Kdo je to?
Kdo je Michael Caine? Životopis Michael Caine, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo je Michael Caine?

Kdo je Michael Caine? Životopis, informace, biografie, herectví

Michael Caine, vlastním jménem Maurice Joseph Micklewhite, je britský herec. Narodil se 14. března 1933 v Londýně do chudých poměrů jako druhorozený syn. V patnácti opustil školní lavici a začal se živit různorodou manuální prací, od mytí nádobí po poslíčka. Poté byl povolán do armády a odvelen do Koreje. Po návratu zpět do Anglie přijal místo v divadle. V té době si také změnil jméno na Michael Caine. Zpočátku na něj čekaly malé a zanedbatelné role. Na jevišti však postupně získával stále větší prostor a v padesátých a šedesátých letech hrál i mnoho menších vedlejších rolí ve filmu.
Průlom v jeho kariéře přišel s válečným snímkem Zulu, který režíroval Cy Endfield. Zde ztvárnil postavu poručíka Bromheada. Po filmech Agent Palmer: Případ Ipcress z roku 1965 a Pohřeb v Berlíně o rok později mu již nic nebránilo, aby jeho hvězdná kariéra stoupala strmě vzhůru. V roce 1966 dostal svou první velkou roli ve filmu Alfie v režii Lewise Gilberta, za niž si vysloužil nominaci na Oscara. Další hlavní role přišla ve filmu Prácička v Itálii z roku 1969. V témže roce se objevil ve filmu Bitva o Británii, a to po boku takových hvězd jako Laurence Olivier a Christopher Plummer. Začátkem sedmdesátých let pak hrál ve filmech Chyťte Cartera a Slídil, za nějž přišla opět nominace na Oscara. V roce 1975 hrál ve filmu Muž, který chtěl být králem spolu s další hvězdou stříbrného plátna Seanem Connerym. Další úspěšný válečný film s hvězdným hereckým obsazením ho neminul v roce 1977. Jednalo se o snímek Příliš vzdálený most. Ve filmu Vítězství si zahrál také se slavným Pelém. Zlatý glóbus, nikoliv však vytouženého Oscara, získal pak za film Rita. Situace se však konečně změnila a za film Hana a její sestry (1986) si Michael odnesl tolik ceněnou sošku Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Za postavu inspektora Abberlina ve filmu Jack Rozparovač získal Zlatý glóbus. V devadesátých letech byl opět hojně obsazován, zahrál si mimo jiné ve filmech Fraška, Krev a víno či Aljaška v plamenech. Za film Pravidla moštárny z roku 1999 si vysloužil dalšího Oscara. Ostatně neměl k němu daleko ani za filmovou adaptaci románu Grahama Greena Tichý Američan z roku 2002. Zahrál si také v Nolanově trilogii Batman začíná, Temný rytíř a Temný rytíř povstal. Poté hrál mimo jiné ve filmech Podfukáři, Mládí či Dunkerk.
Michael Caine se i přes svůj britský přízvuk dokázal prosadit v Hollywoodu. Je velmi oblíbený jak mezi diváky, tak mezi filmovými kritiky. Nebyly mu cizí role ani dramatické, ani komediální. V roce 2000 jej královna Alžběta II. povýšila do rytířského stavu. Je podruhé ženatý a v osmdesátých letech minulého století se se svou rodinou přestěhoval do Kalifornie. Získal řadu ocenění včetně dvou Oscarů a Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. V roce 2021 oznámil konec své bohaté kariéry.Kdo je Michael Caine? Životopis Michael Caine, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Základní údaje o osobě Michael Caine

Národnost: britská
Datum narození: 14. března 1933
Místo narození: Londýn

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Michael Caine s jinými lidmina vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co označuje výraz Leukemie? Vzpomenete si na definici slova Off-road? Znáte pojem Chanelling? Vzpomněli byste si na význam slova Letnice?

Klíčová slova: wikipedie, místo narození, wiki, informace, Michael Caine, osobnost, kde se narodil Michael Caine?, popis, život, lexikon, biografie, Michael Caine, datum narození, životopis, národnost, kdy se narodil Michael Caine?

Pojem Michael Caine je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Michael Caine v dalších zdrojích

Hledat výraz Michael Caine na Google.cz

Hledat videa s názvem Michael Caine na Youtube

Vyhledat termín Michael Caine ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Michael Caine ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Michael Caine ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Michael Caine například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Yahoo.com nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Michael Caine

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo je to Michael Caine? Kdy se narodil Michael Caine? Kde se narodil Michael Caine? Michael Caine patří do kategorie Herectví

Text vytvořen pro server Superia.cz. Omlouváme se za možné chyby v textech. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Michael Caine řekněme v projektu Wikipedia, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Michael Caine i v jiné kategorii než je herectví.