Kdo je to?
Kdo byl Josef Větrovec? Životopis Josef Větrovec, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Josef Větrovec

Kdo byl Josef Větrovec? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Josef Větrovec byl český divadelní a filmový herec a také divadelní ředitel. Větrovec se narodil v Plzni do rodiny krejčovského dělníka. V plzeňském závodě Škoda se vyučil kovomodelářem. Během druhé světové války organizoval odbojářskou činnost, za což byl roku 1943 gestapem stíhán, zatčen a do konce války vězněn postupně v Plzni, následně v Terezíně a koncentračním táboře Buchenwald.
Před válkou působil v Plzni v ochotnickém divadle. Profesionálně začal hrát po válce (1946). Nejprve hrál v Divadle J. K. Tyla v Plzni během let 1946-60. Poté se přestěhoval do Prahy, kde působil v Divadle E. F. Buriana mezi lety 1960-90. V období 1973-1988 byl dokonce ředitelem divadla.
Díky jeho členství v komunistické straně neměl nikdy problém s režimem (po 2. světové válce byl zvolen okresním tajemníkem KSČ pro Plzeň).
Jako divadelní herec se objevil v divadelních hrách Bílá nemoc, Lakomec, Ze života hmyzu, Periferie, Macbeth, Praha zůstane má, Komedie plná omylů, Strakonický dudák, Romeo a Julie, Obyčejný člověk, Richard III., Zkrocení zlé ženy, Julius Caesar, Manželství po italsku, atd.
Ve filmu Větrovec debutoval snímkem Ukradená vzducholoď (1966). Během své kariéry hrál ve více než sto třiceti filmech. Mezi jeho známější filmy patří Noc nevěsty (1967), Holky z porcelánu (1974), Zítra vstanu a opařím se čajem, Hop – a je tu lidoop, Což takhle dát si špenát (1977), Tajemství Ocelového města (1978), Jak básníkům chutná život (1987), Konec básníků v Čechách (1993), Princezna ze mlejna (1994).
Větrovec si také zahrál v televizních seriálech Byl jednou jeden dům (1974), 30 případů majora Zemana, Chalupáři (1975), Tajemství proutěného košíku (1977), Arabela (1980), Dobrodružství kriminalistiky (1990) a další.
Josef Větrovec zemřel v roce 2002 ve věku 79 let.Kdo byl Josef Větrovec? Životopis Josef Větrovec, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Základní údaje o osobě Josef Větrovec

Národnost: česká
Datum narození: 5. 3. 1922
Místo narození: Plzeň, Československo
Datum úmrtí: 11. 2. 2002

Zaujala vás biografie osobnosti Josef Větrovec? Potom se podělte s blízkými prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Holismus? Vzpomenete si na definici slova Follower? Vzpomněli byste si co znamená slovo Glióza? Vzpomněli byste si na význam slova Abakus?

Klíčová slova: herectví, Josef Větrovec, datum narození, herectví, wiki, biografie, Josef Větrovec, Kdy zemřel Josef Větrovec, národnost, kdo to je, kdo je Josef Větrovec?, kdy se narodil Josef Větrovec?, popis, osobnost, vysvětlení, wikipedie

Pojem Josef Větrovec je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Josef Větrovec doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit najít výraz Josef Větrovec ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Josef Větrovec ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat výraz Josef Větrovec na Google.cz

Vyhledat termín Josef Větrovec ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Josef Větrovec ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Větrovec například ve fulltextu Yahoo.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Biografie, životopis, kdo je to Josef Větrovec?

Právě jste zjistili Kdo byl Josef Větrovec? Kdy se narodil Josef Větrovec? Kde se narodil Josef Větrovec? Kdy zemřel Josef Větrovec? Josef Větrovec se nachází v sekci Herectví

Sepsáno redaktory Superia.cz. Omlouváme se za možné chyby v textech. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Josef Větrovec například v internetové Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Větrovec i v jiné kategorii než je herectví.