Kdo je to?
Kdo byl Boleslav Jablonský? Životopis Boleslav Jablonský, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Boleslav Jablonský?

Kdo byl Boleslav Jablonský? Životopis, informace, biografie, literatura

Boleslav Jablonský, jehož vlastní jméno bylo Karel Tupý, byl český básník a kněz. Narodil se jako nejstarší ze šesti sourozenců dne 14. ledna 1813 v Kardašově Řečici, jenž leží nedaleko Jindřichova Hradce. Jeho nadání si povšimnul místní kaplan Matěj Paták a přimluvil se u rodičů, aby Karla poslali studovat. Karlův otec, jenž byl mlynářem, nakonec svolil, avšak pod podmínkou, že bude studovat na kněze.
Tak se stal v roce 1826, ve svých třinácti letech, Karel Tupý studentem gymnázia v Jindřichově Hradci. Ač v té době byla výuka vedena v němčině, měl štěstí na pedagogy, jenž se snažili své žáky vést k lásce k českému jazyku a také k literatuře. Čerpali především ze Slovesnosti Josefa Jungmanna.
V roce 1832 pak odjel studovat filozofii do Prahy. Byl přesvědčen o svém poslání šířit české národní povědomí prostřednictvím psaní. Při studiích se přidal k literárním vlastencům vedeným Josefem Kajetánem Tylem. V té době také prostřednictvím časopisu Jindy a nyní publikoval své první básně. Po ukončení studia filozofie se podvolil přání svého otce a vstoupil do kláštera na Strahově mezi premonstráty. V té době však mladý Karel okouzlen dojmy společenského života vlasteneckých kruhů viděl svou budoucnost poněkud jinak. Po roce studia se rozhodl, že zasvětí svůj celý budoucí život literatuře a z kláštera společně se dvěma přáteli tajně odešli.
Za almanach Vesna, jenž sepsal a který byl velmi rychle rozprodán, se dočkal finanční odměny. Občas si také zahrál s Tylovou společností divadlo. Avšak odměna za almanach byla časem pryč a on se musel pod tíhou existenčních starostí v roce 1837 vrátit zpět do kláštera. Tam začal psát již pod pseudonymem Boleslav Jablonský.
V roce 1843 by vysvěcen na kněze a stal se kaplanem v Radonicích nad Ohří. Věnoval se zde i výuce dětí na zdejší farní škole. V tomto období napsal mnoho básní, jež vyšly ve sbírkách Písně milosti a Moudrost otcovská. Nezapomněl ve své tvorbě ani na katolíky (knihy Růže sionská či Vítězství kříže). Poměrně velký ohlas sklidila báseň Tři doby země české z roku 1846.
V červnu 1847 byl však přeložen do Polska, kde poblíž Krakova převzal správu kláštera Zwierzyniec a pod něj spadajících farností. Párkrát ještě navštívil svůj rodný kraj, ale v Polsku již zůstal až do své smrti. Přesto byl ve své domovině dlouhá léta nejčtenějším českým básníkem. Boleslav Jablonský zemřel v Krakově 27. února 1881 ve věku 68 let. Pohřben byl však nakonec v Praze na Vyšehradském hřbitově.Kdo byl Boleslav Jablonský? Životopis Boleslav Jablonský, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Boleslav Jablonský

Národnost: česká
Datum narození: 14. ledna 1813
Místo narození: Kardašova Řečice
Datum úmrtí: 27. února 1881

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Boleslav Jablonský? s dalšími lidmi na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Ješitnost? Znáte definici termínu Gramatika? Vzpomenete si na definici slova Modifikace? Pamatujete si definici pojmu Koronarografie?

Klíčová slova: kdo to je, lexikon, osobnost, národnost, datum úmrtí, datum narození, literatura, kdy se narodil Boleslav Jablonský?, místo narození, narození, život, zajímavosti, národnost, wikipedie, popis, kdo je Boleslav Jablonský?

Pojem Boleslav Jablonský je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Boleslav Jablonský doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Najít výraz Boleslav Jablonský na Google obrázcích

Najít pojem Boleslav Jablonský v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat heslo Boleslav Jablonský ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz Boleslav Jablonský ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Boleslav Jablonský na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Boleslav Jablonský například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Boleslav Jablonský?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Boleslav Jablonský? Kdy se narodil Boleslav Jablonský? Kde se narodil Boleslav Jablonský? Kdy zemřel Boleslav Jablonský? Boleslav Jablonský patří do sekce Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Boleslav Jablonský kupř.ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Boleslav Jablonský i v jiné kategorii než je literatura.