Kdo je to?
Kdo byl Josef Kainar? Životopis Josef Kainar, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Josef Kainar

Kdo byl Josef Kainar? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Josef Kainar byl český básník, dramatik, překladatel, hudebník, výtvarník a ilustrátor.
Josef se narodil 29. června 1917 v Přerově, otec byl železničář. Rodiče mezi sebou měli časté hádky a poměrně záhy se rozvedli, a tak chlapec žil od svých deseti let s otcem v jeho novém manželství, s macechou však zrovna moc nevycházel. To vše mělo vliv na jeho školní výsledky, které nebyly právě ohromující. Obecnou školu a gymnázium studoval v rodném městě, poté pokračoval na gymnáziu v Olomouci, nakonec odmaturoval v Hlučíně, poté, co se rodina přestěhovala do Ostravy. V roce 1934 jej neopětované city spolužačky, do které byl zamilován, dovedly až k pokusu o sebevraždu. Od roku 1936 přispíval do Studentského časopisu, o 2 roky později začal studovat češtinu a francouzštinu na Filozofické fakultě UK. Bohužel brzy došlo k násilnému uzavření vysokých škol na území tehdejšího Protektorátu, a tak se Josef přestěhoval zpět ke svému otci do Řepiště u Ostravy, kde pracoval na nádraží Ostrava-Přívoz, chvíli také na pile v Ostravici. Přitom si přivydělával jako kytarista a houslista v Doležalově tanečním orchestru. Po válce se již ke studiu nevrátil, usadil se natrvalo v Brně a pracoval pro komunistický deník Rovnost. Roku 1947 se poprvé oženil, manželství však nevydrželo dlouho. V letech 1945 až 49 byl kmenovým autorem Divadla satiry. Od roku 1947 se stal spisovatelem z povolání. Po roce 1956 odešel do Prahy, zde se podruhé oženil, aniž by i tentokrát bylo manželství šťastné. V roce 1970 se jako oddaný normalizačnímu režimu stal členem přípravného výboru Svazu československých spisovatelů. O rok později zemřel v Dobříši na infarkt. Jako slavná osobnost je pohřben na Vyšehradském hřbitově.
Kainarovo dílo bylo velmi obsáhlé, zejména co do žánrů: věnoval se zejména literatuře, ale dokázal kreslit i fotografovat, hrál na hudební nástroje i skládal, kreslil anekdoty apod. Kainarova poezie je ovlivněna mnohými vlivy jak z české, tak zahraniční provenience, můžeme vysledovat stopy R. M. Rilkeho, V. Holana, T. S. Eliota, V. Majakovského, místy také třeba českých lidových písní. Kainarovy básně originálním způsobem vyslovují existenciální problémy, které vycházejí ze života samotného autora, který sám prožíval skepsi z toho, jak se jedinec musí vyrovnávat s vlastním osudem. Lyrika Josefa Kainara by se dala charakterizovat dvojí tendencí: jednak je to objektivizace a na druhé straně groteskní nazírání. Toto může čtenář pozorovat v prvních sbírkách Příběhy a menší básně, Osudy či Nové mýty. Satirická je jeho tvorba dramatická - zatímco hra Cirkus plechový byla ještě kolektivním dílem, hra Akce Aibiš je již zcela Kainarova a pojednává o zhoubné síle atomové zbraně. Nejznámější Kainarovou hrou je bezesporu Ubu se vrací aneb Dršťky nebudou, kde je prostředí grotesky využito k ilustraci lidí, kteří baží po moci, přičemž zároveň se tu pranýřuje zbabělost a občanská konformita. Pro děti napsal Kainar sbírku veršů Říkadla. Po roce 1948 se Kainar přiklonil k novému režimu, což se projevuje ve sbírkách Veliká láska, Český sen a Člověka hořce mám rád. V 60. letech se do Kainarových básní „vkradlo“ blues a ve svých sbírkách plynule navazuje na své verše prvního období. Z básnických sbírek tohoto období můžeme jmenovat Lazar a píseň nebo Moje blues. Oproti tomu Včela na sněhu je souborem říkanek, tentokrát nikoliv pro děti, ale spíše pro dospěláky.Kdo byl Josef Kainar? Životopis Josef Kainar, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Josef Kainar

Národnost: česká
Datum narození: 29. 6. 1917
Místo narození: Přerov
Datum úmrtí: 16. 11. 1971

Sdílejte tuto stránku s osobností Josef Kainar s vašimi sledujícími na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Dysgrafie? Víte co je NWO? Znáte pojem Formát A4? Vzpomněli byste si co označuje výraz Kašmír?

Klíčová slova: kdy se narodil Josef Kainar?, národnost, Kdy zemřel Josef Kainar, literatura, životopis, osobnosti, nežijící, kde se narodil Josef Kainar?, kdo to je, biografie, národnost, Josef Kainar, život, wikipedie, narození, Josef Kainar

Pojem Josef Kainar je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Zkusit najít heslo Josef Kainar v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Josef Kainar ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Josef Kainar ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz Josef Kainar ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo Josef Kainar na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Kainar například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Josef Kainar

Teďka už zajisté víte Kdo byl Josef Kainar? Kdy se narodil Josef Kainar? Kde se narodil Josef Kainar? Kdy zemřel Josef Kainar? Josef Kainar patří do kategorie Literatura

Kategorie literatura, mladý básník, josef Kainar, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Josef Kainar např. v populární Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Kainar i v jiné kategorii než je literatura.