Kdo je to?
Kdo je Roman Prymula? Životopis Roman Prymula, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo je Roman Prymula?

Kdo je Roman Prymula? Životopis, informace, biografie, politici

Roman Prymula je vědec, vojenský lékař a politik. Po vystudování gymnázia v Pardubicích šel na Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kde studoval obor všeobecné lékařství. Studoval rovněž na univerzitě v Birminghamu, kde získal mezinárodní atestaci v řízení nemocnic. Postupně získal atestace v epidemiologii, hygieně, veřejném zdravotnictví a mikrobiologii. Zabýval se očkováním a výzkumem vakcín, například proti pneumokokům a spalničkám. Řadu let byl předsedou České vakcinologické společnosti. V roce 1999 získal doktorát v oboru epidemiologie a roku 2007 byl jmenován profesorem v oboru hygiena, preventivní lékařství a epidemiologie.
V roce 2009 se stal ředitelem Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Prosazoval vybudování kliniky tradiční čínské medicíny, která by se věnovala léčbě i výzkumu. Tento případ byl mediálně známý, protože záměr kritizovalo mnoho lékařů i vědců, kterým vadilo propojení klasické a alternativní medicíny. Kliniku se prosadit nepodařilo a zřídilo se jen Centrum tradiční čínské medicíny, které v roce 2019 ukončilo činnost. Nakonec byl z funkce odvolán ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem, kterému vadil střet zájmů. Prymula byl totiž přes dceru napojený na firmu Biovomed, která se zabývala klinickým výzkumem. Od roku 2021 působí ve vedení nemocnice AGEL v Říčanech.
Vedle zdravotnictví se Prymula aktivně věnuje také politice. Už v roce 2014 chtěl kandidovat v senátních volbách za Zemanovce, ale toto rozhodnutí si následně rozmyslel. Od roku 2016 působil jako poradce ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. Když byl kvůli epidemii covidu-19 vyhlášen nouzový stav, vláda ho dosadila do funkce předsedy Ústředního krizového štábu a Prymula se stal jednou z hlavních tváří boje proti epidemii. Za výkon této funkce mu prezident Zeman udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád Bílého lva. V září 2020 odstoupil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a novým ministrem se stal Prymula. V této roli podporoval tvrdá opatření, ale poté byl vyfocen, jak vychází z vyšehradské restaurace Rio\'s. To se stalo terčem tvrdé kritiky. Prymula zpočátku obvinění popíral, ale nakonec uznal pochybení, premiér Babiš ho vyzval k rezignaci a dne 27. října 2020 bylo oznámeno, že bude na pozici ministra nahrazen Janem Blatným. Prymula zůstal poradcem premiéra Babiše pro zdravotnictví. Nadále propagoval přísná opatření, ale spolupráce byla ukončena, když se stal znovu terčem společenské kritiky, tentokrát za to, že navštívil fotbalový zápas. Od roku 2021 působí jako poradce prezidenta Miloše Zemana.Kdo je Roman Prymula? Životopis Roman Prymula, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Roman Prymula

Národnost: česká
Datum narození: 4. února 1964
Místo narození: Pardubice

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Roman Prymula s kamarády na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Visa? Znáte pojem Stav ohrožení státu? Vzpomněli byste si na význam slova Spíž? Vzpomenete si na definici slova Etologie?

Klíčová slova: Roman Prymula, Roman Prymula, informace, lexikon, vysvětlení, osobnost, osobnosti, wiki, národnost, zajímavosti, politici, politici, narození, biografie, kdy se narodil Roman Prymula?, kde se narodil Roman Prymula?

Pojem Roman Prymula je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat termín Roman Prymula ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Roman Prymula na Youtube

Zkusit najít Roman Prymula ve Wikislovníku

Hledat pojem Roman Prymula ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Roman Prymula ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Roman Prymula například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve fulltextu Yahoo.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Roman Prymula?

Právě jste zjistili Kdo je to Roman Prymula? Kdy se narodil Roman Prymula? Kde se narodil Roman Prymula? Roman Prymula je v sekci Politici

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Vyzkoušejte nalézt osobnost, osobu, člověka Roman Prymula řekněme třeba v české Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Roman Prymula i v jiné kategorii než je politici.