Kdo je to?
Kdo byl Giovanni Boccaccio? Životopis Giovanni Boccaccio, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Giovanni Boccaccio

Kdo byl Giovanni Boccaccio? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Giovanni Boccaccio byl italský renesanční básník a novelista. Je považován za zakladatele italské renesanční literatury, resp. prózy. V té době se do prózy počítají povídky a novely, román je mnohem pozdější záležitostí.
Giovanni byl nemanželské dítě, což ale v Itálii v období renesance nebylo zásadním problémem. Otec jej poslal do Neapole, aby zde pro něj vyřizoval obchodní záležitosti. Giovanni byl však mnohem více umělec než obchodník, a tak se záhy ocitl na dvoře neapolského krále Roberta I. z Anjou, kde se seznámil s renesančním uměním a literaturou. Byl platonicky zamilován za královniny nemanželské dcery Marie Acquinské, kterou opěvoval ve svém prvním básnickém díle - Elegia di Madonna Fiammetta. Když se mu nedařilo v obchodním jednání, byl poslán na diplomatické mise do Avignonu a do Říma - zde byl mnohem úspěšnější, mimo jiné i proto, že mezitím začal studovat práva.
Dalším básnickým dílem Boccaccia byl pastýřský epos Fiesolské nymfy, které napsal roku 1344, a literární historií bylo oceněno jako první italský epos tohoto druhu.
Vrcholným dílem tohoto básníka však doposud zůstává Dekameron, který psal mezi lety 1348 až 1353. Jedná se o soubor stovky novel, které v deseti dnech vypráví deset lidí (7 žen a 3 muži), kteří utekli z Florencie na venkov, aby se zachránili před morem, který ve městě vypukl. Novely však mají téměř výhradně erotické náměty, což bylo trnem v oku katolické církvi. Prakticky ihned po vydání bylo dílo zařazeno na Index zakázaných knih, kde setrvalo až neuvěřitelně dlouho - do roku 1900. Boccaccio bral náměty ze svého života i pozorování jiných lidí, v jeho novelách vystupují jak šlechtici a bohatí lidé, tak i lidé chudí. Vypráví i milencích, milenkách i cizoložství. Dnešním čtenářům zvyklým na mnohem těžší kalibr erotických povídek a románů již tolik skandální nepřijde, a tak je velmi často zařazováno i na seznam povinné četby pro středoškoláky.
Básník zemřel ve věku asi 62 let (až do své smrti pilně pracoval a psal) a je pochován v kostele Chiesa dei Santi Jacopo e Filippo ve městě Certaldo.



Kdo byl Giovanni Boccaccio? Životopis Giovanni Boccaccio, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Giovanni Boccaccio

Národnost: italská
Datum narození: 1313
Místo narození: Florencie
Datum úmrtí: 21. 12. 1375

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Giovanni Boccaccio s rodinou a kamarády na společených (komunitních, sociálních) webech jako je Facebook, Reddit, síť X (Twitter) nebo Pinterest.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Rozumíte pojmu Goodwill? Vzpomněli byste si co označuje výraz Aritmetický průměr? Znáte definici termínu Katalogový podvod? Znáte termín Toast?

Klíčová slova: vysvětlení, národnost, kdo to je, informace, život, Kdy zemřel Giovanni Boccaccio, datum úmrtí, kde se narodil Giovanni Boccaccio?, lexikon, literatura, datum narození, životopis, kdo je Giovanni Boccaccio?, popis, místo narození, osobnost

Pojem Giovanni Boccaccio je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Giovanni Boccaccio

Hledat pojem Giovanni Boccaccio ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít frázi Giovanni Boccaccio ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Giovanni Boccaccio ve Wikimedia Commons

Zkusit najít Giovanni Boccaccio ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Giovanni Boccaccio ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Giovanni Boccaccio například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Giovanni Boccaccio

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Giovanni Boccaccio? Kdy se narodil Giovanni Boccaccio? Kde se narodil Giovanni Boccaccio? Kdy zemřel Giovanni Boccaccio? Giovanni Boccaccio je v kategorii Literatura

Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Giovanni Boccaccio dejme tomu třeba v projektu Wikipedia, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Giovanni Boccaccio i v jiné kategorii než je literatura.