Boleslav Jablonský
Kdo byl Boleslav Jablonský? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura
Boleslav Jablonský, jehož vlastní jméno bylo Karel Tupý, byl český básník a kněz. Narodil se jako nejstarší ze šesti sourozenců dne 14. ledna 1813 v Kardašově Řečici, jenž leží nedaleko Jindřichova Hradce. Jeho nadání si povšimnul místní kaplan Matěj Paták a přimluvil se u rodičů, aby Karla poslali studovat. Karlův otec, jenž byl mlynářem, nakonec svolil, avšak pod podmínkou, že bude studovat na kněze.
Tak se stal v roce 1826, ve svých třinácti letech, Karel Tupý studentem gymnázia v Jindřichově Hradci. Ač v té době byla výuka vedena v němčině, měl štěstí na pedagogy, jenž se snažili své žáky vést k lásce k českému jazyku a také k literatuře. Čerpali především ze Slovesnosti Josefa Jungmanna.
V roce 1832 pak odjel studovat filozofii do Prahy. Byl přesvědčen o svém poslání šířit české národní povědomí prostřednictvím psaní. Při studiích se přidal k literárním vlastencům vedeným Josefem Kajetánem Tylem. V té době také prostřednictvím časopisu Jindy a nyní publikoval své první básně. Po ukončení studia filozofie se podvolil přání svého otce a vstoupil do kláštera na Strahově mezi premonstráty. V té době však mladý Karel okouzlen dojmy společenského života vlasteneckých kruhů viděl svou budoucnost poněkud jinak. Po roce studia se rozhodl, že zasvětí svůj celý budoucí život literatuře a z kláštera společně se dvěma přáteli tajně odešli.
Za almanach Vesna, jenž sepsal a který byl velmi rychle rozprodán, se dočkal finanční odměny. Občas si také zahrál s Tylovou společností divadlo. Avšak odměna za almanach byla časem pryč a on se musel pod tíhou existenčních starostí v roce 1837 vrátit zpět do kláštera. Tam začal psát již pod pseudonymem Boleslav Jablonský.
V roce 1843 by vysvěcen na kněze a stal se kaplanem v Radonicích nad Ohří. Věnoval se zde i výuce dětí na zdejší farní škole. V tomto období napsal mnoho básní, jež vyšly ve sbírkách Písně milosti a Moudrost otcovská. Nezapomněl ve své tvorbě ani na katolíky (knihy Růže sionská či Vítězství kříže). Poměrně velký ohlas sklidila báseň Tři doby země české z roku 1846.
V červnu 1847 byl však přeložen do Polska, kde poblíž Krakova převzal správu kláštera Zwierzyniec a pod něj spadajících farností. Párkrát ještě navštívil svůj rodný kraj, ale v Polsku již zůstal až do své smrti. Přesto byl ve své domovině dlouhá léta nejčtenějším českým básníkem. Boleslav Jablonský zemřel v Krakově 27. února 1881 ve věku 68 let. Pohřben byl však nakonec v Praze na Vyšehradském hřbitově.
Základní informace o osobě Boleslav Jablonský
Národnost: česká
Datum narození: 14. ledna 1813
Místo narození: Kardašova Řečice
Datum úmrtí: 27. února 1881
Další zdroje informací o slovu Boleslav Jablonský
Hledejte bez špehování slovo Boleslav Jablonský ve vyhledávači DuckDuckGo
Hledat výraz Boleslav Jablonský ve vyhledávači Qwant
Hledat videa s názvem Boleslav Jablonský na Youtube
Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Boleslav Jablonský ve Wikimedia Commons
Zkusit najít pojem Boleslav Jablonský ve fulltextu Seznam.cz
Dál můžete zkusit hledat slovo Boleslav Jablonský například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v Microsoft Bing nebo v Google překladači.
Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla
Stručná biografie, resp. životopis osoby Boleslav Jablonský
Nyní už nejspíš víte Kdo byl Boleslav Jablonský? Kdy se narodil Boleslav Jablonský? Kde se narodil Boleslav Jablonský? Kdy zemřel Boleslav Jablonský? Boleslav Jablonský patří do sekce Literatura
Text vytvořen redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Boleslav Jablonský řekněme v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Boleslav Jablonský i v jiné kategorii než je literatura.