Kdo je to?
Kdo je Viktor Janukovyč? Životopis Viktor Janukovyč, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Viktor Janukovyč

Kdo je Viktor Janukovyč? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Viktor Janukovyč je ukrajinský politik, bývalý premiér a prezident Ukrajiny.
V 60. a 70. letech byl stíhán a vězněn pro loupež a ublížení na zdraví. Později vystudoval Doněckou státní technickou univerzitu a také Ukrajinskou akademii zahraničního obchodu.
Na přelomu milénia už se významně projevoval v politice - především jako gubernátor Doněcké oblasti. Měl však mnohem vyšší cíle: v roce 2002 se stal premiérem země a v roce 2004 se rozhodl kandidovat v prezidentských volbách.
Viktora Janukovyče podporovalo především rusky mluvící obyvatelstvo a obecně byl považován za proruského kandidáta. Ve volbách zvítězil, nicméně výsledky byly napadeny jako zmanipulované (což potvrdili i zahraniční pozorovatelé). Na Ukrajině se rozpoutaly protesty proti výsledku voleb známé jako Oranžová revoluce. Druhé kolo voleb se po demonstracích opakovalo a tentokrát zvítězil Janukovyčův protikandidát - Viktor Juščenko.
I přes kontroverze a neúspěch v prezidentských volbách se v roce 2006 stal znovu premiérem. V roce 2010 se o prezidentské křeslo pokusil znovu a tentokrát se mu podařilo uspět. Přestože jeho protikandidáti a kritici odmítli jeho vítězství uznat, byly volby označeny za regulérní a Viktor Janukovyč se stal v roce 2010 ukrajinským prezidentem.
V prezidentském úřadu se pokoušel diplomaticky sblížit s Evropskou unií. Vzhledem k tomu, že byl do té doby považován za politika nakloněného Rusku, to bylo poměrně překvapivé. Nakonec se mu podařilo vyjednat Ukrajinsko-evropskou asociační dohodu. Avšak v listopadu 2013 se Janukovyč i vláda rozhodli tuto dohodu nepodepsat. To vyvolalo vlnu masových demonstrací, která vešla ve známost jako Euromajdan.
Protestující požadovali podpis dohody, případně vstup Ukrajiny do Evropské unie a také rezignaci vlády a prezidenta Janukovyče. Na konci listopadu byly protesty v Kyjevě násilně rozehnány, což však rozpoutalo další vlnu nevole a demonstrace jen získaly na síle. V průběhu prosince, ledna a února docházelo k brutálním střetům mezi policejními složkami a demonstranty. I přes vnitrostátní a mezinárodní snahy chaos v zemi uklidnit, situace dále eskalovala; při demonstracích docházelo k úmrtí a vážným zraněním, došlo také k několika únosům opozičních aktivistů a dalším násilným praktikám.
22. února 2014 ukrajinský parlament Viktora Janukovyče odvolal z prezidentské funkce (tento akt však neproběhl v souladu s Ústavou). Prozatímním prezidentem se stal předseda parlamentu Oleksandr Turčynov.
Viktor Janukovyč se rozhodl uprchnout ze země a přesunul se do Ruské federace. Pár dnů po jeho útěku Rusko obsadilo ukrajinský poloostrov Krym a na východě Ukrajiny začaly boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, podporovanými Ruskem.
Viktor Janukovyč žije po svém sesazení v ruském exilu. Podle spekulací jej ruská vláda chtěla v roce 2022 po svém vojenském vpádu na Ukrajinu znovu dosadit do prezidentské funkce. To však nebylo možné provést, neboť se ruské armádě nepodařilo obsadit Kyjev.Kdo je Viktor Janukovyč? Životopis Viktor Janukovyč, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě Viktor Janukovyč

Národnost: ukrajinská
Datum narození: 9. července 1950
Místo narození: Jenakijeve

Sdílejte tuto stránku s osobností Viktor Janukovyč s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pamatujete si definici pojmu Násobek? Víte co je Jasmínová rýže? Znáte termín Klišé? Vzpomněli byste si co označuje výraz Micelární voda?

Klíčová slova: politici, národnost, popis, kde se narodil Viktor Janukovyč?, datum narození, místo narození, osobnosti, wikipedie, informace, osobnost, kdo je Viktor Janukovyč?, wiki, Viktor Janukovyč, Viktor Janukovyč, kdy se narodil Viktor Janukovyč?, životopis

Pojem Viktor Janukovyč je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít výraz Viktor Janukovyč ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Viktor Janukovyč ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Viktor Janukovyč ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Viktor Janukovyč v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat termín Viktor Janukovyč na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Viktor Janukovyč například v Google obrázcích, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve Wikipedii nebo v projektu slovnik.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Viktor Janukovyč?

Teďka již bezesporu víte Kdo je to Viktor Janukovyč? Kdy se narodil Viktor Janukovyč? Kde se narodil Viktor Janukovyč? Viktor Janukovyč patří do kategorie Politici

Kategorie politici, politik seriózní, viktor Janukovyč, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Viktor Janukovyč třeba v populární Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Viktor Janukovyč i v jiné kategorii než je politici.