Kdo je to?
Kdo byl Béla Bartók? Životopis Béla Bartók, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Béla Bartók

Kdo byl Béla Bartók? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Béla Bartók byl maďarský klavírista, skladatel, hudební pedagog a sběratel lidových písní.
Narodil se v Rakousku-Uhersku do maďarské rodiny. Od dětství projevoval nadání pro hudbu, pocházel však z nuznějších poměrů a cestu k muzice si musel vydobýt.
Po studiích se z Bartóka stal (především v zahraničí) uznávaný pianista. Měl poměrně široký repertoár, který doplňoval vlastními skladbami.
Z těch nejvýznamnějších zmiňme Allegro barbaro (1911), skladbu pro sólový klavír, která je jedním z jeho vrcholných děl a typickou ukázkou jeho skladatelského rukopisu - vlastní originální styl kombinovaný s prvky lidové písně. V témže roce pak Bartók přišel se svou jedinou operou Hrad Modrovousův.
Zásadní je Bartókova pozdějí, předválečná, tvorba - např. 5. smyčcový kvartet z roku 1934 nebo Sonáta pro dva klavíry a bicí nástroje (1937).
Béla Bartók není v hudbě uznávaný jen pro svou skladatelskou a uměleckou činnost, ale i jako vědec a pedagog. Mnoho let učil na Budapešťské akademii hru na klavír a věnoval se i komponování výukových skladeb (např. Mikrokosmos zacílený na výuku dětí). Zásadní je však jeho přínos sběratelství folklórní hudby - zajímal se o lidové písně maďarské, rumunské, slovenské, ukrajinské, ale třeby i turecké. Za svůj život nasbíral asi 10 000 lidových písní. Sesbírané soubory vycházely tiskem a přispěly tak k zachování řady lidových písní, které se postupně vytrácejí. Zároveň se Bartók folklórními písněmi inspiroval i ve své tvorbě.
Bartókovů osud byl silně ovlivněn dějinami přelomu 19. a 20. století. Narodil se v národnostním kotli Rakouska-Uherska, vybudoval si jméno, které znělo po celém světě, v meziválečném období však musel z Maďarska odejít a našel útočiště v Americe, kde také zemřel.Kdo byl Béla Bartók? Životopis Béla Bartók, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Základní informace o osobě Béla Bartók

Národnost: maďarská
Datum narození: 25. března 1881
Místo narození: Velký sv. Mikuláš, dnešní Rumunsko
Datum úmrtí: 26. září 1945

Líbí se stručný životopis s osobou Béla Bartók? Pak se podělte s jinými osobami na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Dřevoplast? Vzpomněli byste si na význam slova Brynza? Vzpomenete si na definici slova OnlyFans? Znáte definici termínu Home Office?

Klíčová slova: kde se narodil Béla Bartók?, Béla Bartók, informace, osobnost, hudba, lexikon, životopis, kdo je Béla Bartók?, vysvětlení, popis, kdy se narodil Béla Bartók?, život, wikipedie, národnost, zajímavosti, narození

Pojem Béla Bartók je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Béla Bartók

Zkusit najít frázi Béla Bartók ve vyhledávači Yahoo

Hledat výraz Béla Bartók ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít termín Béla Bartók v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat termín Béla Bartók ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít frázi Béla Bartók ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Béla Bartók například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, v Google obrázcích nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Životopis, kdo je Béla Bartók? Stručná biografie

Právě nyní již víte Kdo byl Béla Bartók? Kdy se narodil Béla Bartók? Kde se narodil Béla Bartók? Kdy zemřel Béla Bartók? Béla Bartók je v kategorii Hudba

Kategorie hudba, oranžové housle, béla Bartók, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Béla Bartók třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Béla Bartók i v jiné kategorii než je hudba.