Kdo je to?
Kdo je Petro Porošenko? Životopis Petro Porošenko, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Petro Porošenko

Kdo je Petro Porošenko? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Petro Porošenko je ukrajinský podnikatel, politik a bývalý prezident.
Vystudoval ekonomii na Kyjevské univerzitě a již v 90. letech začal podnikat hned v několika odvětvích. Díky investicím do ukrajinských čokoládoven je známý mimo jiné jako Čokoládový král, nicméně jeho podnikatelské portfolio zahrnuje i automobilový a strojní průmysl a také média. Významné bylo jako vlastnictví televizního Kanálu 5. Postupem času se stal jedním z nejbohatších Ukrajinců.
Od konce 90. let se také angažoval v politice. Působil i jako ministr zahraničních věcí a ministr obchodu. Na post hlavy státu ho vynesly masové demonstrace známé jako Euromajdan (přelom let 2013 a 2014), jejichž podpora mu přinesla značnou popularitu. Po sesazení prezidenta Viktora Janukovyče kandidoval na prezidenta a byl zvolen hned v prvním kole.
Ještě před jeho nástupem do prezidentské funkce došlo k anexi Krymu Ruskou federací a pokusu proruských separatistů odtrhnout od Ukrajiny Luhanskou a Doněckou oblast na východě země. Za jeho prezidenství probíhaly ve východní části země boje, mimo jiné došlo i k sestřelení civilního letu MH 17 v ukrajinském vzdušném prostoru. Situaci měly řešit tzv. První a druhá minská dohoda (2014 a 2015), které obě garantovaly ukončení bojů na východě Ukrajiny, nicméně body zde ujednané nebyly nikdy reálně naplněny. Porošenkovi se tak za jeho prezidentství nepodařilo krizi na východě země vyřešit ani ukončit.
Prezidentský mandát se rozhodl v roce 2019 obhajovat, nicméně byl ve druhém kole drtivě poražen svým protikandidátem Volodymyrem Zelenským.
V dalších letech se potýkal s řadou skandálů. Mimo jiné figuroval v kauze známé jako Panama Papers, kdy investigativní novináři odhalili systémy, jakými politici a další bohaté či vlivné osobnosti ukrývají svůj majetek prostřednictvím offshorových firem. Čelil také vyšetřování svých podnikatelských aktivit a v roce 2022 proti němu bylo vzneseno obvinění z vlastizrady. Porošenko tvrdil, že jde o pomstu jeho prezidentského nástupce Zelenského.Kdo je Petro Porošenko? Životopis Petro Porošenko, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě Petro Porošenko

Národnost: ukrajinská
Datum narození: 26. září 1965
Místo narození: Bolhrad, Ukrajina

Sdílejte tuto stránku s osobností Petro Porošenko s vašimi sledujícími na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Plug-in hybrid? Víte co je Akušroubovák? Vzpomněli byste si na význam slova Aviváž? Vzpomněli byste si co označuje výraz Juta?

Klíčová slova: politici, kdo je Petro Porošenko?, zajímavosti, životopis, vysvětlení, narození, politici, osobnost, místo narození, wikipedie, národnost, datum narození, Petro Porošenko, informace, lexikon, život

Pojem Petro Porošenko je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Zkusit najít slovo Petro Porošenko ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Petro Porošenko ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Petro Porošenko ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Petro Porošenko ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat heslo Petro Porošenko ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Petro Porošenko například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, ve Wikipedii, v evropském vyhledávači Qwant nebo v projektu slovnik.cz.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Petro Porošenko

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo je to Petro Porošenko? Kdy se narodil Petro Porošenko? Kde se narodil Petro Porošenko? Petro Porošenko patří do kategorie Politici

Kategorie politici, sekretářka politiky, petro Porošenko, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Petro Porošenko řekněme například na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Petro Porošenko i v jiné kategorii než je politici.