Kdo je to?
Kdo byla Dalida? Životopis Dalida, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Dalida

Kdo byla Dalida? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Dalida, vlastním jménem Iolanda Cristina Gigliotti, byla úspěšná francouzská zpěvačka, občasná filmová herečka. Dalida se narodila v egyptském hlavním městě Káhira dvoum italským rodičům a měla dva starší bratry Orlanda a Bruna (Orlando se později stal jejím manažerem a producentem). Do čtyř let věku musela na dvě oční operace, ale problémy s očima ji pronásledovaly do konce života.
Studovala střední školu, aby se z ní později stala sekretářka. Zde se naučila mluvit italsky, arabsky, francouzsky, německy a anglicky. Chtěla se stát filmovou herečkou a v 17 letech zvítězila v soutěži krásy Miss Ondina a ve 21 letech v soutěži Miss Egypt. Díky tomu získala hlavní roli ve filmu Sklenka vody a cigareta, kde tancovala a zpívala. Celkem si zahrála ve více než deseti filmech.
Dalida od dětství ráda zpívala a v roce 1954 se přestěhovala do Francie. Tam začala vystupovat po kabaretech pod pseudonymem Dalida. Pěveckou kariéru nastartovala přezpíváním známých hitů z 50. let. Její debutová píseň nesla názvem Madona. Postupně její hvězda začala stoupat, což dokazovaly také spolupráce s věhlasnými francouzskými skladateli jako Pierre Delanoë, Pascal Sevran, Didier Barbelivien, Serge Lama. Většinou zpívala písně s hlubokými lidskými příběhy a od 70. let začala jako první francouzská zpěvačka zpívat ve stylu disco. V roce 1976 nahrála disco verzi singlu J’attendrai. Během svého života vydala 38 studiových alb, kterých se prodalo skoro 130 milionů nosičů na celém světě. Jako první zpěvačka na světě získala diamantovou desku za 85 milionů prodaných nosičů. Své písně zpívala kromě francouzštiny (více než 600) také italsky (kolem 400 písní), italsky, řecky, německy, japonsky, anglicky, hebrejsky, nizozemsky a španělsky.
Roku 1968 získala významné ocenění Rubínový kříž rytíře umění, věd a literatury. Ve stejném roce získala z rukou francouzského prezidenta Ch. de Gaulle Medaili Prezidenta republiky. Byla označovaná jako Disco královna, Zpěvačka míru, Mademoiselle Bambino a další.
Dalida neměla nikdy děti a stálého partnera. V 80. letech začala cítit přepracovanost a trpěla depresemi. Svůj život ukončila sama předávkováním barbituráty ve svém bytě v roce 1987 ve věku 54 let. Nechala po sobě vzkaz s textem: „Promiňte mi, život je pro mne nesnesitelný. V roce 2016 o jejím životě vznikl životopisný film Dalida.Kdo byla Dalida? Životopis Dalida, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Základní informace o osobě Dalida

Národnost: francouzská
Datum narození: 17. 1. 1933
Místo narození: Káhira, Egypt
Datum úmrtí: 3. 5. 1987

Líbí se stručný životopis s osobou Dalida? Pak se podělte s vašimi sledujícími na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pamatujete si definici pojmu Diferenciace? Znáte definici termínu Cirhóza jater? Znáte termín Dimise? Pamatujete si definici pojmu Asanace?

Klíčová slova: popis, informace, kdo to je, život, datum narození, datum úmrtí, Dalida, hudba, osobnosti, zajímavosti, lexikon, místo narození, nežijící, vysvětlení, kdy se narodila Dalida?, národnost

Pojem Dalida je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Dalida

Vyhledat termín Dalida na Google.cz

Vyhledat termín Dalida na Google obrázcích

Zkusit najít výraz Dalida ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Dalida ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Dalida ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Dalida například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, v metavyhledávači Info.com, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby Dalida

Právě jste zjistili Kdo byla Dalida? Kdy se narodila Dalida? Kde se narodila Dalida? Kdy zemřela Dalida? Dalida patří do kategorie Hudba

Kategorie hudba, xylofon, dalida, ilustrační obrázek

Text vytvořen pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Dalida řekněme v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Dalida i v jiné kategorii než je hudba.