Kdo je to?
Kdo byl Charles Ponzi? Životopis Charles Ponzi, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Kdo byl Charles Ponzi?

Kdo byl Charles Ponzi? Životopis, informace, biografie, zločin

Charles Ponzi byl podvodník, který vymyslel tzv. Ponziho schéma. Jeho předkové byli bohatí, ale poté rodina zchudla. Pracoval jako poštovní úředník, následně zamířil na římskou univerzitu La Sapienza. Více než studiu se věnoval kavárnám, hospodám nebo divadlu, takže po několika letech studia zanechal a navíc utratil většinu peněz. Rozhodl se proto zkusit štěstí v Americe. V rozhodnutí ho podpořila rodina, která slyšela příběhy o pohádkovém zbohatnutí za oceánem a doufala, že vydělá peníze, napraví neúspěšné studium a obnoví rodinné postavení. Zpočátku tomu nic nenasvědčovalo. Během plavby do Bostonu prohrál většinu peněz v kartách, takže do Ameriky dorazil pouze s několika dolary. Několik let se živil málo kvalifikovanými pracemi. Z pozice umývače nádobí se vypracoval na číšníka, ale byl propuštěn kvůli krádežím. Vedle pracovních neúspěchů se však dokázal naučit anglicky a francouzsky.
V roce 1907 se přestěhoval do Kanady a v Montrealu se stal asistentem pokladníka v italské bance Banco Zarossi. Když banka zkrachovala a majitel utekl do zahraničí, chtěl se Ponzi vrátit do USA. Neměl peníze, proto zfalšoval podpis a napsal si padělaný šek. Policie ho odhalila a musel strávit tři roky ve věznici na okraji Montrealu. Po propuštění začal převádět přes hranice nelegální italské přistěhovalce, za což strávil další dva roky ve vězení v Atlantě. Když byl propuštěn, vrátil se do Bostonu, oženil se a snažil se najít stálé zaměstnání, ale neúspěšně.
Obrat nastal, když začal podnikat s poštovními známkami. Na nápad přišel, když dostal dopis z rodné Itálie. Pokud chtěl tehdy člověk poslat dopis, opatřil ho známkou, ale mohl přidat také kupón, který sloužil jako předplacená odpověď, aby za ni protistrana nemusela platit. Evropa se vzpamatovávala z první světové války a inflace prudce rostla, takže kupón byl velmi levný, zatímco v Americe stál několik dolarů. Ponzi chtěl v Evropě levně nakoupit velké množství kupónů a v Americe je draze prodat, potřeboval ale peníze na nákup. Banka mu půjčit odmítla, proto začal shánět soukromé investory. Nabízel mnohem větší zisk než banky, proto mu řada lidí poskytla peníze. Zde uplatnil systém, pro který se později vžil název Ponziho schéma. Investoři mu neustále poskytovali nové peníze, ale ty nevyužíval na investice a nákup kupónů, ale na zaplacení dřívějším investorům. Jedná se o druh pyramidového podvodu, kdy geometricky roste počet investorů, kteří v praxi platí pouze investory, kteří přišli před nimi.
Ponzi sice bohatl, ale o jeho podnikání rostly pochybnosti. V Americe se totiž neprodal ani zlomek kupónů, který byl potřeba k nahromadění takového bohatství. V roce 1920 byl zadržen policií a vyšetřování potvrdilo, že je podnikání ve skutečnosti v mínusu a stojí pouze na podvádění investorů. Tentokrát strávil ve vězení sedm let. Po propuštění se vrátil do Itálie a následně cestoval po světě a snažil se vydělat, ale podobný kousek jako v Americe se mu už nepodařil.Kdo byl Charles Ponzi? Životopis Charles Ponzi, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Základní údaje o osobě Charles Ponzi

Národnost: italská
Datum narození: 3. března 1882
Místo narození: Lugo, Itálie
Datum úmrtí: 18. ledna 1949

Zaujala vás biografie osobnosti Charles Ponzi? Potom se podělte s přáteli na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Svidřík? Rozumíte pojmu Škrob? Víte co je Virus? Znáte pojem Nepřímá úměrnost?

Klíčová slova: kdo to je, národnost, kdo je Charles Ponzi?, zločin, zločin, lexikon, Charles Ponzi, popis, osobnost, zajímavosti, osobnosti, informace, datum narození, datum úmrtí, nežijící, Kdy zemřel Charles Ponzi

Pojem Charles Ponzi je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Hledat videa s názvem Charles Ponzi na Youtube

Vyhledat výraz Charles Ponzi ve vyhledávači Qwant

Najít termín Charles Ponzi ve Wikipedii

Hledat frázi Charles Ponzi ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat pojem Charles Ponzi ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Charles Ponzi například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, ve fulltextu Yahoo.com, v Google obrázcích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Charles Ponzi

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Charles Ponzi? Kdy se narodil Charles Ponzi? Kde se narodil Charles Ponzi? Kdy zemřel Charles Ponzi? Charles Ponzi je v kategorii Zločin

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Doporučujeme vyhledat osobnost, osobu, člověka Charles Ponzi např. v internetové Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Charles Ponzi i v jiné kategorii než je zločin.