Kdo je to?
Kdo byl Edmund Kampián? Životopis Edmund Kampián, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Kdo byl Edmund Kampián?

Kdo byl Edmund Kampián? Životopis, informace, biografie, křesťanství

Svatý Edmund Kampián, rodným jménem Edmund Campion, byl anglický jezuita, misionář, teolog, katolík, světec a mučedník, který byl za své názory a nelegální misionářské výpravy popraven. Edmund se narodil do rodiny knihkupce v Londýně. Od malička vykazoval mimořádnou inteligenci a v patnácti letech byl představen tehdejší anglické katolické královně Marii Tudorovně (1555). V 17 letech získal stipendium, které mu zajistilo studium v Oxfordu na St. John’s College. Na univerzitě studoval filosofii, historii a teologii. Po třech letech studia získal bakalářský titul (1560) a v roce 1564 získal magisterský titul z filosofie.
Po studiu odpřísáhnul věrnost královně Alžbětě a celé anglikánské církvi. Následně byl jmenován diákonem anglikánské církve. Na Oxfordu působil také jako přednášející. Díky svému intelektu, společenskému vystupování a organizačním schopnostem se dostal na královský dvůr, kde se stal oblíbencem u lorda Williama Cecila a Roberta Dudleye.
Edmund začal od roku 1565 tíhnout více ke katolicismu a v roce 1569 odřekl před královnou přísahu k ní a k anglikánské církvi. Poté odjel do Irska, kde se aktivně podílel jako politik a v parlamentu v Dublin pronesl několik projevů na podporu katolicismu. V Dublinu začal Kampián pracovat na místní univerzitě. Započal práci o dějinách Irska, kterou však nikdy nedokončil. Kvůli jeho katolickému přesvědčení proti sobě poštval řadu protestantských duchovních a vlivných osobností jak z irské, tak i anglické šlechty. Proto se raději v roce 1571 přestěhoval z Dublinu do Nizozemska.
Během let 1571 – 1573 studoval teologii v Douai (dnešní Francie) a definitivně se z něj stal katolík. Po studiích se vydal pěšky do Říma, kde vstoupil v roce 1573 do místního jezuitského řádu. Jako novic působil v Českých zemích od roku 1573 (Brno) do roku 1574 (Praha). V Praze byl jmenován profesorem a dalších šest let učil rétoriku a filosofii na pražském Klementinu. Po vysvěcení na kněze sloužil 8. 9. 1578 první mši v kostele sv. Salvátora. Z Prahy se přesunul do Vídně (1580), odkud záhy odešel zpět do Anglie jako misionář. V Anglii sloužil ilegální mše, udílel svátosti a kázal v rodinách. Za to byl v roce 1581 uvězněn v Londýně ve hradu Tower. Ve vězení byl mučen a vyslýchán. Nakonec byl odsouzen k smrti oběšením a rozčtvrcením. Rozsudek byl vykonán 1. 12. 1581. Edmund Kampián měl v den smrti 41 let.
Během života napsal několik politicko-náboženských spisů a knih (Dvě knihy o dějinách Irska, Dějiny Anglie, Skotska a Irska a další).
V roce 1970 byl Papežem sv. Pavlem VI. prohlášen za svatého.Kdo byl Edmund Kampián? Životopis Edmund Kampián, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Základní údaje o osobě Edmund Kampián

Národnost: anglická
Datum narození: 25. 1. 1540
Místo narození: Londýn, Anglie
Datum úmrtí: 1. 12. 1581

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Edmund Kampián s vašimi přáteli na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Víte co je Frizzante? Víte, co je to Hrubá stavba? Rozumíte pojmu Ateista? Rozumíte pojmu Penne?

Klíčová slova: křesťanství, národnost, Kdy zemřel Edmund Kampián, lexikon, datum úmrtí, biografie, kdo je Edmund Kampián?, život, wikipedie, nežijící, popis, osobnost, křesťanství, kde se narodil Edmund Kampián?, Edmund Kampián, kdo to je

Pojem Edmund Kampián je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Edmund Kampián zkuste navštívit tyto odkazy

Hledejte bez špehování slovo Edmund Kampián ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Edmund Kampián na Google obrázcích

Vyhledat pojem Edmund Kampián ve vyhledávači Yandex

Hledat frázi Edmund Kampián ve Wikipedii

Vyhledat slovo Edmund Kampián ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Edmund Kampián například ve Wikislovníku, v Google překladači, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Stručná biografie, resp. životopis osoby Edmund Kampián

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Edmund Kampián? Kdy se narodil Edmund Kampián? Kde se narodil Edmund Kampián? Kdy zemřel Edmund Kampián? Edmund Kampián je v sekci Křesťanství

Text napsán pro Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Doporučujeme taktéž hledat osobnost, osobu, člověka Edmund Kampián např. v české Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Edmund Kampián i v jiné kategorii než je křesťanství.