Kdo je to?
Kdo byl Antonín Novotný? Životopis Antonín Novotný, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Antonín Novotný

Kdo byl Antonín Novotný? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Antonín Novotný byl dělník, komunistický politik a šestý československý prezident. Vyrůstal v pražské dělnické rodině a když se úspěšně vyučil strojním zámečníkem, pracoval několik let jako řemeslník. Do KSČ vstoupil už v roce 1921 a úspěšně působil v pražské organizaci. Později se přesunul do Hodonína a získal významné postavení v tamní komunistické buňce. V roce 1938 byla komunistická strana zakázána a Novotný se musel vrátit k dělnické profesi. Odstěhoval se proto zpět do Prahy a pracoval pro Spotřební družstvo Včela. Jako přesvědčený komunista však zůstal politicky aktivní a i pod nacistickou správou se snažil podporovat komunistické myšlenky. Z těchto důvodů byl roku 1941 poslán do koncentračního tábora Mauthausen, který se nacházel v Rakousku a patřil mezi největší koncentrační tábory.
Novotný byl z koncentračního tábora osvobozen až s koncem války v roce 1945 a okamžitě se vrátil k aktivní politice. Po volbách v roce 1948 se stal komunistickým poslancem a v té funkci působil dalších devět let. Díky předválečné činnosti a věznění v koncentračním táboře měl uvnitř strany pevné postavení, stoupal v komunistické hierarchii a roku 1953 se stal prvním tajemníkem ÚV KSČ. Po smrti Antonína Zápotockého si Sovětský svaz výslovně přál, aby se Novotný stal jeho nástupcem. Čeští komunisté se Moskvě podřídili a roku 1957 byl Novotný jednomyslně zvolen československým prezidentem.
Po tvrdých represích z 50. let se začátek Novotného funkčního období jevil nadějně. Nejtvrdší represe ustaly a díky amnestii bylo osvobozeno mnoho politických vězňů. Brzy se začaly projevovat rovněž velké ekonomické problémy spojené s plánovaným hospodářstvím. Ekonomické realitě se nedalo vyhnout, takže bylo nutné opustit některá dogmata a přijmout četné reformy. Když se situace začala zlepšovat, komunisté se snažili reformy zastavit, ale na to už byl reformní proces příliš silný a začal se projevovat v celé společnosti.
Sám Novotný se v prezidentské funkci cítil stále hůře a začal pochybovat, že na ni má dostatečné schopnosti, takže ani on nedokázal zastavit liberalizaci československé společnosti, navíc tento proces do určité míry podporoval. Postupně se uvnitř strany vytvořilo silné opoziční křídlo, které Novotného považovalo za neschopného. Na začátku roku 1968 už byla situace neudržitelná a Novotný odstoupil. Následně se stáhl z aktivní politiky, do které se už nikdy nevrátil. Na konci 60. let mu dokonce bylo zrušeno členství v KSČ, ale v 70. letech byl přijat zpět. Brzy nato prodělal infarkt a léčil se v sanatoriu, kde následně zdravotním problémům podlehl.
Novotného prezidenství se vyznačovalo postupnou liberalizací, na které se částečně podílel reformami a amnestiemi, ačkoli pozdější liberalizace z roku 1968 zřejmě byla příliš rozsáhlá i na Novotného a vyvolala období tvrdých represí, které je dnes známé pod názvem normalizace. Na Slovensku byl málo oblíbený, protože odmítal politickou i kulturní autonomii a snažil se vytvořit jednotný, silně pragocentrický stát. Jako celoživotní dělník měl výrazné mezery ve vzdělání a ve funkci prezidenta se často cítil intelektuálně nedostatečný, což vedlo k pochybnostem, ale také k nepřátelství vůči československé inteligenci. Kvůli nevzdělanosti a slabému vyjadřování byl častým terčem dobových vtipů, ale dnes je považován za jednoho z lepších komunistických prezidentů. Vedle liberálních reforem je oceňován také za odmítnutí přítomnosti sovětské armády na československém území.Kdo byl Antonín Novotný? Životopis Antonín Novotný, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Antonín Novotný

Národnost: česká
Datum narození: 10. prosince 1904
Místo narození: Letňany
Datum úmrtí: 28. ledna 1975

Zaujala vás biografie osobnosti Antonín Novotný? Potom se podělte s kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co označuje výraz Disimulace? Víte, co je to LTE? Znáte pojem Gumbo? Rozumíte pojmu Outdoor?

Klíčová slova: osobnost, národnost, datum narození, datum úmrtí, národnost, nežijící, osobnosti, politici, lexikon, kde se narodil Antonín Novotný?, narození, wikipedie, Kdy zemřel Antonín Novotný, vysvětlení, kdo to je, místo narození

Pojem Antonín Novotný je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Zkusit najít termín Antonín Novotný ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Antonín Novotný ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Antonín Novotný ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Antonín Novotný na Youtube

Najít slovo Antonín Novotný na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Antonín Novotný například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Biografie, životopis, kdo je to Antonín Novotný?

Právě jste zjistili Kdo byl Antonín Novotný? Kdy se narodil Antonín Novotný? Kde se narodil Antonín Novotný? Kdy zemřel Antonín Novotný? Antonín Novotný je v kategorii Politici

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost uvedených informací. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Antonín Novotný řekněme třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antonín Novotný i v jiné kategorii než je politici.

Víte, že rychlost vašeho hardware můžete změnit pomocí benchmarku?