Kdo je to?
Kdo byl James Madison? Životopis James Madison, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

James Madison

Kdo byl James Madison? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

James Madison byl filozof, americký politik a čtvrtý prezident Spojených států amerických. Narodil se 16. března 1751 v Port Conway ve státě Virginie jako nejstarší z dvanácti dětí. Dospělosti se dožilo jen šest dalších sourozenců. Jamesův otec James starší byl majitelem tabákových plantáží. James mladší v dětství dostával soukromé lekce mimo jiné z matematiky, jazyka, zeměpisu od skotského učitele Donalda Robertsona. Poté se další dva roky připravoval u reverenda Thomase Martina v Montpelieru ve Virginii ke studiu na vysoké škole. V roce 1769 pak nastoupil na College of New Jersey, což je dnešní Princetonská univerzita. I když se hodiny studia podepisovaly na jeho chatrném zdraví, přesto v roce 1771 úspěšně odpromoval. Poté na škole ještě nějaký čas setrval a pod vedením rektora Johna Witherspoona se učil hebrejštinu a politickou filozofii. Později studoval ještě právo.
Po ukončení studií na vysoké škole se vrátil do Montpelieru. Postavil se na stranu baptistických kazatelů ve Virginii. Ti byli obviněni, že kázali bez povolení anglikánské církve. Mezi lety 1776 až 1779 působil v zákonodárném sboru státu Virginie. Zde prosazoval právo na náboženskou svobodu, což se později promítlo v americké Listině práv. V tomto období se jeho bratranec reverend James Madison stal rektorem The College of William and Mary. Společně s Jeffersonem reverenda přesvědčili, aby prosadili snížení vlivu Anglie a anglikánské církve. V roce 1783 již jako delegát Kontinentálního kongresu přesvědčil zákonodárce Virginie, aby se vzdali části území na severozápadě země ve prospěch federální vlády. Toto později vedlo k vytvoření nových států. V roce 1887 pak bylo svoláno národní shromáždění na němž přednesl Madison Virginia Plan, což po značných úpravách lze považovat za stavební kámen americké ústavy. Proto je Madison často nazýván jejím otcem.
V roce 1789 se stal členem Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických. Zasadil se také o prosazení Listiny práv, ač k ní měl zpočátku spíše zamítavý postoj. V roce 1791 založil spolu s Thomasem Jeffersonem Demokraticky-republikánskou stranu. V roce 1801 byl Jefferson jmenován prezidentem a Madisona jmenoval ministrem zahraničí. V té době byla většina Evropy ve válce, přesto se snažil zachovat neutrální postoj Spojených států. Poté, když se Jefferson rozhodl již nekandidovat v příštích prezidentských volbách, se rozhodovalo v Demokraticky-republikánské straně o jeho nástupci mezi Madisonem a Monroem. Přednost dostal Madison, jenž pak jednoznačně ve volbách porazil federalistu Pinckneyho. Psal se rok 1808. V roce 1812 se Spojené státy pustily do války proti Spojenému království. Nicméně špatně vyhodnotil stav armády, jež dosahovala slabé úrovně, ale navíc podcenil její financování. Národní banka byla zavřená a bankéři ze severovýchodu odmítali válku financovat. Přesto se mu s vypětím všech sil a zdrojů podařilo dovést tento konflikt ke stavu, kdy nebyl vítěz. Válka byla oficiálně ukončena mírovou smlouvou v Gentu 24. prosince 1814. Nicméně lokální boje ještě nějaký čas pokračovaly.
Když v roce 1817 opustil úřad prezidenta, vrátil se zpět do Montpelieru, kde zdědil po svém otci pozemky i s otroky. James Madison byl od roku 1794 ženatý s Dolley Payne Todd, se kterou měl pouze nevlastního syna. Zemřel 28. června 1836 ve věku 85 let bez přímých potomků.Kdo byl James Madison? Životopis James Madison, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě James Madison

Národnost: americká
Datum narození: 16. března 1751
Místo narození: Port Conway, Virginie
Datum úmrtí: 28. června 1836

Popis osobnosti James Madison můžete sdílet se známými na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Kóta? Víte, co je to Deprese? Víte, co je to Grandle? Rozumíte pojmu Šikana?

Klíčová slova: datum úmrtí, místo narození, narození, James Madison, lexikon, kdo je James Madison?, osobnosti, popis, osobnost, politici, národnost, biografie, nežijící, Kdy zemřel James Madison, wiki, datum narození

Pojem James Madison je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi James Madison

Zkusit najít frázi James Madison v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat termín James Madison ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem James Madison ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo James Madison ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít heslo James Madison ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo James Madison například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby James Madison

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl James Madison? Kdy se narodil James Madison? Kde se narodil James Madison? Kdy zemřel James Madison? James Madison je v kategorii Politici

Kategorie politici, předsedkyně, james Madison, ilustrační obrázek

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Omlouváme se za případné neaktuální údaje a pravopisné chyby na webových stránkách. Snažíme se neustále zlepšovat obsah a kvalitu stránek, a vaše zpětná vazba je pro mě velmi důležitá. Děkujeme za pochopení.Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka James Madison řekněme ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost James Madison i v jiné kategorii než je politici.