Kdo je to?
Kdo byl André Gide? Životopis André Gide, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl André Gide?

Kdo byl André Gide? Životopis, informace, biografie, literatura

Žid André Paul Guillaume Gide byl rodilý Francouz, který se zabýval prozaikou a dramatikou. Nejvyšší pocta jeho celoživotního díla mu udělena v roce 1947. Stal se nositelem Nobelovy ceny za literaturu.
Jeho otec Paul Gide byl významný právník a profesor. Odtud asi Andrého nadání a cit pro psaní. Matka, Juliette Maria Rondeaux držela rodinu v přísném, katolicko-náboženském prostředí. Otec Andrému zemřel (1880), když byl ještě malý a jeho výchovu vzala pevně do svých rukou matka. I přes svůj špatný zdravotní stav studoval na několika školách. Už jako student začal vydávat svá první díla. Díky svému chatrnému zdraví se v letech 1893-1894 vydal do severní Afriky na jakousi ozdravnou cestu. V Alžíru se setkal a spřátelil s Oscarem Wildem.
V roce 1895 Andrému zemřela matka a on se rozhodl oženit. Vyvolenou se mu stala jeho sestřenice Madeleine Rondeaux. Bohužel tohle manželství nebylo nikdy naplněno. O rok později se stal starostou menší obce v Normandii. V roce 1909 založil se dvěma stejně naladěnými přáteli literární magazín. Ten vedl až do roku 1914, kdy začala v Evropě zuřit válka. Po jejím skončení se André cítil na vrcholku své popularity.
Zlom u něho nastal v roce 1926, kdy vydal autobiografický román Zemři a živ budeš. V knize se přiznal ke své homosexualitě, ačkoliv byl stále ženatý. Změnil se nejen v soukromí. I jeho ideály vzaly za své. Začal obdivovat komunismus. Dokonce bojoval a osobně se zasazoval o osvobození komunistického funkcionáře, který byl tou dobou uvězněný v Berlíně. Jeho nadšení komunismem došlo až tak daleko, že v roce 1936 navštívil tehdejší Sovětský svaz.
O dvacet let dříve (1916) ale začal žít vlastní život, po boku Marca Allégreta. V době, kdy se stal jeho milencem, mu bylo pouhých 15 let. Gide a Marc se rozhodli pro společný útěk do Londýna. V roce 1924 vydal další knihu s názvem Corydon. V ní se rozhodl veřejně obhajovat homosexualitu. A ačkoliv považoval tuto knihu za svoje vrcholné dílo, dočkal se širokého odsouzení.
I přes svoji sexuální orientaci se mu podařilo v roce 1923 zplodit dceru Catherine. Její matkou byla o mnoho let mladší Elisabeth van Rysselberghe. Jednalo se o dceru jeho velmi blízké přítelkyně Marie Monnomové. To bylo zřejmě jeho jediné sexuální spojení se ženou, které trvalo velmi krátce. Gideova právoplatná manželka zemřela v osamění v roce 1938. Rok po Gideově smrti (1952) zařadila církev jeho spisy na Index zakázaných knih.Kdo byl André Gide? Životopis André Gide, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě André Gide

Národnost: francouzská
Datum narození: 22. listopadu 1869
Místo narození: Paříž
Datum úmrtí: 19. února 1951

Sdílejte tuto stránku s osobností André Gide s partnery, kolegy a kamarády na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem SWIFT? Znáte definici termínu Trichomoniáza? Pamatujete si definici pojmu Perex? Pamatujete si definici pojmu Systolický tlak?

Klíčová slova: narození, datum úmrtí, André Gide, kdo je André Gide?, biografie, wikipedie, popis, informace, wiki, literatura, životopis, místo narození, kdy se narodil André Gide?, literatura, život, vysvětlení

Pojem André Gide je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte výraz André Gide v dalších zdrojích

Zkusit najít frázi André Gide na Google.cz

Vyhledat výraz André Gide ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat heslo André Gide ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo André Gide ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz André Gide ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo André Gide například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Stručná biografie, resp. životopis osoby André Gide

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl André Gide? Kdy se narodil André Gide? Kde se narodil André Gide? Kdy zemřel André Gide? André Gide se nachází v sekci Literatura

Text vytvořen pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka André Gide dejme tomu třeba v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost André Gide i v jiné kategorii než je literatura.