Kdo je to?
Kdo byl Ladislav Pešek? Životopis Ladislav Pešek, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Ladislav Pešek

Kdo byl Ladislav Pešek? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Ladislav Pešek, rodným jménem Ladislav Pech, byl český filmový, divadelní a seriálový herec, pedagog. Pešek se narodil v Brně do herecké rodiny Ladislava Pecha a Emy Pechové a měl sestru Marii (též herečka). Již od dětství měl kladný vztah k divadlu, protože jej rodiče často brávali na divadelní zkoušky.
Nejprve Pešek studoval na reálném gymnáziu a poté se učil na obchodní živnostenské škole. Po studiích odmítl práci v papírenském obchodě a roku 1922 se přihlásil na brněnskou konzervatoř, kam byl následně přijat. Díky stipendiu strávil nějaký čas na divadelní škole Maxe Reinhardta v Berlíně. Po absolvování konzervatoře získal v roce 1927 své první angažmá v brněnském Státním divadle. V tomto divadle vystupovali také jeho rodiče.
V letech 1928-1929 občas hostoval v Národním divadle v Praze, kam jej pozval Karel Hugo Hilar. Později se Pešek k souboru Národního divadla připojil a působil zde až do roku 1976, kdy odešel do důchodu. Během svého působení v ND ztvárnil kolem 300 divadelních rolí. Nejvíce využíval svůj komediální talent, nicméně uměl zahrát i tragické postavy. Pešek hrál v inscenacích Revizor, Lišák Pseudolus, Komik, Zkrocení zlé ženy, Kupec benátský, Poprask na Laguně, aj. Kolegové mu říkali jeho dětskou přezdívkou Lála. Během let 1943-1947 působil jako profesor na dramatickém oddělení na pražské konzervatoři. Následně v letech 1947-1950 vyučoval na pražské DAMU.
Pešek za svou hereckou kariéru hrál ve více než 80 filmech. Nejvíce si zahrál v komediích nebo v pohádkách. Debutoval v roce 1931 ve snímcích Miláček pluku a Loupežník. Poté ztvárnil role v oblíbených filmech jako Škola základ života (1938), Cesta do hlubin študákovy duše (1939), Roztomilý člověk, Hotel Modrá hvězda (1941), U pěti veverek (1944), Jan Hus (1954), Jan Žižka, Obušku, z pytle ven! (1955), Hrátky s čertem (1956), Transport z ráje (1962), Adéla ještě nevečeřela (1977).
Pešek se také objevil v televizních seriálech Nejmladší z rodu Hamrů (1975), Nemocnice na kraji města (1977 a 1981), Zákony pohybu (1978).
V roce 1977 napsal knihu s názvem Tvář bez masky.
V roce 1937 byl nucen se oženit s jeho fanynkou Renatou Kuhovou, která vyhrožovala sebevraždou. Manželství bylo rozvedeno o pět let později v roce 1942. Ve stejném roce si vzal Zoru Pittchovou, se kterou měl následně dceru Zuzanu.
Za svůj život získal titul Zasloužilý umělec (1954), titul Národní umělec (1958), Řád práce (1967), ocenění Zasloužilý člen ND (1974) a Řád republiky (1981).Kdo byl Ladislav Pešek? Životopis Ladislav Pešek, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Základní informace o osobě Ladislav Pešek

Národnost: česká
Datum narození: 4. 10. 1906
Místo narození: Brno, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 13. 7. 1986

Líbí se stručný životopis s osobou Ladislav Pešek? Pak se podělte s kolegy na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Rozumíte pojmu Omládek? Rozumíte pojmu Sociopatie? Znáte definici termínu Kvórum? Znáte pojem Zámková dlažba?

Klíčová slova: osobnosti, herectví, Kdy zemřel Ladislav Pešek, místo narození, kde se narodil Ladislav Pešek?, Ladislav Pešek, datum narození, národnost, informace, herectví, životopis, život, kdy se narodil Ladislav Pešek?, vysvětlení, datum úmrtí, lexikon

Pojem Ladislav Pešek je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat heslo Ladislav Pešek v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít pojem Ladislav Pešek ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat výraz Ladislav Pešek ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Ladislav Pešek ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Ladislav Pešek ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Ladislav Pešek například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Biografie, životopis, kdo je to Ladislav Pešek?

Právě jste zjistili Kdo byl Ladislav Pešek? Kdy se narodil Ladislav Pešek? Kde se narodil Ladislav Pešek? Kdy zemřel Ladislav Pešek? Ladislav Pešek patří do sekce Herectví

Kategorie herectví, herec pohled do neznáma, ladislav Pešek, ilustrační obrázek

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Ladislav Pešek řekněme třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ladislav Pešek i v jiné kategorii než je herectví.