Kdo je to?
Kdo je Alexandr Dugin? Životopis Alexandr Dugin, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Alexandr Dugin

Kdo je Alexandr Dugin? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Alexandr Dugin je ruský politik a publicista. Jde o kontroverzní osobnost zastávající ultranacionalistické postoje; jeho ideologie se zaměřuje především na vytvoření euroasijské říše, jakožto mocenského bloku pod vedením Ruska.
Alexandr Dugin je ideolog konstruující vlastní komplexní filozofii a světonázor. Jde o poměrně komplikovaný myšlenkový systém, nicméně v jeho centru stojí silné militaristické a nacionalistické ideje a víra v to, že ruský národ má vytvořit a vládnout rozsáhlé euroasijské říši. Kromě toho v jeho centru stojí silné protiamerické, respektive protizápadní tendence. Na tuto myšlenkovou základnu se napojuje spleť dalších teorií, převzatých z různých jiných ideologií - od socialismu, přes fašismus či nacismus až po mystické nauky.
Dugin se narodil do rodiny vysoce postaveného sovětského vojáka. Sám však zastával antikomunistické postoje a především v 80. letech byl považován za disidenta. Už v tomto období se začal nořit do studia filozofie i okultismu a nacistických teorií, což posléze silně ovlivnilo jeho vlastní myšlenkový svět. Hned z počátku 90. let se po boku Eduarda Limonova začal angažovat v Nacionálně bolševické straně. Z té však po konfliktu odešel. V roce 2001 potom založil Euroasijskou stranu, která měla prosazovat jeho ideje.
Alexandr Dugin je někdy označován za Putinova filozofa nebo za ideologa putinovského režimu, neboť jeho vize velkoruské říše, silný militarismus a nacionalismus, stejně jako kritika západu a důraz na konzervativní hodnoty korespondují s idejemi putinovského režimu a sbližují se především po roce 2014.
Dugin je autorem mnoha knih, článků a esejí. Za zásadní je považován kniha z roku 1997 Základy geopolitiky: geopolitická budoucnost Ruska, kde Dugin nastínil svůj myšlenkový směr. Tato kniha ho v Rusku posunula na společenském žebříčku nahoru a měla vliv na vnímání geopolitické situace Ruska mezi představiteli ruského režimu.
V roce 2022 zemřela Duginova dcera Darja při výbuchu auta. Spekulovalo se, že atentát nebyl namířen na ni, ale právě na Alexandra Dugina. Útočník ani motiv nebyly (v roce 2022) objasněny. Uváděla se souvislost s probíhající válkou na Ukrajině (tj. ukrajinští či proukrajinští útočníci), ale i mocenský boj v rámci ruských tajných služeb či v rámci nacionalistické scény.Kdo je Alexandr Dugin? Životopis Alexandr Dugin, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Alexandr Dugin

Národnost: ruská
Datum narození: 7. ledna 1962
Místo narození: Moskva

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Alexandr Dugin sdílet s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Víte co je Kontemplace? Pamatujete si definici pojmu Kadence? Rozumíte pojmu Ájurvédská masáž? Vzpomněli byste si co znamená slovo Nešpory?

Klíčová slova: wikipedie, politici, národnost, životopis, vysvětlení, datum narození, osobnosti, místo narození, Alexandr Dugin, osobnost, wiki, kdy se narodil Alexandr Dugin?, biografie, kdo je Alexandr Dugin?, popis, politici

Pojem Alexandr Dugin je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit najít pojem Alexandr Dugin na Google obrázcích

Zkusit najít termín Alexandr Dugin ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alexandr Dugin ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Alexandr Dugin ve Wikipedii

Najít heslo Alexandr Dugin v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Alexandr Dugin například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, v metavyhledávači Info.com nebo v projektu slovnik.cz.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Životopis, kdo je Alexandr Dugin? Stručná biografie

Teď už víte Kdo je to Alexandr Dugin? Kdy se narodil Alexandr Dugin? Kde se narodil Alexandr Dugin? Alexandr Dugin je v sekci Politici

Kategorie politici, šedovlasá politička, alexandr Dugin, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Alexandr Dugin kupříkladu v projektu Wikipedie, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alexandr Dugin i v jiné kategorii než je politici.