Kdo je to?
Kdo byl Michail Bulgakov? Životopis Michail Bulgakov, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Michail Bulgakov

Kdo byl Michail Bulgakov? Životopis, informace, biografie, literatura

Ruský a sovětský romanopisec, povídkář, dramatik, satirik a lékař, plným jménem Michail Afanasjevič Bulgakov, se narodil v Kyjevě. Byl nejstarším synem profesora teologie a bývalé učitelky. Po absolvování gymnázia v Kyjevě nastoupil na Bogomolcovu lékařkou univerzitu. V roce 1916 se stal lékařem. Působil jako polní doktor na Kavkaze, kde se začal věnovat novinařině. Práci polního lékaře vykonával i v 1. světové válce. Přestože byl, dalo by se říct, oblíbencem Stalinova režimu, sám jej příliš vážně nebral. Ve své tvorbě tak často pranýřoval totalitní myšlení. To nebylo režimu právě pohodlné. Bulgakov měl zakázáno emigrovat nebo navštívit příbuzné na Západě. V roce 1929 bylo veškeré jeho dílo zakázáno. V posledním desetiletí svého života pracoval na svém vrcholném díle Mistr a Markétka, psal divadelní hry, kritiky a povídky. Dožil se však vydání pouze jediného svého díla, románu Bílá garda. Zemřel ve věku 48 let na selhání ledvin.
Osudná vejce (1925, první publikovaná povídka), Ďábel (1925, samostatné povídky), Bílá garda 1923-1924, román s tématikou občanské války v Kyjevě), Útěk (divadelní hra), Psí srdce (1925, krátká novela), Zápisky mladého lékaře (1923, autobiografické povídky o začátcích mladého lékaře), Morfium(1926, náleží k povídkám s lékařskou tématikou. Líčí zápas lékaře s drogou), Zápisky na manžetách (mapují první dva roky autorovy spisovatelské dráhy), Život pana Moliéra (životopisný román) Dny Turbinových (divadelní hra zpracovávající téma románu Bílá garda) Miniatury (povídky a fejetony zasazené na Kavkaz, v době občanské války.) O prospěšnosti alkoholismu (humorným pohledem o tabuizovaných tématech.)
Mistr a Markétka je vrcholným a posledním dílem autora, na němž pracoval až do konce svého života. Většina děl byla napsána do šuplíku a svého vydání se dočkala až dlouho po autorově smrti.Kdo byl Michail Bulgakov? Životopis Michail Bulgakov, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Michail Bulgakov

Národnost: ruská
Datum narození: 14. 5. 1891
Místo narození: Kyjev
Datum úmrtí: 10. 3. 1940

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Michail Bulgakov s vašimi známými a kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Decentralizace? Znáte pojem KWh? Vzpomenete si na definici slova Výsledovka? Vzpomenete si na definici slova Ego?

Klíčová slova: Kdy zemřel Michail Bulgakov, vysvětlení, popis, život, lexikon, Michail Bulgakov, literatura, národnost, biografie, informace, zajímavosti, nežijící, místo narození, literatura, životopis, kdo to je

Pojem Michail Bulgakov je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Vyhledat výraz Michail Bulgakov v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít pojem Michail Bulgakov ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Michail Bulgakov ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat heslo Michail Bulgakov ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat pojem Michail Bulgakov na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Michail Bulgakov například v Google obrázcích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikipedii nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Životopis, kdo je Michail Bulgakov? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Michail Bulgakov? Kdy se narodil Michail Bulgakov? Kde se narodil Michail Bulgakov? Kdy zemřel Michail Bulgakov? Michail Bulgakov se nachází v sekci Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Michail Bulgakov třeba v české Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Michail Bulgakov i v jiné kategorii než je literatura.