Kdo je to?
Kdo byl Josef Kainar? Životopis Josef Kainar, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Josef Kainar

Kdo byl Josef Kainar? Životopis, informace, biografie, literatura

Josef Kainar byl český básník, dramatik, překladatel, hudebník, výtvarník a ilustrátor.
Josef se narodil 29. června 1917 v Přerově, otec byl železničář. Rodiče mezi sebou měli časté hádky a poměrně záhy se rozvedli, a tak chlapec žil od svých deseti let s otcem v jeho novém manželství, s macechou však zrovna moc nevycházel. To vše mělo vliv na jeho školní výsledky, které nebyly právě ohromující. Obecnou školu a gymnázium studoval v rodném městě, poté pokračoval na gymnáziu v Olomouci, nakonec odmaturoval v Hlučíně, poté, co se rodina přestěhovala do Ostravy. V roce 1934 jej neopětované city spolužačky, do které byl zamilován, dovedly až k pokusu o sebevraždu. Od roku 1936 přispíval do Studentského časopisu, o 2 roky později začal studovat češtinu a francouzštinu na Filozofické fakultě UK. Bohužel brzy došlo k násilnému uzavření vysokých škol na území tehdejšího Protektorátu, a tak se Josef přestěhoval zpět ke svému otci do Řepiště u Ostravy, kde pracoval na nádraží Ostrava-Přívoz, chvíli také na pile v Ostravici. Přitom si přivydělával jako kytarista a houslista v Doležalově tanečním orchestru. Po válce se již ke studiu nevrátil, usadil se natrvalo v Brně a pracoval pro komunistický deník Rovnost. Roku 1947 se poprvé oženil, manželství však nevydrželo dlouho. V letech 1945 až 49 byl kmenovým autorem Divadla satiry. Od roku 1947 se stal spisovatelem z povolání. Po roce 1956 odešel do Prahy, zde se podruhé oženil, aniž by i tentokrát bylo manželství šťastné. V roce 1970 se jako oddaný normalizačnímu režimu stal členem přípravného výboru Svazu československých spisovatelů. O rok později zemřel v Dobříši na infarkt. Jako slavná osobnost je pohřben na Vyšehradském hřbitově.
Kainarovo dílo bylo velmi obsáhlé, zejména co do žánrů: věnoval se zejména literatuře, ale dokázal kreslit i fotografovat, hrál na hudební nástroje i skládal, kreslil anekdoty apod. Kainarova poezie je ovlivněna mnohými vlivy jak z české, tak zahraniční provenience, můžeme vysledovat stopy R. M. Rilkeho, V. Holana, T. S. Eliota, V. Majakovského, místy také třeba českých lidových písní. Kainarovy básně originálním způsobem vyslovují existenciální problémy, které vycházejí ze života samotného autora, který sám prožíval skepsi z toho, jak se jedinec musí vyrovnávat s vlastním osudem. Lyrika Josefa Kainara by se dala charakterizovat dvojí tendencí: jednak je to objektivizace a na druhé straně groteskní nazírání. Toto může čtenář pozorovat v prvních sbírkách Příběhy a menší básně, Osudy či Nové mýty. Satirická je jeho tvorba dramatická - zatímco hra Cirkus plechový byla ještě kolektivním dílem, hra Akce Aibiš je již zcela Kainarova a pojednává o zhoubné síle atomové zbraně. Nejznámější Kainarovou hrou je bezesporu Ubu se vrací aneb Dršťky nebudou, kde je prostředí grotesky využito k ilustraci lidí, kteří baží po moci, přičemž zároveň se tu pranýřuje zbabělost a občanská konformita. Pro děti napsal Kainar sbírku veršů Říkadla. Po roce 1948 se Kainar přiklonil k novému režimu, což se projevuje ve sbírkách Veliká láska, Český sen a Člověka hořce mám rád. V 60. letech se do Kainarových básní „vkradlo“ blues a ve svých sbírkách plynule navazuje na své verše prvního období. Z básnických sbírek tohoto období můžeme jmenovat Lazar a píseň nebo Moje blues. Oproti tomu Včela na sněhu je souborem říkanek, tentokrát nikoliv pro děti, ale spíše pro dospěláky.Kdo byl Josef Kainar? Životopis Josef Kainar, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Josef Kainar

Národnost: česká
Datum narození: 29. 6. 1917
Místo narození: Přerov
Datum úmrtí: 16. 11. 1971

Líbí se stručný životopis s osobou Josef Kainar? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Čirok? Víte, co je to PPL? Znáte pojem Gateway? Rozumíte pojmu Konsenzus?

Klíčová slova: život, místo narození, Josef Kainar, wikipedie, wiki, narození, životopis, Josef Kainar, popis, osobnosti, datum narození, národnost, nežijící, národnost, literatura, kdy se narodil Josef Kainar?

Pojem Josef Kainar je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Josef Kainar v následujících vyhledávačích

Hledat frázi Josef Kainar v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat slovo Josef Kainar ve vyhledávači Yahoo

Hledat termín Josef Kainar ve Wikipedii

Vyhledat slovo Josef Kainar ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Josef Kainar ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Kainar například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v metavyhledávači Info.com, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Josef Kainar

Právě nyní již víte Kdo byl Josef Kainar? Kdy se narodil Josef Kainar? Kde se narodil Josef Kainar? Kdy zemřel Josef Kainar? Josef Kainar patří do sekce Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Josef Kainar např. v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Kainar i v jiné kategorii než je literatura.