Kdo je to?
Kdo byl František Xaverský? Životopis František Xaverský, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Kdo byl František Xaverský?

Kdo byl František Xaverský? Životopis, informace, biografie, křesťanství

František Xaverský byl katolický kněz, kazatel, první jezuitský misionář, jeden ze zakladatelů Tovaryšstva Ježíšova a apoštol Dálného východu. František se narodil na hradě Castillo de Javier v Baskicku do rodiny navarrského šlechtice Juana de Jasso. Jeho rodným jazykem byla baskičtina. Až do jeho šesti let byl svědkem války Navarry s Francií a Španělskem o nezávislost. Františkův otec byl během války rádcem navarrského krále Jana III. František se později rozhodl pro dráhu duchovního a v devatenácti letech roku 1525 odešel do Paříže. V Paříži studoval filosofii a teologii a pobýval zde celých 11 let. Za tu dobu si zde našel i několik přátel (mezi nimi Ignác z Loyoly, který bojoval na španělské straně ve válce s Novarrou). František nejprve odmítl místo kanovníka ve španělské Pamploně a poté se s kamarády vydal na misijní činnost do Itálie, kde ošetřovali nemocné, vyučovali a kázali. Nějakou dobu pobýval v italské Bologni a roku 1538 se setkal v Římě s Papežem Pavlem III. Následně v Římě zůstal a pracoval jako sekretář Ignáce z Loyoly.
Roku 1541, ve svých 35 letech, se František vypravil lodí z portugalského Lisabonu do Indie, kam doplul kolem roku 1542. Svou misionářskou činnost zahájil v indickém městě Goa. V Indii se zasazoval o ochranu domorodců před portugalskými kolonisty. Během let 1542 – 1545 založil v Indii asi 40 kostelů a několik nových kolonií. Roku 1545 odplul do Malajsie do města Malaka, kde pokračoval v misijní činnosti. Další rok pobýval na souostroví Moluky (dnešní Indonésie). Po dvou letech se vrátil do Indie. V roce 1549 se vypravil do Japonska, kde se mu podařilo založit křesťanskou kapli. V Japonsku zůstal dva roky a vrátil se zpět do Indie. V roce 1552 se rozhodl, že znovu navštíví Japonsko a podívá se do Číny. Nakonec zůstal na jednom čínském ostrově, kde se nakazil malárií a po dvanácti dnech nemoci podlehl. František Xaverský zemřel 3. 12. 1552 ve věku 45 let. Papež Řehoř XV. Prohlásil Františka Xaverského za svatého dne 12. 3. 1622. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších katolických misionářů v historii.Kdo byl František Xaverský? Životopis František Xaverský, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Hlavní data o osobě František Xaverský

Národnost: baskická
Datum narození: 7. 4. 1506
Místo narození: Castillo de Javier, Baskicko, Španělsko
Datum úmrtí: 3. 12. 1552

Sdílejte tuto stránku s osobností František Xaverský se známými prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Hemangiom? Vzpomněli byste si co označuje výraz Software? Vzpomněli byste si co znamená slovo Piperin? Znáte termín Jíška?

Klíčová slova: kdo je František Xaverský?, datum narození, osobnost, kdo to je, wikipedie, národnost, národnost, vysvětlení, informace, biografie, křesťanství, Kdy zemřel František Xaverský, místo narození, František Xaverský, kdy se narodil František Xaverský?, zajímavosti

Pojem František Xaverský je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit najít František Xaverský ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi František Xaverský ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem František Xaverský na Youtube

Hledejte bez špehování slovo František Xaverský ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz František Xaverský v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo František Xaverský například v Google obrázcích, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Životopis, kdo je František Xaverský? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl František Xaverský? Kdy se narodil František Xaverský? Kde se narodil František Xaverský? Kdy zemřel František Xaverský? František Xaverský patří do sekce Křesťanství

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka František Xaverský třeba na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Xaverský i v jiné kategorii než je křesťanství.