Kdo je to?
Kdo byl Marlon Brando? Životopis Marlon Brando, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Marlon Brando

Kdo byl Marlon Brando? Životopis, informace, biografie, herectví

Marlon Brando byl americký herec a režisér.
Marlon Brando neměl příliš šťastné dětství a v adolescentním věku měl problémy s chováním, což byl i jeden z důvodů, proč nakonec nastoupil na vojenskou školu. I zde se však potýkal s problémy s kázní a nakonec tak jeho další kroky nesměřovaly do armády, ale k filmu.
Herectví se věnoval Marlon Brando od mládí a úspěchy slavil vlastně od samého začátku. Jedním z jeho prvních filmů byla Tramvaj do stanice do Touha (1951), za herecký výkon v tomto snímku rovnou získal nominaci na Oscara.
Po celá 50. a první polovinu 60. let následovaly role ve velmi úspěšných a oceňovaných snímcích jedna za druhou. Za hlavní roli V přístavu (1954), ve kterém ztvárnil bývalého boxera, získal svého prvního Oscara. V tomto období si zahrál například Marca Antonia ve výpravném velkofilmu Julius Caesar (1953), člena motorkářského gangu v Divochovi (1953), Napoleona Bonaparta v historickém snímku Desirée (1954) či majora americké armády v romantickém snímku Sayonora (1957). Následovala naopak role německého důstojníka ve válečném Mladí lvi (1958) či námořníka ve Vzpouře na Bounty (1962).
Ve druhé polovině 60. let nastal v Brandově kariéře menší útlum, nicméně na počátku 70. let se dostal znovu na vrchol. Přišla totiž hlavní role v erotickém dramatu Poslední tango v Paříži (1972) a hlavně role hlavy mafiánské rodiny Corleone ve snímku Kmotr (též 1972). Za roli v tomto proslulém Coppolově snímku měl Marlon Brando dostat Oscara, nicméně odmítl ho - a to velmi dramaticky, když místo sebe poslal na pódium aktivistku Sacheen Littlefeather, která jeho jménem zkritizovala přístup filmového průmyslu i americké společnosti k domorodým obyvatelům.
V dalších letech se již ve filmu objevoval méně. Ještě v 70. letech stihl roli v Supermanovi (1978) nebo v Apokalypse (1979). Jednou z jeho výrazných rolí v 90. letech byla ta po boku Johnnyho Deppa v Bojovníkovi (1997); v novém miléniu se objevil v dalších filmech o Supermanovi.
Marlon Brando byl během své kariéry známý také svým politickým aktivismem. Kromě zmíněné aféry s odmítnutím Oscara, aby upozornil na nerovný přístup k domorodému obyvatelstvu, se účastnil i boje za práva Afroameričanů a dalších znevýhodněných skupin.
Zároveň se však Marlon Brando potýkal i s kontroverzemi. Během Posledního tanga v Paříži byla natočena scéna, ve které má Brando znásilnit svou mladou milenku - samotné natáčení i jeho chování však bylo údajně tak nevhodné, že se herečka Maria Schneider cítila zneužitá a po celý život se potýkala s psychickými problémy. Rozruch vzbudily i jeho antisemitské výroky.
Marlon Brando je jeden z nejvýznamnějších herců 20. století. Byl autoritou pro poválečnou generaci amerických herců, prosazoval do herecké branže nové přístupy a byl jedním ze symbolů zlaté hollywoodské éry.Kdo byl Marlon Brando? Životopis Marlon Brando, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Základní údaje o osobě Marlon Brando

Národnost: americká
Datum narození: 3. dubna 1924
Místo narození: Omaha, Nebraska , USA
Datum úmrtí: 1. července 2004

Zaujala vás biografie osobnosti Marlon Brando? Potom se podělte s kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte pojem Dtto? Pamatujete si definici pojmu Glióza? Pamatujete si definici pojmu Noetika? Vzpomněli byste si co znamená slovo Ortorexie?

Klíčová slova: Kdy zemřel Marlon Brando, wiki, lexikon, zajímavosti, místo narození, kdo je Marlon Brando?, datum úmrtí, Marlon Brando, narození, herectví, osobnosti, popis, životopis, kdy se narodil Marlon Brando?, datum narození, nežijící

Pojem Marlon Brando je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Marlon Brando

Zkusit najít Marlon Brando ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Marlon Brando ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Marlon Brando ve Wikislovníku

Zkusit najít frázi Marlon Brando ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Marlon Brando ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Marlon Brando například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Životopis, kdo je Marlon Brando? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Marlon Brando? Kdy se narodil Marlon Brando? Kde se narodil Marlon Brando? Kdy zemřel Marlon Brando? Marlon Brando je v sekci Herectví

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Marlon Brando dejme tomu například na stránkách Wikipedie, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Marlon Brando i v jiné kategorii než je herectví.