Kdo je to?
Kdo je Roman Prymula? Životopis Roman Prymula, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Roman Prymula

Kdo je Roman Prymula? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Roman Prymula je vědec, vojenský lékař a politik. Po vystudování gymnázia v Pardubicích šel na Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kde studoval obor všeobecné lékařství. Studoval rovněž na univerzitě v Birminghamu, kde získal mezinárodní atestaci v řízení nemocnic. Postupně získal atestace v epidemiologii, hygieně, veřejném zdravotnictví a mikrobiologii. Zabýval se očkováním a výzkumem vakcín, například proti pneumokokům a spalničkám. Řadu let byl předsedou České vakcinologické společnosti. V roce 1999 získal doktorát v oboru epidemiologie a roku 2007 byl jmenován profesorem v oboru hygiena, preventivní lékařství a epidemiologie.
V roce 2009 se stal ředitelem Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Prosazoval vybudování kliniky tradiční čínské medicíny, která by se věnovala léčbě i výzkumu. Tento případ byl mediálně známý, protože záměr kritizovalo mnoho lékařů i vědců, kterým vadilo propojení klasické a alternativní medicíny. Kliniku se prosadit nepodařilo a zřídilo se jen Centrum tradiční čínské medicíny, které v roce 2019 ukončilo činnost. Nakonec byl z funkce odvolán ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem, kterému vadil střet zájmů. Prymula byl totiž přes dceru napojený na firmu Biovomed, která se zabývala klinickým výzkumem. Od roku 2021 působí ve vedení nemocnice AGEL v Říčanech.
Vedle zdravotnictví se Prymula aktivně věnuje také politice. Už v roce 2014 chtěl kandidovat v senátních volbách za Zemanovce, ale toto rozhodnutí si následně rozmyslel. Od roku 2016 působil jako poradce ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. Když byl kvůli epidemii covidu-19 vyhlášen nouzový stav, vláda ho dosadila do funkce předsedy Ústředního krizového štábu a Prymula se stal jednou z hlavních tváří boje proti epidemii. Za výkon této funkce mu prezident Zeman udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád Bílého lva. V září 2020 odstoupil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a novým ministrem se stal Prymula. V této roli podporoval tvrdá opatření, ale poté byl vyfocen, jak vychází z vyšehradské restaurace Rio’s. To se stalo terčem tvrdé kritiky. Prymula zpočátku obvinění popíral, ale nakonec uznal pochybení, premiér Babiš ho vyzval k rezignaci a dne 27. října 2020 bylo oznámeno, že bude na pozici ministra nahrazen Janem Blatným. Prymula zůstal poradcem premiéra Babiše pro zdravotnictví. Nadále propagoval přísná opatření, ale spolupráce byla ukončena, když se stal znovu terčem společenské kritiky, tentokrát za to, že navštívil fotbalový zápas. Od roku 2021 působí jako poradce prezidenta Miloše Zemana.Kdo je Roman Prymula? Životopis Roman Prymula, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Roman Prymula

Národnost: česká
Datum narození: 4. února 1964
Místo narození: Pardubice

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Roman Prymula s vašimi kamarády, známými a přáteli na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Profylaxe? Pamatujete si definici pojmu Keylogger? Vzpomněli byste si na význam slova Krokvice? Vzpomněli byste si co znamená slovo Prokrastinace?

Klíčová slova: wikipedie, kdo je Roman Prymula?, biografie, kde se narodil Roman Prymula?, osobnosti, zajímavosti, místo narození, vysvětlení, Roman Prymula, narození, životopis, život, datum narození, politici, kdy se narodil Roman Prymula?, lexikon

Pojem Roman Prymula je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Roman Prymula v následujících vyhledávačích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Roman Prymula ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Roman Prymula ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít slovo Roman Prymula ve Wikislovníku

Najít termín Roman Prymula na Google obrázcích

Zkusit najít termín Roman Prymula v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Roman Prymula například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikislovníku, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Roman Prymula

Teďka už zajisté víte Kdo je to Roman Prymula? Kdy se narodil Roman Prymula? Kde se narodil Roman Prymula? Roman Prymula se nachází v kategorii Politici

Kategorie politici, poradkyně, roman Prymula, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Roman Prymula řekněme v české Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Roman Prymula i v jiné kategorii než je politici.