Kdo je to?
Kdo je Tilda Swinton? Životopis Tilda Swinton, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Tilda Swinton

Kdo je Tilda Swinton? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Tilda Swinton, rodným jménem Katherine Mathilda Swinton, je skotská herečka oceněná Oscarem. Narodila se 5. listopadu 1960 v Londýně. Pochází z aristokratické rodiny sira Johna Swintona z Kimmerghameu a Australanky Judith Balfour. Má tři bratry. Od útlého dětství navštěvovala ty nejprestižnější školy. Od deseti let se vzdělávala na dívčí internátní škole West Heath Girls\' School, kde mezi její spolužačky patřila například princezna Diana. Poté vystudovala sociální a politické vědy na univerzitě v Cambridgi. Zde se také během studií začala věnovat divadlu.
V roce 1984 se stala členkou souboru Royal Shakespeare Company. Působila na významných britských scénách, jako jsou Almeida Theatre, Royal Court a National Theatre v Londýně. V roce 1988 se objevila v roli Mozarta v Puškinově tragédii Mozart a Salieri, v níž slavila úspěch také ve Vídni a Berlíně. Tildu samotnou však přece jen více lákal svět filmu.
Svou první filmovou roli si zahrála v životopisném snímku Caravaggio režiséra Dereka Jarmana z roku 1986. A nebyla to zdaleka jejich poslední spolupráce. Tento režisér ji posléze obsadil také do filmů The Last of England, The Garden, Wittgenstein a dalších. Jejich spolupráci ukončila až Jarmanova smrt v roce 1994. Roku 1991 byla za roli královny Isabelly ve filmové adaptaci hry Christophera Marlowa Edward II. na MFF v Benátkách oceněna Volpiho pohárem. Průlom v její kariéře přinesla hlavní role ve filmu Orlando z roku 1992, šlo o adaptaci románu Virginie Woolf. Poté si zahrála v několika dalších snímcích, jako byly Zvrhlosti žen, Conceiving Ada či Válečná zóna. Následně se ukázala po boku Leonarda DiCapria v dobrodružnému thrilleru Pláž z roku 2000. V roce 2001 si pak vysloužila za roli ve filmu Temná voda nominaci na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herečka. Následně se objevila v roli archanděla Gabriela ve filmu Constantine a také v díle Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. Za vedlejší roli v thrilleru Michael Clayton z roku 2007 získala Oscara. Tímto výčet jejich filmových rolí zdaleka nekončí. Dále hrála například ve filmech Musíme si promluvit o Kevinovi, Přežijí jen milenci či Mé jméno je láska.
Tilda Swinton žije ve Skotsku s malířem Sandrem Koppem.Kdo je Tilda Swinton? Životopis Tilda Swinton, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Tilda Swinton

Národnost: skotská
Datum narození: 5. listopadu 1960
Místo narození: Londýn

Sdílejte tuto stránku s osobností Tilda Swinton s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Yandex? Víte co je Nick? Pamatujete si definici pojmu Spropitné? Vzpomněli byste si co označuje výraz Epilátor?

Klíčová slova: život, wiki, popis, zajímavosti, biografie, narození, Tilda Swinton, životopis, vysvětlení, kde se narodila Tilda Swinton?, místo narození, informace, osobnosti, kdo je Tilda Swinton?, národnost, wikipedie

Pojem Tilda Swinton je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Zkusit najít slovo Tilda Swinton ve vyhledávači Yandex

Najít pojem Tilda Swinton ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Tilda Swinton ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Tilda Swinton ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít Tilda Swinton ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Tilda Swinton například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Google obrázcích, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Tilda Swinton?

Právě jste zjistili Kdo je to Tilda Swinton? Kdy se narodila Tilda Swinton? Kde se narodila Tilda Swinton? Tilda Swinton patří do kategorie Herectví

Kategorie herectví, muž vousy, tilda Swinton, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Tilda Swinton například v populární Wikipedii, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Tilda Swinton i v jiné kategorii než je herectví.