Kdo je to?
Kdo byl André Gide? Životopis André Gide, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

André Gide

Kdo byl André Gide? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Žid André Paul Guillaume Gide byl rodilý Francouz, který se zabýval prozaikou a dramatikou. Nejvyšší pocta jeho celoživotního díla mu udělena v roce 1947. Stal se nositelem Nobelovy ceny za literaturu.
Jeho otec Paul Gide byl významný právník a profesor. Odtud asi Andrého nadání a cit pro psaní. Matka, Juliette Maria Rondeaux držela rodinu v přísném, katolicko-náboženském prostředí. Otec Andrému zemřel (1880), když byl ještě malý a jeho výchovu vzala pevně do svých rukou matka. I přes svůj špatný zdravotní stav studoval na několika školách. Už jako student začal vydávat svá první díla. Díky svému chatrnému zdraví se v letech 1893-1894 vydal do severní Afriky na jakousi ozdravnou cestu. V Alžíru se setkal a spřátelil s Oscarem Wildem.
V roce 1895 Andrému zemřela matka a on se rozhodl oženit. Vyvolenou se mu stala jeho sestřenice Madeleine Rondeaux. Bohužel tohle manželství nebylo nikdy naplněno. O rok později se stal starostou menší obce v Normandii. V roce 1909 založil se dvěma stejně naladěnými přáteli literární magazín. Ten vedl až do roku 1914, kdy začala v Evropě zuřit válka. Po jejím skončení se André cítil na vrcholku své popularity.
Zlom u něho nastal v roce 1926, kdy vydal autobiografický román Zemři a živ budeš. V knize se přiznal ke své homosexualitě, ačkoliv byl stále ženatý. Změnil se nejen v soukromí. I jeho ideály vzaly za své. Začal obdivovat komunismus. Dokonce bojoval a osobně se zasazoval o osvobození komunistického funkcionáře, který byl tou dobou uvězněný v Berlíně. Jeho nadšení komunismem došlo až tak daleko, že v roce 1936 navštívil tehdejší Sovětský svaz.
O dvacet let dříve (1916) ale začal žít vlastní život, po boku Marca Allégreta. V době, kdy se stal jeho milencem, mu bylo pouhých 15 let. Gide a Marc se rozhodli pro společný útěk do Londýna. V roce 1924 vydal další knihu s názvem Corydon. V ní se rozhodl veřejně obhajovat homosexualitu. A ačkoliv považoval tuto knihu za svoje vrcholné dílo, dočkal se širokého odsouzení.
I přes svoji sexuální orientaci se mu podařilo v roce 1923 zplodit dceru Catherine. Její matkou byla o mnoho let mladší Elisabeth van Rysselberghe. Jednalo se o dceru jeho velmi blízké přítelkyně Marie Monnomové. To bylo zřejmě jeho jediné sexuální spojení se ženou, které trvalo velmi krátce. Gideova právoplatná manželka zemřela v osamění v roce 1938. Rok po Gideově smrti (1952) zařadila církev jeho spisy na Index zakázaných knih.Kdo byl André Gide? Životopis André Gide, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě André Gide

Národnost: francouzská
Datum narození: 22. listopadu 1869
Místo narození: Paříž
Datum úmrtí: 19. února 1951

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je André Gide? s dalšími lidmi na sociálních sítích, jako jsou Facebook, Pinterest, síť X (dříve Twitter), Reddit apod.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem MBA? Rozumíte pojmu Egalizace? Pamatujete si definici pojmu Blockchain? Znáte pojem Wellbeing?

Klíčová slova: André Gide, literatura, biografie, popis, zajímavosti, literatura, André Gide, místo narození, lexikon, národnost, osobnosti, Kdy zemřel André Gide, kdo to je, vysvětlení, nežijící, kdy se narodil André Gide?

Pojem André Gide je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat pojem André Gide ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín André Gide ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem André Gide ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo André Gide ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz André Gide v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo André Gide například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Životopis, kdo je André Gide? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl André Gide? Kdy se narodil André Gide? Kde se narodil André Gide? Kdy zemřel André Gide? André Gide se nachází v sekci Literatura

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Předem se omlouváme za případné chyby v textech. Uvítáme vaši pomoc a zpětnou vazbu.Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka André Gide dejme tomu například ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost André Gide i v jiné kategorii než je literatura.