Kdo je to?
Kdo je Viktor Janukovyč? Životopis Viktor Janukovyč, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo je Viktor Janukovyč?

Kdo je Viktor Janukovyč? Životopis, informace, biografie, politici

Viktor Janukovyč je ukrajinský politik, bývalý premiér a prezident Ukrajiny.
V 60. a 70. letech byl stíhán a vězněn pro loupež a ublížení na zdraví. Později vystudoval Doněckou státní technickou univerzitu a také Ukrajinskou akademii zahraničního obchodu.
Na přelomu milénia už se významně projevoval v politice - především jako gubernátor Doněcké oblasti. Měl však mnohem vyšší cíle: v roce 2002 se stal premiérem země a v roce 2004 se rozhodl kandidovat v prezidentských volbách.
Viktora Janukovyče podporovalo především rusky mluvící obyvatelstvo a obecně byl považován za proruského kandidáta. Ve volbách zvítězil, nicméně výsledky byly napadeny jako zmanipulované (což potvrdili i zahraniční pozorovatelé). Na Ukrajině se rozpoutaly protesty proti výsledku voleb známé jako Oranžová revoluce. Druhé kolo voleb se po demonstracích opakovalo a tentokrát zvítězil Janukovyčův protikandidát - Viktor Juščenko.
I přes kontroverze a neúspěch v prezidentských volbách se v roce 2006 stal znovu premiérem. V roce 2010 se o prezidentské křeslo pokusil znovu a tentokrát se mu podařilo uspět. Přestože jeho protikandidáti a kritici odmítli jeho vítězství uznat, byly volby označeny za regulérní a Viktor Janukovyč se stal v roce 2010 ukrajinským prezidentem.
V prezidentském úřadu se pokoušel diplomaticky sblížit s Evropskou unií. Vzhledem k tomu, že byl do té doby považován za politika nakloněného Rusku, to bylo poměrně překvapivé. Nakonec se mu podařilo vyjednat Ukrajinsko-evropskou asociační dohodu. Avšak v listopadu 2013 se Janukovyč i vláda rozhodli tuto dohodu nepodepsat. To vyvolalo vlnu masových demonstrací, která vešla ve známost jako Euromajdan.
Protestující požadovali podpis dohody, případně vstup Ukrajiny do Evropské unie a také rezignaci vlády a prezidenta Janukovyče. Na konci listopadu byly protesty v Kyjevě násilně rozehnány, což však rozpoutalo další vlnu nevole a demonstrace jen získaly na síle. V průběhu prosince, ledna a února docházelo k brutálním střetům mezi policejními složkami a demonstranty. I přes vnitrostátní a mezinárodní snahy chaos v zemi uklidnit, situace dále eskalovala; při demonstracích docházelo k úmrtí a vážným zraněním, došlo také k několika únosům opozičních aktivistů a dalším násilným praktikám.
22. února 2014 ukrajinský parlament Viktora Janukovyče odvolal z prezidentské funkce (tento akt však neproběhl v souladu s Ústavou). Prozatímním prezidentem se stal předseda parlamentu Oleksandr Turčynov.
Viktor Janukovyč se rozhodl uprchnout ze země a přesunul se do Ruské federace. Pár dnů po jeho útěku Rusko obsadilo ukrajinský poloostrov Krym a na východě Ukrajiny začaly boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, podporovanými Ruskem.
Viktor Janukovyč žije po svém sesazení v ruském exilu. Podle spekulací jej ruská vláda chtěla v roce 2022 po svém vojenském vpádu na Ukrajinu znovu dosadit do prezidentské funkce. To však nebylo možné provést, neboť se ruské armádě nepodařilo obsadit Kyjev.Kdo je Viktor Janukovyč? Životopis Viktor Janukovyč, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Viktor Janukovyč

Národnost: ukrajinská
Datum narození: 9. července 1950
Místo narození: Jenakijeve

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Viktor Janukovyč sdílet s kolegy na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Osud? Znáte definici termínu Bohoslužba? Znáte termín Datová schránka? Pamatujete si definici pojmu Mediální výchova?

Klíčová slova: životopis, datum narození, zajímavosti, kdy se narodil Viktor Janukovyč?, kdo je Viktor Janukovyč?, politici, lexikon, osobnost, osobnosti, politici, informace, wiki, národnost, místo narození, život, Viktor Janukovyč

Pojem Viktor Janukovyč je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Viktor Janukovyč v následujících vyhledávačích

Najít výraz Viktor Janukovyč ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem Viktor Janukovyč na Youtube

Najít výraz Viktor Janukovyč ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Viktor Janukovyč ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Viktor Janukovyč ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Viktor Janukovyč například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Viktor Janukovyč

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo je to Viktor Janukovyč? Kdy se narodil Viktor Janukovyč? Kde se narodil Viktor Janukovyč? Viktor Janukovyč patří do kategorie Politici

Napsáno redaktory Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Viktor Janukovyč řekněme v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Viktor Janukovyč i v jiné kategorii než je politici.