Kdo je to?
Kdo byl Boleslav Jablonský? Životopis Boleslav Jablonský, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Boleslav Jablonský

Kdo byl Boleslav Jablonský? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Boleslav Jablonský, jehož vlastní jméno bylo Karel Tupý, byl český básník a kněz. Narodil se jako nejstarší ze šesti sourozenců dne 14. ledna 1813 v Kardašově Řečici, jenž leží nedaleko Jindřichova Hradce. Jeho nadání si povšimnul místní kaplan Matěj Paták a přimluvil se u rodičů, aby Karla poslali studovat. Karlův otec, jenž byl mlynářem, nakonec svolil, avšak pod podmínkou, že bude studovat na kněze.
Tak se stal v roce 1826, ve svých třinácti letech, Karel Tupý studentem gymnázia v Jindřichově Hradci. Ač v té době byla výuka vedena v němčině, měl štěstí na pedagogy, jenž se snažili své žáky vést k lásce k českému jazyku a také k literatuře. Čerpali především ze Slovesnosti Josefa Jungmanna.
V roce 1832 pak odjel studovat filozofii do Prahy. Byl přesvědčen o svém poslání šířit české národní povědomí prostřednictvím psaní. Při studiích se přidal k literárním vlastencům vedeným Josefem Kajetánem Tylem. V té době také prostřednictvím časopisu Jindy a nyní publikoval své první básně. Po ukončení studia filozofie se podvolil přání svého otce a vstoupil do kláštera na Strahově mezi premonstráty. V té době však mladý Karel okouzlen dojmy společenského života vlasteneckých kruhů viděl svou budoucnost poněkud jinak. Po roce studia se rozhodl, že zasvětí svůj celý budoucí život literatuře a z kláštera společně se dvěma přáteli tajně odešli.
Za almanach Vesna, jenž sepsal a který byl velmi rychle rozprodán, se dočkal finanční odměny. Občas si také zahrál s Tylovou společností divadlo. Avšak odměna za almanach byla časem pryč a on se musel pod tíhou existenčních starostí v roce 1837 vrátit zpět do kláštera. Tam začal psát již pod pseudonymem Boleslav Jablonský.
V roce 1843 by vysvěcen na kněze a stal se kaplanem v Radonicích nad Ohří. Věnoval se zde i výuce dětí na zdejší farní škole. V tomto období napsal mnoho básní, jež vyšly ve sbírkách Písně milosti a Moudrost otcovská. Nezapomněl ve své tvorbě ani na katolíky (knihy Růže sionská či Vítězství kříže). Poměrně velký ohlas sklidila báseň Tři doby země české z roku 1846.
V červnu 1847 byl však přeložen do Polska, kde poblíž Krakova převzal správu kláštera Zwierzyniec a pod něj spadajících farností. Párkrát ještě navštívil svůj rodný kraj, ale v Polsku již zůstal až do své smrti. Přesto byl ve své domovině dlouhá léta nejčtenějším českým básníkem. Boleslav Jablonský zemřel v Krakově 27. února 1881 ve věku 68 let. Pohřben byl však nakonec v Praze na Vyšehradském hřbitově.Kdo byl Boleslav Jablonský? Životopis Boleslav Jablonský, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Boleslav Jablonský

Národnost: česká
Datum narození: 14. ledna 1813
Místo narození: Kardašova Řečice
Datum úmrtí: 27. února 1881

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Boleslav Jablonský? s ostatními na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte termín Předdůchod? Znáte pojem Přísudek? Vzpomenete si na definici slova Živá tapeta? Vzpomenete si na definici slova Nocebo?

Klíčová slova: životopis, kdo to je, vysvětlení, nežijící, Boleslav Jablonský, kdo je Boleslav Jablonský?, život, lexikon, osobnosti, datum úmrtí, kde se narodil Boleslav Jablonský?, narození, literatura, wikipedie, místo narození, národnost

Pojem Boleslav Jablonský je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Zkusit najít Boleslav Jablonský ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Boleslav Jablonský ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Boleslav Jablonský na Youtube

Hledat pojem Boleslav Jablonský na Google.cz

Najít heslo Boleslav Jablonský ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Boleslav Jablonský například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Boleslav Jablonský

Nyní již víte Kdo byl Boleslav Jablonský? Kdy se narodil Boleslav Jablonský? Kde se narodil Boleslav Jablonský? Kdy zemřel Boleslav Jablonský? Boleslav Jablonský je v sekci Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Boleslav Jablonský např. v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Boleslav Jablonský i v jiné kategorii než je literatura.