Kdo je to?
Kdo je Zdenek Merta? Životopis Zdenek Merta, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Zdenek Merta

Kdo je Zdenek Merta? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Zdenek Merta je český klavírista, producent a hudební skladatel. Merta se narodil v Hranicích. V mládí se přestěhoval do Prahy, kde studoval na Státní konzervatoři varhany a dirigování. Během studia na konzervatoři spolupracoval s herečkou Petrou Černockou. Po úspěšném dokončení konzervatoře pokračoval studiem na pražské HAMU (Hudební a taneční fakultu múzických umění). Po dokončení HAMU pracoval na různých hudebních projektech s dalšími hudebníky.
Se zpěvákem Stanislavem Mošou společně napsali celkem sedm muzikálů pro Městské divadlo Brno (Sny svatojánských nocí, Bastard, Babylon, Svět plný andělů, Zahrada divů, Peklo a Očistec). Byl nominován na divadelní Cenu Alfréda Radoka za muzikály Babylon a Svět plný andělů. Napsal také hudbu pro divadelní hry a muzikály Ptákoviny, Casanova, Ferdinand kd’e Ste, La Roulette a Nahá múza (tento muzikál napsal s manželkou Zorou Jandovou). Dále napsal hudbu pro televizní filmy Summer with Ghosts (2003), Hranaři (2011), Probudím se včera (2012) nebo Zločin v Polné (2016).
V pražském jazzovém klubu Reduta prezentoval dvě autorské vystoupení pod názvy Trochu jinak (se zpěvačkou Petrou Janů) a Premiéra (se Zorou Jandovou). Společně s Hanou Hegerovou moderovali publicistický pořad o hudbě na Československé televizi.
Jeho symfonickou skladbu The Last Century poprvé zahrála Filharmonie Brno roku 2010. Jeho symfonie Saint Petersburg a skladba Via Lucis měla premiéru právě v ruském Petrohradě.
Merta za svůj život napsal celkem tři knihy: Pražská svatba a jiné erotické povídky, Křížem krážem, Hudba je zázrak. Občas píše články do časopisů.
Zdeněk Merta je ženatý se zpěvačkou Zorou Jandovou, se kterou má dvě dcery (Ester a Viktorie). Společně také napsali a produkovali písně pro děti v projektu s názvem Ryba z Havaje.Kdo je Zdenek Merta? Životopis Zdenek Merta, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní informace o osobě Zdenek Merta

Národnost: česká
Datum narození: 25. 4. 1951
Místo narození: Hranice na Moravě, Československo

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Zdenek Merta sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Epifora? Pamatujete si definici pojmu Byreta? Vzpomněli byste si co znamená slovo Umění? Vzpomněli byste si co znamená slovo Palmarín?

Klíčová slova: místo narození, wikipedie, Zdenek Merta, hudba, životopis, lexikon, vysvětlení, osobnost, informace, zajímavosti, kde se narodil Zdenek Merta?, kdo je Zdenek Merta?, narození, popis, národnost, hudba

Pojem Zdenek Merta je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Zdenek Merta

Vyhledat výraz Zdenek Merta ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Zdenek Merta ve Wikimedia Commons

Zkusit najít Zdenek Merta ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Zdenek Merta ve Wikipedii

Vyhledat termín Zdenek Merta na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Zdenek Merta například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, v Google obrázcích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Zdenek Merta

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo je to Zdenek Merta? Kdy se narodil Zdenek Merta? Kde se narodil Zdenek Merta? Zdenek Merta je v sekci Hudba

Kategorie hudba, zelené housle, zdenek Merta, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Zdenek Merta řekněme v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Zdenek Merta i v jiné kategorii než je hudba.