Kdo je to?
Kdo byl Edmund Kampián? Životopis Edmund Kampián, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Kdo byl Edmund Kampián?

Kdo byl Edmund Kampián? Životopis, informace, biografie, křesťanství

Svatý Edmund Kampián, rodným jménem Edmund Campion, byl anglický jezuita, misionář, teolog, katolík, světec a mučedník, který byl za své názory a nelegální misionářské výpravy popraven. Edmund se narodil do rodiny knihkupce v Londýně. Od malička vykazoval mimořádnou inteligenci a v patnácti letech byl představen tehdejší anglické katolické královně Marii Tudorovně (1555). V 17 letech získal stipendium, které mu zajistilo studium v Oxfordu na St. John’s College. Na univerzitě studoval filosofii, historii a teologii. Po třech letech studia získal bakalářský titul (1560) a v roce 1564 získal magisterský titul z filosofie.
Po studiu odpřísáhnul věrnost královně Alžbětě a celé anglikánské církvi. Následně byl jmenován diákonem anglikánské církve. Na Oxfordu působil také jako přednášející. Díky svému intelektu, společenskému vystupování a organizačním schopnostem se dostal na královský dvůr, kde se stal oblíbencem u lorda Williama Cecila a Roberta Dudleye.
Edmund začal od roku 1565 tíhnout více ke katolicismu a v roce 1569 odřekl před královnou přísahu k ní a k anglikánské církvi. Poté odjel do Irska, kde se aktivně podílel jako politik a v parlamentu v Dublin pronesl několik projevů na podporu katolicismu. V Dublinu začal Kampián pracovat na místní univerzitě. Započal práci o dějinách Irska, kterou však nikdy nedokončil. Kvůli jeho katolickému přesvědčení proti sobě poštval řadu protestantských duchovních a vlivných osobností jak z irské, tak i anglické šlechty. Proto se raději v roce 1571 přestěhoval z Dublinu do Nizozemska.
Během let 1571 – 1573 studoval teologii v Douai (dnešní Francie) a definitivně se z něj stal katolík. Po studiích se vydal pěšky do Říma, kde vstoupil v roce 1573 do místního jezuitského řádu. Jako novic působil v Českých zemích od roku 1573 (Brno) do roku 1574 (Praha). V Praze byl jmenován profesorem a dalších šest let učil rétoriku a filosofii na pražském Klementinu. Po vysvěcení na kněze sloužil 8. 9. 1578 první mši v kostele sv. Salvátora. Z Prahy se přesunul do Vídně (1580), odkud záhy odešel zpět do Anglie jako misionář. V Anglii sloužil ilegální mše, udílel svátosti a kázal v rodinách. Za to byl v roce 1581 uvězněn v Londýně ve hradu Tower. Ve vězení byl mučen a vyslýchán. Nakonec byl odsouzen k smrti oběšením a rozčtvrcením. Rozsudek byl vykonán 1. 12. 1581. Edmund Kampián měl v den smrti 41 let.
Během života napsal několik politicko-náboženských spisů a knih (Dvě knihy o dějinách Irska, Dějiny Anglie, Skotska a Irska a další).
V roce 1970 byl Papežem sv. Pavlem VI. prohlášen za svatého.Kdo byl Edmund Kampián? Životopis Edmund Kampián, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Hlavní informace o osobě Edmund Kampián

Národnost: anglická
Datum narození: 25. 1. 1540
Místo narození: Londýn, Anglie
Datum úmrtí: 1. 12. 1581

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Edmund Kampián sdílet s ostatními na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Víte co je Frizzante? Pamatujete si definici pojmu Youngtimer? Rozumíte pojmu Tabula rasa? Vzpomněli byste si co znamená slovo Prdopeč?

Klíčová slova: biografie, wikipedie, Edmund Kampián, křesťanství, životopis, datum narození, Kdy zemřel Edmund Kampián, místo narození, popis, datum úmrtí, nežijící, křesťanství, zajímavosti, osobnosti, narození, kdy se narodil Edmund Kampián?

Pojem Edmund Kampián je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Edmund Kampián doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat termín Edmund Kampián ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Edmund Kampián v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Edmund Kampián ve Wikimedia Commons

Najít termín Edmund Kampián ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Edmund Kampián ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Edmund Kampián například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Yahoo.com nebo v projektu slovnik.cz.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Biografie, životopis, kdo je to Edmund Kampián?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Edmund Kampián? Kdy se narodil Edmund Kampián? Kde se narodil Edmund Kampián? Kdy zemřel Edmund Kampián? Edmund Kampián patří do kategorie Křesťanství

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Edmund Kampián dejme tomu například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Edmund Kampián i v jiné kategorii než je křesťanství.