Kdo je to?
Kdo byl H. G. Wells? Životopis H. G. Wells, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl H. G. Wells?

Kdo byl H. G. Wells? Životopis, informace, biografie, literatura

Herbert George Wells se narodil 21. září 1866 v Bromley. Tento anglický spisovatel je považován za jednoho z průkopníků science fiction. Narodil se ve velmi chudé rodině. V dětství byl po úraze na nějaký čas upoután na lůžko. Tento čas vyplnil četbou knih a naprosto propadl vášni pro literaturu.
Roku 1874 nastoupil jako student na Obchodní akademii Thomase Morleyho. V roce 1880 se Wellsova rodina rozpadla a on se s matkou odstěhoval do Sussexu do městečka Uppark. V nedalekém Midhurstu se učil drogistou, následně nastoupil na místní gymnázium a pak na naléhání matky šel do učení na obchodního příručího. Toto období se později projevilo v jeho tvorbě v románech The Wheels of Chance a Kipps.
Roku 1883 se vrátil na gymnázium v Midhurstu jako student a později jako pomocný učitel. V roce 1884 získal stipendium na Normal School of Science, avšak nejspíš pro mnohočetné společenské a tvůrčí zájmy o stipendium přišel. V té době se účastnil mnoha veřejných diskuzí a přednášek a stále více se klonil k myšlenkám socialismu. To se v nemalé míře posléze promítlo do jeho tvorby. V roce 1887 se léčil s tuberkulózou a našel azyl u své tety. Tam se sblížil se svou sestřenicí Isabel Mary Wellsovou, kterou si v roce 1891 vzal za ženu. Jeho zdraví mu neumožnilo nadále učit, naštěstí se však zvyšoval zájem o jeho tvorbu a on se mohl naplno věnovat psaní.
Prvním Wellsovým bestsellerem se v roce 1891 stalo dílo Anticipations. Jeho prvním knižním vydáním byla kniha Stroj času v roce 1895. Hned v dalším roce přišel s románem Ostrov doktora Moreaua. Ten však kritika jednoznačně odsoudila jako velmi drsné a kruté dílo. V roce 1897 vyšel román Neviditelný a Wells se těšil všeobecnému uznání. O rok později mu vyšel vědeckofantastický román Válka světů. Později (1909) přišel ještě se sociálním románem Anna Veronika.
Snad kvůi poměrům, z nichž vzešel, měl Wells velmi silné vazby k socialismu a v roce 1920 již jako věhlasný autor přijal pozvání Maxima Gorkého a navštívil Rusko. Zde se osobně setkal s Leninem. Později se sešel také se Stalinem, avšak po tomto setkání u něj převládaly rozporuplné pocity. Politické názory a jistá zatrpklost se však stále více promítaly také do jeho tvorby (román Diktátor či Rusko v mlze).
Na sklonku života jeho literární hvězda již padala strmě dolů a byl spíše zatrpklý ve vnímání společnosti. Dvacáté století označil jako věk marnosti a 13. srpna 1946 ve věku 79 let zemřel ve svém domě v Londýně.Kdo byl H. G. Wells? Životopis H. G. Wells, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě H. G. Wells

Národnost: anglická
Datum narození: 21. září 1866
Místo narození: Bromley High Street, Londýn, Velká Británie
Datum úmrtí: 13. srpna 1946

Popis osobnosti H. G. Wells můžete sdílet s dalšími osobami prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Suspenze? Znáte termín Percentil? Vzpomenete si na definici slova Router? Víte, co je to Ceteris paribus?

Klíčová slova: H. G. Wells, místo narození, literatura, kdy se narodil H. G. Wells?, informace, národnost, datum úmrtí, nežijící, zajímavosti, literatura, národnost, wiki, popis, narození, kdo je H. G. Wells?, datum narození

Pojem H. G. Wells je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat pojem H. G. Wells ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem H. G. Wells na Youtube

Zkusit najít pojem H. G. Wells v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít heslo H. G. Wells ve vyhledávači Yandex

Najít výraz H. G. Wells ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo H. G. Wells například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Yahoo.com nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Biografie, životopis, kdo je to H. G. Wells?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl H. G. Wells? Kdy se narodil H. G. Wells? Kde se narodil H. G. Wells? Kdy zemřel H. G. Wells? H. G. Wells patří do kategorie Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka H. G. Wells třeba ve Wikipedii, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost H. G. Wells i v jiné kategorii než je literatura.