Kdo je to?
Kdo byl František Xaverský? Životopis František Xaverský, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Kdo byl František Xaverský?

Kdo byl František Xaverský? Životopis, informace, biografie, křesťanství

František Xaverský byl katolický kněz, kazatel, první jezuitský misionář, jeden ze zakladatelů Tovaryšstva Ježíšova a apoštol Dálného východu. František se narodil na hradě Castillo de Javier v Baskicku do rodiny navarrského šlechtice Juana de Jasso. Jeho rodným jazykem byla baskičtina. Až do jeho šesti let byl svědkem války Navarry s Francií a Španělskem o nezávislost. Františkův otec byl během války rádcem navarrského krále Jana III. František se později rozhodl pro dráhu duchovního a v devatenácti letech roku 1525 odešel do Paříže. V Paříži studoval filosofii a teologii a pobýval zde celých 11 let. Za tu dobu si zde našel i několik přátel (mezi nimi Ignác z Loyoly, který bojoval na španělské straně ve válce s Novarrou). František nejprve odmítl místo kanovníka ve španělské Pamploně a poté se s kamarády vydal na misijní činnost do Itálie, kde ošetřovali nemocné, vyučovali a kázali. Nějakou dobu pobýval v italské Bologni a roku 1538 se setkal v Římě s Papežem Pavlem III. Následně v Římě zůstal a pracoval jako sekretář Ignáce z Loyoly.
Roku 1541, ve svých 35 letech, se František vypravil lodí z portugalského Lisabonu do Indie, kam doplul kolem roku 1542. Svou misionářskou činnost zahájil v indickém městě Goa. V Indii se zasazoval o ochranu domorodců před portugalskými kolonisty. Během let 1542 – 1545 založil v Indii asi 40 kostelů a několik nových kolonií. Roku 1545 odplul do Malajsie do města Malaka, kde pokračoval v misijní činnosti. Další rok pobýval na souostroví Moluky (dnešní Indonésie). Po dvou letech se vrátil do Indie. V roce 1549 se vypravil do Japonska, kde se mu podařilo založit křesťanskou kapli. V Japonsku zůstal dva roky a vrátil se zpět do Indie. V roce 1552 se rozhodl, že znovu navštíví Japonsko a podívá se do Číny. Nakonec zůstal na jednom čínském ostrově, kde se nakazil malárií a po dvanácti dnech nemoci podlehl. František Xaverský zemřel 3. 12. 1552 ve věku 45 let. Papež Řehoř XV. Prohlásil Františka Xaverského za svatého dne 12. 3. 1622. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších katolických misionářů v historii.Kdo byl František Xaverský? Životopis František Xaverský, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Základní údaje o osobě František Xaverský

Národnost: baskická
Datum narození: 7. 4. 1506
Místo narození: Castillo de Javier, Baskicko, Španělsko
Datum úmrtí: 3. 12. 1552

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text František Xaverský s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomenete si na definici slova Banka? Znáte termín Portál? Vzpomněli byste si co znamená slovo Frustrace? Víte, co je to Gopay?

Klíčová slova: kdy se narodil František Xaverský?, křesťanství, lexikon, osobnost, vysvětlení, Kdy zemřel František Xaverský, kdo je František Xaverský?, wiki, biografie, datum narození, zajímavosti, kde se narodil František Xaverský?, nežijící, datum úmrtí, životopis, kdo to je

Pojem František Xaverský je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Hledejte výraz František Xaverský v dalších zdrojích

Vyhledat pojem František Xaverský ve fulltextu Seznam.cz

Hledejte bez špehování slovo František Xaverský ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít heslo František Xaverský ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem František Xaverský ve Wikimedia Commons

Zkusit najít František Xaverský na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo František Xaverský například ve fulltextu Yahoo.com, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby František Xaverský

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl František Xaverský? Kdy se narodil František Xaverský? Kde se narodil František Xaverský? Kdy zemřel František Xaverský? František Xaverský je v sekci Křesťanství

Text vytvořen pro server Superia.cz. Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka František Xaverský řekněme například v projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Xaverský i v jiné kategorii než je křesťanství.