Kdo byl Edmund Kampián?
Kdo byl Edmund Kampián? Životopis, informace, biografie, křesťanství
Svatý Edmund Kampián, rodným jménem Edmund Campion, byl anglický jezuita, misionář, teolog, katolík, světec a mučedník, který byl za své názory a nelegální misionářské výpravy popraven. Edmund se narodil do rodiny knihkupce v Londýně. Od malička vykazoval mimořádnou inteligenci a v patnácti letech byl představen tehdejší anglické katolické královně Marii Tudorovně (1555). V 17 letech získal stipendium, které mu zajistilo studium v Oxfordu na St. John’s College. Na univerzitě studoval filosofii, historii a teologii. Po třech letech studia získal bakalářský titul (1560) a v roce 1564 získal magisterský titul z filosofie.
Po studiu odpřísáhnul věrnost královně Alžbětě a celé anglikánské církvi. Následně byl jmenován diákonem anglikánské církve. Na Oxfordu působil také jako přednášející. Díky svému intelektu, společenskému vystupování a organizačním schopnostem se dostal na královský dvůr, kde se stal oblíbencem u lorda Williama Cecila a Roberta Dudleye.
Edmund začal od roku 1565 tíhnout více ke katolicismu a v roce 1569 odřekl před královnou přísahu k ní a k anglikánské církvi. Poté odjel do Irska, kde se aktivně podílel jako politik a v parlamentu v Dublin pronesl několik projevů na podporu katolicismu. V Dublinu začal Kampián pracovat na místní univerzitě. Započal práci o dějinách Irska, kterou však nikdy nedokončil. Kvůli jeho katolickému přesvědčení proti sobě poštval řadu protestantských duchovních a vlivných osobností jak z irské, tak i anglické šlechty. Proto se raději v roce 1571 přestěhoval z Dublinu do Nizozemska.
Během let 1571 – 1573 studoval teologii v Douai (dnešní Francie) a definitivně se z něj stal katolík. Po studiích se vydal pěšky do Říma, kde vstoupil v roce 1573 do místního jezuitského řádu. Jako novic působil v Českých zemích od roku 1573 (Brno) do roku 1574 (Praha). V Praze byl jmenován profesorem a dalších šest let učil rétoriku a filosofii na pražském Klementinu. Po vysvěcení na kněze sloužil 8. 9. 1578 první mši v kostele sv. Salvátora. Z Prahy se přesunul do Vídně (1580), odkud záhy odešel zpět do Anglie jako misionář. V Anglii sloužil ilegální mše, udílel svátosti a kázal v rodinách. Za to byl v roce 1581 uvězněn v Londýně ve hradu Tower. Ve vězení byl mučen a vyslýchán. Nakonec byl odsouzen k smrti oběšením a rozčtvrcením. Rozsudek byl vykonán 1. 12. 1581. Edmund Kampián měl v den smrti 41 let.
Během života napsal několik politicko-náboženských spisů a knih (Dvě knihy o dějinách Irska, Dějiny Anglie, Skotska a Irska a další).
V roce 1970 byl Papežem sv. Pavlem VI. prohlášen za svatého.
Hlavní informace o osobě Edmund Kampián
Národnost: anglická
Datum narození: 25. 1. 1540
Místo narození: Londýn, Anglie
Datum úmrtí: 1. 12. 1581
Jiné doporučené zdroje informací
Hledat frázi Edmund Kampián ve fulltextu vyhledávače Info.com
Hledat slovo Edmund Kampián ve Wikislovníku
Vyhledat heslo Edmund Kampián ve vyhledávači Yahoo
Vyhledat slovo Edmund Kampián ve fulltextovém vyhledávači Bing.com
Najít pojem Edmund Kampián ve vyhledávači Yandex
Dál můžete zkusit hledat slovo Edmund Kampián například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, v Google obrázcích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.
Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy
Životopis, kdo je Edmund Kampián? Stručná biografie
Nyní už nejspíš víte Kdo byl Edmund Kampián? Kdy se narodil Edmund Kampián? Kde se narodil Edmund Kampián? Kdy zemřel Edmund Kampián? Edmund Kampián je v kategorii Křesťanství
Text byl sepsán pro server Superia.cz. Snažili jsme se kontrolovat a ověřovat texty a informace. Přesto se mohlo stát, že je zde nepřesný údaj nebo chyba. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Edmund Kampián třeba ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Edmund Kampián i v jiné kategorii než je křesťanství.