Kdo je to?
Kdo byl Giovanni Boccaccio? Životopis Giovanni Boccaccio, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Giovanni Boccaccio?

Kdo byl Giovanni Boccaccio? Životopis, informace, biografie, literatura

Giovanni Boccaccio byl italský renesanční básník a novelista. Je považován za zakladatele italské renesanční literatury, resp. prózy. V té době se do prózy počítají povídky a novely, román je mnohem pozdější záležitostí.
Giovanni byl nemanželské dítě, což ale v Itálii v období renesance nebylo zásadním problémem. Otec jej poslal do Neapole, aby zde pro něj vyřizoval obchodní záležitosti. Giovanni byl však mnohem více umělec než obchodník, a tak se záhy ocitl na dvoře neapolského krále Roberta I. z Anjou, kde se seznámil s renesančním uměním a literaturou. Byl platonicky zamilován za královniny nemanželské dcery Marie Acquinské, kterou opěvoval ve svém prvním básnickém díle - Elegia di Madonna Fiammetta. Když se mu nedařilo v obchodním jednání, byl poslán na diplomatické mise do Avignonu a do Říma - zde byl mnohem úspěšnější, mimo jiné i proto, že mezitím začal studovat práva.
Dalším básnickým dílem Boccaccia byl pastýřský epos Fiesolské nymfy, které napsal roku 1344, a literární historií bylo oceněno jako první italský epos tohoto druhu.
Vrcholným dílem tohoto básníka však doposud zůstává Dekameron, který psal mezi lety 1348 až 1353. Jedná se o soubor stovky novel, které v deseti dnech vypráví deset lidí (7 žen a 3 muži), kteří utekli z Florencie na venkov, aby se zachránili před morem, který ve městě vypukl. Novely však mají téměř výhradně erotické náměty, což bylo trnem v oku katolické církvi. Prakticky ihned po vydání bylo dílo zařazeno na Index zakázaných knih, kde setrvalo až neuvěřitelně dlouho - do roku 1900. Boccaccio bral náměty ze svého života i pozorování jiných lidí, v jeho novelách vystupují jak šlechtici a bohatí lidé, tak i lidé chudí. Vypráví i milencích, milenkách i cizoložství. Dnešním čtenářům zvyklým na mnohem těžší kalibr erotických povídek a románů již tolik skandální nepřijde, a tak je velmi často zařazováno i na seznam povinné četby pro středoškoláky.
Básník zemřel ve věku asi 62 let (až do své smrti pilně pracoval a psal) a je pochován v kostele Chiesa dei Santi Jacopo e Filippo ve městě Certaldo.Kdo byl Giovanni Boccaccio? Životopis Giovanni Boccaccio, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Giovanni Boccaccio

Národnost: italská
Datum narození: 1313
Místo narození: Florencie
Datum úmrtí: 21. 12. 1375

Tento text (Giovanni Boccaccio) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Rozumíte pojmu Smalt? Rozumíte pojmu Balkon? Znáte definici termínu Nepotismus? Znáte pojem Kašmír?

Klíčová slova: nežijící, životopis, osobnosti, datum úmrtí, kde se narodil Giovanni Boccaccio?, popis, Giovanni Boccaccio, místo narození, kdo to je, datum narození, kdy se narodil Giovanni Boccaccio?, osobnost, informace, lexikon, literatura, národnost

Pojem Giovanni Boccaccio je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Giovanni Boccaccio hledejte v níže uvedených zdrojích

Zkusit najít Giovanni Boccaccio ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Giovanni Boccaccio ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Giovanni Boccaccio ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Giovanni Boccaccio ve vyhledávači Yahoo

Hledejte bez špehování slovo Giovanni Boccaccio ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Giovanni Boccaccio například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je Giovanni Boccaccio? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Giovanni Boccaccio? Kdy se narodil Giovanni Boccaccio? Kde se narodil Giovanni Boccaccio? Kdy zemřel Giovanni Boccaccio? Giovanni Boccaccio je v sekci Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Přes veškeré přiměřené úsilí tomu, aby informace na těchto stránkách byly správné, jejich přesnost nelze stoprocetně zaručit. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Giovanni Boccaccio třeba na české Wikipedii, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Giovanni Boccaccio i v jiné kategorii než je literatura.