Kdo je to?
Kdo byl H. G. Wells? Životopis H. G. Wells, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl H. G. Wells?

Kdo byl H. G. Wells? Životopis, informace, biografie, literatura

Herbert George Wells se narodil 21. září 1866 v Bromley. Tento anglický spisovatel je považován za jednoho z průkopníků science fiction. Narodil se ve velmi chudé rodině. V dětství byl po úraze na nějaký čas upoután na lůžko. Tento čas vyplnil četbou knih a naprosto propadl vášni pro literaturu.
Roku 1874 nastoupil jako student na Obchodní akademii Thomase Morleyho. V roce 1880 se Wellsova rodina rozpadla a on se s matkou odstěhoval do Sussexu do městečka Uppark. V nedalekém Midhurstu se učil drogistou, následně nastoupil na místní gymnázium a pak na naléhání matky šel do učení na obchodního příručího. Toto období se později projevilo v jeho tvorbě v románech The Wheels of Chance a Kipps.
Roku 1883 se vrátil na gymnázium v Midhurstu jako student a později jako pomocný učitel. V roce 1884 získal stipendium na Normal School of Science, avšak nejspíš pro mnohočetné společenské a tvůrčí zájmy o stipendium přišel. V té době se účastnil mnoha veřejných diskuzí a přednášek a stále více se klonil k myšlenkám socialismu. To se v nemalé míře posléze promítlo do jeho tvorby. V roce 1887 se léčil s tuberkulózou a našel azyl u své tety. Tam se sblížil se svou sestřenicí Isabel Mary Wellsovou, kterou si v roce 1891 vzal za ženu. Jeho zdraví mu neumožnilo nadále učit, naštěstí se však zvyšoval zájem o jeho tvorbu a on se mohl naplno věnovat psaní.
Prvním Wellsovým bestsellerem se v roce 1891 stalo dílo Anticipations. Jeho prvním knižním vydáním byla kniha Stroj času v roce 1895. Hned v dalším roce přišel s románem Ostrov doktora Moreaua. Ten však kritika jednoznačně odsoudila jako velmi drsné a kruté dílo. V roce 1897 vyšel román Neviditelný a Wells se těšil všeobecnému uznání. O rok později mu vyšel vědeckofantastický román Válka světů. Později (1909) přišel ještě se sociálním románem Anna Veronika.
Snad kvůi poměrům, z nichž vzešel, měl Wells velmi silné vazby k socialismu a v roce 1920 již jako věhlasný autor přijal pozvání Maxima Gorkého a navštívil Rusko. Zde se osobně setkal s Leninem. Později se sešel také se Stalinem, avšak po tomto setkání u něj převládaly rozporuplné pocity. Politické názory a jistá zatrpklost se však stále více promítaly také do jeho tvorby (román Diktátor či Rusko v mlze).
Na sklonku života jeho literární hvězda již padala strmě dolů a byl spíše zatrpklý ve vnímání společnosti. Dvacáté století označil jako věk marnosti a 13. srpna 1946 ve věku 79 let zemřel ve svém domě v Londýně.Kdo byl H. G. Wells? Životopis H. G. Wells, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě H. G. Wells

Národnost: anglická
Datum narození: 21. září 1866
Místo narození: Bromley High Street, Londýn, Velká Británie
Datum úmrtí: 13. srpna 1946

Zaujala vás biografie osobnosti H. G. Wells? Potom se podělte s blízkými na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Jalovice? Vzpomenete si na definici slova Canting? Vzpomenete si na definici slova Voucher? Vzpomněli byste si na význam slova Husokachna?

Klíčová slova: H. G. Wells, národnost, osobnost, wikipedie, kdo je H. G. Wells?, nežijící, literatura, kdy se narodil H. G. Wells?, vysvětlení, narození, národnost, osobnosti, datum úmrtí, lexikon, kde se narodil H. G. Wells?, wiki

Pojem H. G. Wells je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu H. G. Wells zkuste tyto odkazy

Vyhledat termín H. G. Wells ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem H. G. Wells na Youtube

Vyhledat heslo H. G. Wells ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít termín H. G. Wells ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo H. G. Wells ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo H. G. Wells například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Yahoo.com, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Stručná biografie, resp. životopis osoby H. G. Wells

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl H. G. Wells? Kdy se narodil H. G. Wells? Kde se narodil H. G. Wells? Kdy zemřel H. G. Wells? H. G. Wells patří do sekce Literatura

Text vytvořen pro server Superia.cz. Omlouváme se za možné chyby v textech. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka H. G. Wells řekněme v internetové Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost H. G. Wells i v jiné kategorii než je literatura.