Kdo je to?
Kdo byl Béla Bartók? Životopis Béla Bartók, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Kdo byl Béla Bartók?

Kdo byl Béla Bartók? Životopis, informace, biografie, hudba

Béla Bartók byl maďarský klavírista, skladatel, hudební pedagog a sběratel lidových písní.
Narodil se v Rakousku-Uhersku do maďarské rodiny. Od dětství projevoval nadání pro hudbu, pocházel však z nuznějších poměrů a cestu k muzice si musel vydobýt.
Po studiích se z Bartóka stal (především v zahraničí) uznávaný pianista. Měl poměrně široký repertoár, který doplňoval vlastními skladbami.
Z těch nejvýznamnějších zmiňme Allegro barbaro (1911), skladbu pro sólový klavír, která je jedním z jeho vrcholných děl a typickou ukázkou jeho skladatelského rukopisu - vlastní originální styl kombinovaný s prvky lidové písně. V témže roce pak Bartók přišel se svou jedinou operou Hrad Modrovousův.
Zásadní je Bartókova pozdějí, předválečná, tvorba - např. 5. smyčcový kvartet z roku 1934 nebo Sonáta pro dva klavíry a bicí nástroje (1937).
Béla Bartók není v hudbě uznávaný jen pro svou skladatelskou a uměleckou činnost, ale i jako vědec a pedagog. Mnoho let učil na Budapešťské akademii hru na klavír a věnoval se i komponování výukových skladeb (např. Mikrokosmos zacílený na výuku dětí). Zásadní je však jeho přínos sběratelství folklórní hudby - zajímal se o lidové písně maďarské, rumunské, slovenské, ukrajinské, ale třeby i turecké. Za svůj život nasbíral asi 10 000 lidových písní. Sesbírané soubory vycházely tiskem a přispěly tak k zachování řady lidových písní, které se postupně vytrácejí. Zároveň se Bartók folklórními písněmi inspiroval i ve své tvorbě.
Bartókovů osud byl silně ovlivněn dějinami přelomu 19. a 20. století. Narodil se v národnostním kotli Rakouska-Uherska, vybudoval si jméno, které znělo po celém světě, v meziválečném období však musel z Maďarska odejít a našel útočiště v Americe, kde také zemřel.Kdo byl Béla Bartók? Životopis Béla Bartók, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní data o osobě Béla Bartók

Národnost: maďarská
Datum narození: 25. března 1881
Místo narození: Velký sv. Mikuláš, dnešní Rumunsko
Datum úmrtí: 26. září 1945

Tento text (Béla Bartók) můžete samozřejmě sdílet s vašimi známými a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Pavlač? Znáte termín Slovo podřazené? Vzpomenete si na definici slova NASCAR? Víte, co je to Elektorát?

Klíčová slova: datum úmrtí, informace, Béla Bartók, datum narození, nežijící, vysvětlení, wiki, životopis, hudba, kdy se narodil Béla Bartók?, život, osobnost, osobnosti, popis, biografie, lexikon

Pojem Béla Bartók je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Hledat termín Béla Bartók ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Béla Bartók ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Béla Bartók ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Béla Bartók ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Béla Bartók například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Béla Bartók?

Nyní již víte Kdo byl Béla Bartók? Kdy se narodil Béla Bartók? Kde se narodil Béla Bartók? Kdy zemřel Béla Bartók? Béla Bartók je v sekci Hudba

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Zkuste též najít osobnost, osobu, člověka Béla Bartók například na české Wikipedii, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Béla Bartók i v jiné kategorii než je hudba.