Kdo je to?
Kdo je David Rath? Životopis David Rath, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

David Rath

Kdo je David Rath? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

David Rath je lékař a politik. Po studiu na pražském Gymnáziu Nad Štolou vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy. Jako doktor pracoval ve Všeobecné fakultní nemocnici, poté ve Fakultní nemocnici v Motole. Působil ve vedoucích pozicích občanského sdružení Asociace samaritánů České republiky. Založil si soukromou praxi, ale komise České lékařské komory zjistila, že na licenci neměl nárok. Politickou kariéru nejdříve spojil s ODS, ve které byl členem od roku 1991 do roku 1994. Když se začal věnovat situaci ve zdravotnictví a sblížil se s odbory, pravicovou ODS opustil. V roce 1995 založil Lékařský odborový klub a stal se jeho předsedou. Tuto funkci opustil v roce 1998, když se stal prezidentem České lékařské komory. Na krátký čas vstoupil do České strany národně sociální, ale minoritní strana neměla žádný politický vliv.
Zlomem v politické kariéře bylo jmenování ministrem zdravotnictví. Tak se stalo na podzim roku 2005, když ho tehdejší premiér Jiří Paroubek navrhl na ministra. Situace vyvolala ostré reakce, protože jmenování mělo řadu kritiků. Mezi ty patřil i prezident Václav Klaus, který Ratha odmítl jmenovat, dokud povede Českou lékařskou komoru. Rath se nakonec rozhodl požadavky splnit a rezignoval. Následně jej prezident jmenoval ministrem zdravotnictví. V této funkci byl mediálně viditelný a nešetřil provokativními vyjádřeními. Spory se stomatologem Mackem vyvrcholily známým pohlavkem, který Rathovi uštědřil v roce 2006. Ve stejném roce Rath vstoupil do ČSSD a byl zvolen poslancem. Sociální demokracie skončila v opozici a Rath působil jako stínový ministr zdravotnictví a předseda zdravotního výboru sněmovny. Znovu se dostával do mnoha sporů, zejména s premiérem Mirkem Topolánkem. V krajských volbách v roce 2008 vedl kandidátku ČSSD ve Středočeském kraji a díky vítezství se stal hejtmanem. Rovněž za toto působení byl silně kritizován, protože kraj významně zadlužil a často využíval funkci hejtmana spíše pro osobní účely.
Na jaře roku 2012 byl zadržen protikorupční policií. Ta přímo u něj našla sedm milionů Kč, dalších několik desítek milionů našla v jeho domě a u ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové. Státní zástupkyně Bradáčová oznámila, že byl obviněn a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová souhlasila s jeho vydáním soudu. Rath byl obviněn z poškození finančních zájmů Evropské unie, podplácení a přijetí úplatku. Veškeré trestné činy se měly týkat opravy zámku v Buštěhradu. Společně s ním bylo zadrženo a obviněno několik dalších lidí. Rath byl převezen do Vazební věznice v Litoměřicích. V reakci na situaci rezignoval na funkci hejtmana i na poslanecký mandát a vystoupil z ČSSD. Poslanecká sněmovna výraznou většinou odsouhlasila, aby byl vydán k trestnímu stíhání. Ve vazbě strávil rok, poté byl propuštěn na svobodu. Proces se kvůli složitosti vlekl. Vedle případu spojeného s Buštěhradským zámkem přibylo obvinění ohledně stavebních zakázek pro nemocnice na Kladně, v Kolíně a v Mladé Boleslavi. V roce 2018 kandidoval na senátora, aby získal imunitu. Kandidoval za nacionalistickou Českou Suverenitu, ale se ziskem necelých pěti procent skončil až na sedmém místě. O rok později se pokusil kandidovat do Evropského parlamentu, ale znovu neúspěšně. Rath byl nakonec odsouzen k sedmiletému trestu odnětí svobody a dne 7. října 2019 nastoupil do vězení v Teplicích. Později byl přemístěn do věznice v Ruzyni. V roce 2021 začal kvůli nedostatku lékařů pracovat v brněnské vězeňské nemocnici.Kdo je David Rath? Životopis David Rath, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě David Rath

Národnost: česká
Datum narození: 25. prosince 1965
Místo narození: Praha

Tento text (David Rath) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Tokáň? Víte co je Nadmořská výška? Víte co je Poetika? Vzpomněli byste si co označuje výraz Křivda?

Klíčová slova: narození, popis, životopis, informace, biografie, osobnost, politici, místo narození, lexikon, osobnosti, život, vysvětlení, kde se narodil David Rath?, politici, wikipedie, národnost

Pojem David Rath je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Vyhledat pojem David Rath ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem David Rath ve Wikimedia Commons

Hledat termín David Rath ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz David Rath ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo David Rath v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo David Rath například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikislovníku, v Google obrázcích nebo v Google překladači.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Biografie, životopis, kdo je to David Rath?

Teď už víte Kdo je to David Rath? Kdy se narodil David Rath? Kde se narodil David Rath? David Rath patří do kategorie Politici

Kategorie politici, politička v saku, david Rath, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka David Rath třeba v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost David Rath i v jiné kategorii než je politici.