Kdo je to?
Kdo byla Jarmila Loukotková? Životopis Jarmila Loukotková, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Jarmila Loukotková

Kdo byla Jarmila Loukotková? Životopis, informace, biografie, literatura

Jarmila Loukotková byla česká spisovatelka, novinářka a překladatelka.
Vystudovala estetiku a francouzštinu na Univerzitě Karlově.
Loukotková na začátku kariéry pracovala v běžných zaměstnáních, poměrně brzy se však začala věnovat literatuře. Její próza je typická historickými náměty, často antickými. I přesto, že její nejvýznamnějších díla vznikala v Československu 50. a 60. let, obvykle nejsou ideologicky zabarvená (případně jen mírně), čímž se její tvorba liší od běžně vydávané literatury v daném období.
Svůj možná nejznámější román vydala Loukotková hned na začátku své spisovatelské kariéry. V roce 1949 vyšel její román Není římského lidu, který vypráví osudy křesťanů za vlády císaře Nerona a také příběh arbitra vkusu na Neronově dvoře známého jako Petronius. Námět knihy je velmi podobný jako román nobelisty Sienkiewicze Quo Vadis.
Další zásadní romány pak Loukotkové vycházely v 50. letech. Jde především o další známý román Navzdory básník zpívá (1957), zpracovávající životní osudy slavného prokletého básníka Francoise Villona. Do tohoto období se také datují knihy s dalším antickým námětem - hlavním hrdinou je tu Spartakus. Romány se věnují Spartakovu životu, jeho slavnému povstání, ale také událostem, které se odehrály po potlačení povstání. Jde o romány Spartakus 1: Před námi boj (1950) a Spartakus 2: Smrtí boj nekončí (1957).
Z roku 1957 také pochází další román, tentokrát s námětem středověkým: Bůh či ďábel (1957) o Johance z Arku a jejích následovnících.
V 60. a 70. letech se Loukotková částečně odklonila od historických látek. Psala například literaturu pro mládež (např. Liána smrti, 1968; Vstup do ráje zakázán, 1969) nebo psychologickou prózu či obecně současnou prózu (Dar jitra prvého, 1971; Medúza, 1973). Zajímavým románem z tohoto období je Odměna (1975), která je psychologickým krimi thrillerem a kvalitní literární studií člověka, který se vydá na dráhu zločinu.
I v tomto období však Loutková psala historické romány - např. Pro koho krev (1968) zpracovávající povstání otroků na Sicílii z období před naším letopočtem, nebo Pod maskou smích (1977), který je příběhem z antického Říma věnovaným Publiu Terentiovi, autoru antických komedií. (Můžeme vidět, že některé náměty se do tvorby Loukotkové periodicky vracely či se navzájem podobaly).
V 80. a 90. letech Jarmila Loukotková dál psala, nicméně již výrazně méně než v předchozích dekádách. Z tohoto období například zmiňme romány opět zasazené do starého Říma Doma lidé umírají (1983) nebo Křik neviditelných pávů (1997). Z jiných žánrů pak připomeňme ještě třeba Žít jednou spolu - romantický krimi příběh.
Kromě literatury se věnovala také přispívání do odborných lingvistických a literárně-vědných časopisů. Pracovala též jako překladatelka - zřejmě nejvýznamnější jsou její překlady Francoise Villona, které ji také inspirovaly k napsání zmíněného románu Navzdory básník zpívá.
Jejím otcem byl Čestmír Loukotka, významný český etnolog a lingvista.Kdo byla Jarmila Loukotková? Životopis Jarmila Loukotková, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Jarmila Loukotková

Národnost: česká
Datum narození: 14. dubna 1923
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 29. října 2007

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Jarmila Loukotková s jinými lidmina sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Vintage? Znáte termín Mykologie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Scientologie? Víte, co je to Opičí neštovice?

Klíčová slova: lexikon, Jarmila Loukotková, osobnost, národnost, kdy se narodila Jarmila Loukotková?, nežijící, wikipedie, narození, místo narození, Jarmila Loukotková, zajímavosti, životopis, informace, kdo je Jarmila Loukotková?, datum narození, biografie

Pojem Jarmila Loukotková je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Jarmila Loukotková

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jarmila Loukotková ve Wikimedia Commons

Najít pojem Jarmila Loukotková ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Jarmila Loukotková na Youtube

Hledat slovo Jarmila Loukotková ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Jarmila Loukotková ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Jarmila Loukotková například ve fulltextu Yahoo.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v evropském vyhledávači Qwant, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jarmila Loukotková

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byla Jarmila Loukotková? Kdy se narodila Jarmila Loukotková? Kde se narodila Jarmila Loukotková? Kdy zemřela Jarmila Loukotková? Jarmila Loukotková je v kategorii Literatura

Text napsán pro Superia.cz. Omlouváme se za možné chyby v textech. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Jarmila Loukotková řekněme v projektu Wikipedia, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jarmila Loukotková i v jiné kategorii než je literatura.