Kdo je to?
Kdo byl Christopher Lee? Životopis Christopher Lee, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Christopher Lee

Kdo byl Christopher Lee? Životopis, informace, biografie, herectví

Známý britský herec a zpěvák, sir Christopher Frank Carandini Lee, byl znám svou vysokou postavou, měřil úctyhodných 196 centimetrů. Často ztvárňoval padouchy a do paměti diváků se zapsal zejména díky své roli Sarumana v Tolkienově trilogii Pán prstenů. Bylo mu tehdy 92 let.
Lee je synem podplukovníka Geoffreye Trollope Leeho a hraběnky Estelly marie Carandini di Sarzano. Dcera je starší sestry je herečka Harriet Walter. Po rozvodu rodičů se spolu se sestrou a matkou přestěhoval do Švýcarska. Kvůli matčině druhému manželství se však brzy vrátil do Anglie, kde dále studoval.
V době vypuknutí druhé světové války opustil sedmnáctiletý Christopher střední školu a zamířil do Paříže. Nějakou dobu pobýval u sestry ve Francii, poté se ale přihlásil na vojenskou akademii a coby dobrovolník se přidal do finských jednotek. Bojoval v Zimní válce proti Rudé armádě.
V roce 1941 se přihlásil do RAF, nicméně kvůli poškozenému zrakovému nervu mu bylo pilotování velmi brzy lékařem zakázáno. Z armády však neodešel. Plnil úlohu zpravodajce a na konci války patřil ke skupině, která vyšetřovala válečné zločiny. Přestože se Christopher proslavil jako herec, v jeho životě hrála významnou roli též armáda.
Herecká dráha Christophera Lee započala v roce 1948 a do roku 2014, kdy se naposledy objevil na stříbrném plátně stihl natočil více než 250 snímků. Vůbec prvními filmy, v nichž mohli diváci velikána vidět byla adaptace klasického Shakespearova dramatu Hamlet a dobrodružné akční drama Boj o jižní točnu.
Později si zahrál například ve filmech jako je Moulin Rouge, Nevinní v Paříži, Operace Frankton, Bitva u La Plata, Schůzka při měsíčku, Hořké vítězství či Frankensteinova kletba. První skutečně velká a významná role přišla v roce 1958, kdy dostal Lee šanci ztvárnit slavného hraběte Draculu ve stejnojmenném snímku.
Od té doby jej čekalo mnoho hlavních nebo jinak zásadních rolí. Ve snímku Munie ztvárnil mumii Kharis, v adaptaci Sherlocka Holmese z roku 1962 Sherlock Holmes a náhrdelník smrti hrál slavného vyšetřovatele. V roce 1966 se divákům představil jako Grigori Rasputin v životopisném dramatu Rasputin.
Ve stejném roce se navíc vrátil i ke své první stěžejní roli upíra, jelikož získal roli ve snímku Dracula, kníže temnot. Tímto filmem však jeho cesta s transylvánským hrabětem neskončila. Později natočil i Drákulův návrat, Hrabě Dracula, Drákulovo znamení, Dracula AD 1972, Draculovi rytíři a Dracula a syn.
Ve svých dvaapadesáti letech ztvárnil Rocheforta z legendárního příběhu tři mušketýrů z pera Alexandra Dumase ve snímku Čtyři mušketýři. S přibývajícími roky Lee získával stále výraznější role ve stále oceňovanějších filmech. Skutečnou hereckou legendu z něj udělaly dvě výrazné ságy.
Tou první byla již zmíněná trilogie Pán prstenů, v níž si Lee zahrál postavu čaroděje Sarumana Bílého, jenž se z počátku pohyboval na straně dobra, později byl však zlákán Sauronovou mocí a stal se z něj nepřítel, který pletichařil proti elfům i lidem. Jako Saruman se Lee objevil i v preqelu Pána prstenů Hobitovi. Právě Hobit patřil k posledním filmům, kde mohli diváci Christophera vidět.
Druhou výraznou sérií se pro Christophera stalo Star Wars. Zde jeho postava nesla název hrabě Dooku (Darth Tyranus). Poprvé se v této roli představil v roce 2002 v Epizodě II s podtitulem Klony útočí a vrátil se k ní ještě o tři roky později.
V 50. letech minulého století se zasnoubil se švédskou šlechtičnou Henriette van Rosen. Její otec se sňatkem nejprve nesouhlasil, po čase však ustoupil a dal manželství své dcery požehnání. Ke svatbě však nakonec ale nedošlo. Christopher Lee se totiž obával o stabilitu svého finančního zázemí, jelikož jako herec neměl nikdy stálý příjem, na který by se mohl pravidelně spoléhat.
V roce 1960 začal randit s bývalou hereckou kolegyní a dánskou malířkou Brigit Krøncke. Jen o rok později se pár vzal a 23. listopadu 1963 se manželům narodila dcera Christina Erika Carandini Lee. Vztah s Brigit Christopherovi vydržel až do jeho smrti.
Uznávaný herec skonal 7. června 2015 v úctyhodném věku 93 let. Zemřel v londýnské nemocnici po několikatýdenní hospitalizaci zapříčiněné respiračními potížemi. K jeho úmrtí se vyjádřil i tehdejší britský premiér David Cameron, který o něm hovořil jako o největším titánovi zlatých časů kinematografie.
Christopher Lee získal vedle titulu sir ještě Řád britského impéria a Řád sv. Jana.
V roce 1998 získal český moderátor Marek Eben neopakovatelnou příležitost hostit slavného herce ve své talk show Na plovárně. Kdo byl Christopher Lee? Životopis Christopher Lee, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Základní údaje o osobě Christopher Lee

Národnost: britská
Datum narození: 27. května 1922
Místo narození: Londýn
Datum úmrtí: 7. června 2015

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Christopher Lee s jinými lidmina vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Rozumíte pojmu Klokočí? Rozumíte pojmu Logická indukce? Znáte definici termínu Smaženice? Znáte pojem Manometr?

Klíčová slova: zajímavosti, kde se narodil Christopher Lee?, národnost, Christopher Lee, kdo je Christopher Lee?, informace, wikipedie, datum úmrtí, životopis, kdy se narodil Christopher Lee?, Kdy zemřel Christopher Lee, datum narození, herectví, vysvětlení, osobnosti, lexikon

Pojem Christopher Lee je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Christopher Lee v dalších zdrojích

Hledat frázi Christopher Lee ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Christopher Lee na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Christopher Lee ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Christopher Lee ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Christopher Lee ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Christopher Lee například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Christopher Lee

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Christopher Lee? Kdy se narodil Christopher Lee? Kde se narodil Christopher Lee? Kdy zemřel Christopher Lee? Christopher Lee je v kategorii Herectví

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Christopher Lee dejme tomu třeba v projektu Wikipedia, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Christopher Lee i v jiné kategorii než je herectví.