Kdo je to?
Kdo byl Jiří Pomeje? Životopis Jiří Pomeje, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Jiří Pomeje

Kdo byl Jiří Pomeje? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Jiří Pomeje byl český filmový a divadelní herec, filmový producent a dabér. Pomeje se narodil v Českých Budějovicích, kde také navštěvoval místní gymnázium. V mládí se věnoval tanci, u kterého vydržel dvanáct let (z toho deset let tancoval závodně). V divadle v Českých Budějovicích účinkoval jako baletní tanečník ve hře Bachčisarajská fontána, kde hrál dvojroli (Polák a Tatar).
Po gymnáziu se přihlásil na DAMU, kde ale nebyl přijat (důvodem bylo vyloučení jeho otce z komunistické strany roku 1968). Přesto získal angažmá v Šumperku v Severomoravském divadle. Po roce v Šumperku se přihlásil znovu na DAMU a byl přijat. V roce 1988 studium na DAMU úspěšně dokončil.
Po studiu začal hrát ve filmech. Debutový film Pravidla kruhu natočil v roce 1987. Následovaly filmy Vlastně se nic nestalo (1988), Jestřábí moudrost (1989), O perlové panně (1997), Hanele (1998), Začátek světa (2000) nebo Andělská tvář (2002).
V roce 1992 se rozhodl pro produkování filmů a založil tak společnost Fronda film. Jako producent se podílel na pohádce Princezna ze mlejna (1994) a Z pekla štěstí (1999), Z pekla štěstí 2 (2001), Andělská tvář (2002) a Kameňák (2003). Po filmu Andělská tvář se Pomeje dostal do finančních problémů a musel se potýkat s exekucí. Později zkrachoval a propadl alkoholu. Po dlouholetých soudech dostal Pomeje amnestii od prezidenta Václava Klause (2013).
Jako dabér propůjčil svůj hlas desítce amerických filmů. Nejčastěji dabovaným hercem byl Belgičan Jean-Claude Van Damme, kterého Pomeje daboval celkem čtyřikrát ve filmech Kickboxer (1989), Lví srdce (1990), Dvojitý zásah (1991) a Teror ve vlaku (2004). Dále propůjčil svůj hlas filmům Tango a Cash (1989), Ve stínu gangu (1992), Pistolníci (1993) nebo Blbý a blbější (1994).
Rok pracoval na TV Prima jako moderátor pořadu VIP zprávy.
Jiří Pomeje zemřel na rakovinu hrtanu v 54 letech v roce 2019.Kdo byl Jiří Pomeje? Životopis Jiří Pomeje, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Jiří Pomeje

Národnost: česká
Datum narození: 13. 12. 1964
Místo narození: České Budějovice, Československo
Datum úmrtí: 26. 2. 2019

Sdílejte tuto stránku s osobností Jiří Pomeje se známými na společených (komunitních, sociálních) webech jako je Facebook, Reddit, síť X (Twitter) nebo Pinterest.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Víte co je Sága? Vzpomněli byste si co označuje výraz Povodí? Rozumíte pojmu Přepona? Znáte termín Adobe Photoshop?

Klíčová slova: biografie, herectví, informace, wikipedie, datum úmrtí, narození, datum narození, život, osobnosti, popis, životopis, wiki, kdo je Jiří Pomeje?, Kdy zemřel Jiří Pomeje, lexikon, herectví

Pojem Jiří Pomeje je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Hledat slovo Jiří Pomeje na Google obrázcích

Zkusit najít frázi Jiří Pomeje ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Jiří Pomeje ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Jiří Pomeje ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Jiří Pomeje ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří Pomeje například ve fulltextu Yahoo.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikipedii, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jiří Pomeje

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Jiří Pomeje? Kdy se narodil Jiří Pomeje? Kde se narodil Jiří Pomeje? Kdy zemřel Jiří Pomeje? Jiří Pomeje je v kategorii Herectví

Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Jiří Pomeje dejme tomu třeba na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří Pomeje i v jiné kategorii než je herectví.