKellen? Životopis Ian McKellen, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Ian McKellen

Národnost: anglická
Datum narození: 25. 5. 1939
Místo narození: Burnley, Anglie

Popis osobnosti Ian McKellen můžete sdílet s přáteli a kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Rozumíte pojmu Login? Znáte pojem Mobbing? Znáte definici termínu Černá díra? Vzpomenete si na definici slova CO2?

Klíčová slova: lexikon, život, Ian McKellen, osobnosti, popis, osobnost, národnost, herectví, herectví, narození, vysvětlení, Ian McKellen, informace, místo narození, kdo je Ian McKellen?, zajímavosti

Pojem Ian McKellen je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat videa s názvem Ian McKellen na Youtube

Najít slovo Ian McKellen ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít slovo Ian McKellen ve Wikislovníku

Vyhledat termín Ian McKellen na Google.cz

Hledat pojem Ian McKellen ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Ian McKellen například v Google obrázcích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Ian McKellen? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo je to Ian McKellen? Kdy se narodil Ian McKellen? Kde se narodil Ian McKellen? Ian McKellen se nachází v kategorii Herectví

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Snažili jsme se kontrolovat a ověřovat texty a informace. Přesto se mohlo stát, že je zde nepřesný údaj nebo chyba. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Ian McKellen třeba na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ian McKellen i v jiné kategorii než je herectví.